Σημειώσεις και ημερολόγιο

Καλησπερα

Θα ηθελα αν εχετε να προτεινετε ενα ημερολογιο με συγχρονισμο. Θα ηθελα να μπορω να διαχειριστω χρηστες να μπορω να βαλω εργασιες που πρεπει να γινουν και ποιος πρεπει να τις κανει. Χρονοδιαγραμματα κτλ. Να υπαρχει εφαρμογη android και να δουλευει σε linux η σε web. Ειχα δει παλιοτερα οτι ειχε το owncloud αλλα δεν το ειχα χειριστει για να ξερω αν μου κανει. Αν δεν βρω κατι θα κανω μια προσπαθεια μεσω του owncloud (νομιζω υποστηριζει webdav) Υπαρχουν online servers που μπορει να στηθει κατι αν ειναι σε apache,php κτλ

(ο καθε χρηστης να βλεπει μονο τις κοινες και τις δικες του εργασιες)

Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

καταρχην ή καταρχας (που λεει και ο @likos ) αυτο ειναι ενα πολυ ενδιαφερον ερωτημα, σιγουρα πολυ χρησιμο σε μια επιχειρηση και θα ηθελα να μαθω πως μπορει να γινει και να λειτουργησει κατι τετοιο.

Δεν υποστηριζω οτι εχω την επιθυμητη απαντηση, αλλά για ριξε μια ματια εδω → https://github.com/sabre-io/Baikal

1 «Μου αρέσει»

καταρχάς είναι το σωτό. καταρχήν σημαίνει σύμφωνα με τις αρχές μου (ή σύμφωνα με τους κανόνες)

3 «Μου αρέσει»

Δυστηχως δεν βρισκω πληροφοριες που να λενε αν γινεται αυτο που θελω. Ετσι θα εγκαταστησω το nextcloud σε εναν server και αν γινεται θα επανελθω με νεοτερα

Στο Debian 10 αν κανει κανενας ενα apt search caldav θα βρει τουλαχιστον 2 - 3 servers. Απο κει ισως ειναι καλα να ξεκινησετε :slight_smile:

Επισης δεν ξερω… μια ιδεα απλα να πω για να ειδοποιεις χρηστες. Υπαρχει η εντολη wall μεσω της οποιας μπορεις να ειδοποιήσεις χρηστες σε τερματικο. Ισως αν την εκανες καπου pipe να ελυνες κατι απο ολα αυτα…

Λύσεις για groupware (αυτή την λέξη θες για το google) υπάρχουν πολλές και καλές και καλύπτουν από τα απλά μέχρι τα πολύ επαγγελματικά επίπεδα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ειδικοί clients για android, αλλά μπορεί να έχουν καλό mobile view ή να δουλεύουν με webdav.

Το nextcloud έχει κάποιο απλό ημερολόγιο, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύψει. Δεν θα το έκανα deploy για αυτό, αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα που έχει ίσως σε καλύψει, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Έχει όμως κάποια plugins για το zibra και ίσως αυτό να είναι η λύση.

2 «Μου αρέσει»