Shorts με Παλιά Ελληνικά Περιοδικά Τεχνολογίας

Στην προσπάθεια να είσελθεi το Linux-User.gr αλλά και η ιδεά του Ανοικτού λογισμικού στις νεότερες γενιές παιδιών, ξεκίνησα μία νέα σειρά στο TikTok/YouTube Shorts/LBRY/Instagram Reels.

Σε αυτή την σειρά, θα ξεφυλλίζουμε διάφορα περιοδικά, CD covers και άλλα διάφορα τα οποία έβρισκε κανείς στο περίπτερο της γειτονιάς του, την χρυσή εποχή μεταξύ 1990s-2010s…

Μιας και ο τρόπος λειτουργίας των Shorts είναι μία εντελώς καινούρια μόδα, με εντελώς νέο τρόπο λειτουργίας, οποιαδήποτε βοήθεια στην προώθηση, θα ήταν επιθυμητή! :slight_smile:

Την σειρά θα την βρείτε στο YouTube εδώ:

Παρακολουθείστε στο LBRY από εδώ:

Παρακολουθείστε στο TikTok από εδώ:
https://www.tiktok.com/@tuxhouse/video/7188839839834410246

Παρακολουθείστε στο Instagram Reels από εδώ:
https://www.instagram.com/tuxhouseedu/

9 «Μου αρέσει»

Πιστεύω πως γενικά μπορεί να είναι μια καλή ιδέα για μια πρώτη εικόνα σε θέματα σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Αν και η προσωπική μου άποψη επί του θέματος είναι να υπάρχει τόσο σύντομο περιεχόμενο, χρήσιμο για όποιον θέλει να δει το περιεχόμενο συνοπτικά, όσο και μια πιο μακροσκελή εκδοχή του ή ακόμη και γραπτή σε κάποιο website για όποιον θέλει να εμβαθύνει.

Παίρνοντας το παράδειγμα με το βίντεο σχετικά με τα περιοδικά για το Linux (μιας και είναι αυτό που εμφανίζεται πρώτο στην playlist προς το παρόν), θα ήταν μια καλή ιδέα να φτιαχνόταν ένα πιο μακροσκελές βίντεο σχετικά με το θέμα, με περισσότερες λεπτομέρεις για όσους ενδιαφέρονται, καθώς και την ανάρτηση scans από αυτά τα περιοδικά σε κάποιο website (με περισσότερες πληροφορίες σ’ αυτά) καθώς και στο archive.org, αν δεν υπάρχουν ήδη.

Προσωπικά δεν είμαι τόσο των σύντομων βίντεο, αλλά αυτών που μπορούν να διαρκέσουν ακόμα και πάνω από ώρα. Αλλά η ιδέα του να φτιαχτεί υλικό σ’ αυτό το format είναι αρκετά χρήσιμη εφόσον πολλοί τα παρακολουθούν.

3 «Μου αρέσει»

Το archive.org σίγουρα ενδιαφέρεται για ελληνικό περιεχόμενο.
Υπάρχουν βέβαια και ευρωπαϊκές λύσεις, στις οποίες έχω αναφερθεί ξανά, για διαφύλαξη και διαχείριση μεγάλου όγκου δεδομένων, χωρίς κόστος.

2 «Μου αρέσει»