Siduction: Μικρό, όμορφο και «Debian»

siduction

Το Siduction, είναι μια κοινοτική διανομή η οποία βασίζεται στο Debian, έρχεται με επιλογή για διάφορα γραφικά περιβάλλοντα, όπως KDE Plasma, XFCE, LXQt (παλαιότερα είχε περισσότερες επιλογές), παρέχοντας πρόσφατες εκδόσεις του λογισμικού.

Αν και εύκολα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα, θα την χαρακτήριζα μια διανομή ιδανική, για όσους έχουν κάνει τα νηπιακά τους βήματα στο Linux και επιθυμούν κάτι παραπέρα και σίγουρα πιο ελαφρύ.

Το μέγεθος της είναι 700 MegaByte και μπορείτε να την δοκιμάσετε, κατεβάζοντας το iso της, “καίγοντας το” σε ένα usb-stick.

Όπως θα διαπιστώσετε, είναι καλαίσθητη, σε κάθε της έκδοση, και έρχεται έτοιμη με αρκετές ευκολίες.

Αυτή την στιγμή, βρίσκεται στην 99η θέση του DistroWatch.

Η ιστοσελίδα του Siduction,

4 «Μου αρέσει»

Η ερώτηση βέβαια είναι, γιατί όχι απλό Debian?

Ίσως γιατί είναι rolling release με τα τελευταία πακέτα. Και έχει και ευκολίες λέει ο Constantinos. Οπότε η ερώτηση από εμένα είναι, μια και δεν το έχω δοκιμάσει, τι ευκολίες έχει; Λίγα λόγια δηλαδή, δεν ζητάω πλήρη περιγραφή, απλά να πιάσουμε κάτι από το στίγμα…

Ας δούμε το φεγγάρι και όχι να κοιτάμε το δάχτυλο.
@Constantinos ευχαριστούμε για το κίνητρο.

rolling release due to its coupling with Debian sid

Debian sid παραμένει Debian. Αν και να τρέχεις τα τελευταία dev πακέτα δεν θα το έλεγα rolling release.

Και λίγα και πολλά λόγια να πω, αλλά ποιο το νόημα;
Θα σου πω όμως, αυτό που λέω πάντα σε τέτοιες (δικαιολογημένες) απορίες:
Κατέβασε το Debian, δοκίμασέ το live.
Μετά κατέβασε και το Siduction. Δοκίμασε και αυτό live.
Έτσι θα έχεις την καλύτερη άποψη και θα μπορέσεις να εντοπίσεις τις διαφορές,

Τι εννοείς; Σε έχασα.

Μα ούτε εγώ το λέω rolling release επειδή έχει τα τελευταία πακέτα. Απλά είπα οτι το να έχεις πιο πρόσφατα πακέτα (γιατί λόγω debian κάλλιστα μπορεί και να μην είναι τα τελευταία και ας είναι στο sid) μπορεί να είναι κίνητρο για κάποιον να επιλέξει τη διανομή, όπως επίσης κίνητρο μπορεί να είναι και το rolling release, και σχετικά αναφέρομαι στο

this means that the release of a new version does not require reinstalling the system to get updated packages

καθότι στο debian δεν είναι και δεδομένο αυτό.

Σίγουρα έτσι είναι. Μου αρέσουν όμως τα review σχετικά με ευκολίες :grinning: