Simple Screen Recorder στο Ubuntu 22.04 Gnome

Έχει εγκαταστήσει κανείς κάποιο
Simple Screen Recorder στο Ubuntu 22.04 Gnome ;;;;

έβαλα το
simplescreenrecorder XiaoGuo, Liu (xiaoguo)
μέσω του

αλλά δε δουλεύει

Δοκίμασε την παρακάτω λύση, επίσης δοκίμασε έχοντας κάνει login σε Xorg όχι σε Wayland

EDIT Μετά από δοκιμές δούλεψε, αλλά μόνο σε Wayland αλλάζοντας την Alsa με Pulse Audio

το OBS studio θα κάνει την δουλειά.

1 «Μου αρέσει»

To OBS αλλά με ποιά devices?

Απλά, θα ανοίξεις τον Διαχειριστή Λογισμικού και θα το εγκαταστήσεις.
Έχε πάντως υπόψιν ότι το OBS είναι κάπως πολύπλοκο και αρκετά βαρύ, αν και το πληρέστερο όλων.

Αν θέλεις απλή εγγραφή, χωρίς ήχο, μπορείς να βάλεις κάποιο από τα εξής:

  • Deepin Screen Recorder

  • Blue Recorder

Και αυτά τον Διαχειριστή Λογισμικού.

Με το Peek μην ασχοληθείς, θα σου βγάλει προβλήματα.

Αν θες και ήχο, μπορείς να δοκιμάσεις το Kazam. Απλούστατο στη χρήση.
Το ίδιο και το VokoscreenNG που έχει όμως, περισσότερα χαρακτηριστικά.
Υπάρχει και το recordmydesktop επίσης.

Είναι και άλλα, μα σου έδωσα αυτά που υπάρχουν στον Διαχειριστή Λογισμικού σου.

Ενημερωτικά πάντως, καταγραφή του desktop μπορεί να γίνει και μέσω του VLC.

1 «Μου αρέσει»

το recordmydesktop ξεχνα το. ειναι τελειως για τα μπαζα. η ποιοτητα βιντεο που βγαζει ειναι για τα μπαζα (θολουρα, artifacts, κλπ) και αργει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, γιατι το γραφει προσωρινα στη μνημη και οταν τελειωσει η εγγραφη το κανει encoding στο σκληρο (και περιμενεις καμια ωρα μεχρι να τελειωσει και να παρεις μια θολουρα)

προτεινω το vokoscreen για βιντεο (εχει δυνατοτητα εγγραφης και ηχου με το βιντεο), γιατι ειναι και ταχυτατο και βγαζει πολυ καλης ποιοτητας βιντεο. εχεις και επιλογη για loseless αν θελεις να το κανεις edit μετα. και οταν τελειωσει η εγγραφη εχεις ηδη το βιντεο αποθηκευμενο στο σκληρο (γιατι το γραφει εκει εξαρχης)

το vlc το εχω δοκιμασει με απλο live feed απο webcam. οχι να γραψω βιντεο. απλα να δω τι δειχνει η webcam. λαγκαρηζε ασχημα… πολυ ασχημα… επιανε τα μισα fps απο αυτα που θα επρεπε να πιανει η webcam στις συγκεκριμενες συνθηκες, και εκανε συνεχεια σπασιματα. απο ποιοτητα εικονας παντως ηταν αρκετα καλο

αν θελεις να το τερματισεις σε επιλογες, ποιοτητα βιντεο, αλλαγες «σκηνων», κλπ, τοτε το OBS ειναι μαλλον μονοδρομος. αλλα ειναι αρκετα (εως πολυ) βαρυ. αν το σηκωνει το μηχανημα σου δοκιμασε το να δεις τι παιζει και με αυτο

1 «Μου αρέσει»

Επανέρχομαι γιατί όπου υπάρχει snap υπάρχει και λάκος
Αφαιρείς το snap :

sudo snap remove --purge simplescreenrecorder

Εγκαθιστάς το πρόγραμμα από τα αποθετήρια της διανομής:

sudo apt install simplescreenrecorder

Όλα πλέον λειτουργούν όπως πρέπει

4 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ. Κάποια στιγμή πο μου δούλεψε το Obs στο xfce, πραγματικά ήταν απολαυστικό. Ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσα να φανταστώ ένα τόσο άρτιο και πλήρες λογισμικό άμεσης!!! καταγραφής και μετάδοσης, δωρεάν.

Δεν ξερω κατά πόσο είναι εύστοχο αυτό που αναφέρω. Η ποιότητα εικόνας στο monitoring την στιγμή της εγγραφής, δεν είναι, ούτε χρειάζεται να είναι αντίστοιχη της τελικής εγγραφής η και του broadcasting. Νομίζω πως αν την αφήσεις ως έχει την συσκευή monitor μετάδοσης είναι στα 30fps και πέφτει κι άλλο από άλλη παράμετρο. Ευχαριστώ και εσένα για τις πληροφορίες. Ρώτησα γιατί θυμάμαμαι πως στο xfce βρήκε τις υπάρχουσες συσκευές μόνο του. Στο ubuntu όχι και δεν κατάφερα να φορτώσω κάποια λίγο που προσπάθησα.

ακολούθησα αυτές τις εντολές, ο

simplescreenrecorder

όμως ΔΕΝ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΟΎΣΕ εικόνα, μόνο ήχο.
μετά πρόσεξα πως μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα που την πρώτη φορά είχα αγνοήσει:
“You are using a non-X11 window system (e.g. Wayland) which is currently not supported by SimpleScreenRecorder. Several features will most likely not work properly. In order to solve this, you should log out, choose a X11/Xorg session at the login screen, and then log back in.”
οπότε, ξαναξεκίνησα τον φορητό
και στη αρχική οθόνη που βάζουμε τον κωδικό χρήστη, κάτω δεξιά
πάτησα το εικονίδιο και επέλεξα ΟΧΙ Ubuntu, αλλά Ubuntu on Xorg,
τότε ο simplescreenrecorder
βιντεοσκοπεί κανονικά και εικόνα και ήχο

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.