Σφάλμα στην εγκατάσταση grub του MX Linux

εγκατεστησα χθες για να δοκιμασω την διανομη mx linux. η εγκατασταση εγινε κανονικα αλλα μετα την επανεκινηση εμφανιστηκε αυτη η οθονη χωρις να ανοιγει το λειτουργικο

Κάτι πήγε στραβά κατά το τελευταίο βήμα της εγκατάστασης. Αν ο υπολογιστής έχει πολλούς δίσκους/παλιές εγκαταστάσεις του linux βεβαιώσου κατ αρχήν ότι ξεκινάς με την σωστή κατάτμηση από τις ρυθμίσεις του bios.

Αν δεν ξεκινάει, μπορείς να διορθώσεις το πρόβλημα μέσα από το usb εγκατάστασης, συνδεμένος στο δίκτυο με τις παρακάτω εντολές

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair
boot-repair

image

πατάς το πρώτο κουμπί “Recommender repair”

Πηγή: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Για καλύτερο έλεγχο υπάρχει και αυτή η μέθοδος

3 «Μου αρέσει»

Μιας και το MX-Linux το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, σου εμφανίστηκε μια παρόμοια εικόνα σαν την παρακάτω, εδώ ποια επιλογή διάλεξες;

to MRB που ειχε ως επιλογη. δεν θυμαμαι να ειχε επιλογη root. θα το ξαναδοκιμασω γιατι μου αρεσε

Θέλεις είτε το MBR αν έχεις απενεργοποιήσει το uefi είτε το ESP αν δεν το έχεις. Στην δεύτερη περίπτωση είναι σημαντικό να ξεκινήσεις το usb σε uefi mode.

αν το ξεκινησω uefi διαλεγω ESP

αλλιως mrb. νομιζω παντως οτι το ξεκινησα χωρις uefi και διαλεξα mrb που ειχε ως επιλογη

Οπότε χρησιμοποίησε τις οδηγίες του @Asfodelus για να εγκαταστήσεις το grub.

δεν γινεται. ξεκιναω χωρις uefi επιλεγω MRB. κανω επανεκινηση βγαζει μαυρη οθονη με το μυνημα της φωτο.αν επιλεξω να μπει με uefi απο το στικακι δεν ξεκινει καν. κριμα γιατι ηθελα να την δοκιμασω την διανομη φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.επιλογη ESP δεν μου δινει οταν ειναι να επιλεξω για grub

Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα στην συγκεκριμένη διανομή, δοκίμασες τις οδηγίες του @Asfodelus;

Grub και χαζομαρες… systemd-boot μεχρι να πέσει μαχόμενο το systemd. :slight_smile:

den ξερω αλλα με το mint δεν ειχα τετοια θεματα. θα το δοκιμασω καποια στιγμη σε ενα πιο παλιο λαπτοπ που εχω που δεν εχει uefi .

Προσωπικά το έχω εγκαταστήσει απροβλημάτιστα σε 4 υπολογιστές ανεξαρτήτου bios settings. Είναι πολύ ωραία διανομή και με προϋποθέσεις να πρωταγωνιστήσει

1 «Μου αρέσει»

systemd-boot only for UEFI
speed is speed.

επανερχομαι στο θεμα γιατι θελω να δοκιμασω αυτην την διανομη. αν ξεκινησω απο τα bios με uefi βγαζει αυτην οθονη . σημειωτεον οτι με το στικακι αυτο εχω δοκιμασει 10δες διανομες και πρωτη φορα συμβαινει αυτο. αν κανω εκινηση χωρις uefi ανοιγει κανονικα γινεται η εγκατασταση και μετα στην επανεκινηση δειχνει την οθονη της πρωτης φωτογραφιας του νηματος

Με ποιο πρόγραμμα και με τι ρυθμίσεις πέρασες το .iso στο usb stick;
Παίζει να το πέρασες σε MBR και όχι σε GPT και γιαυτό δεν το αναγνωρίζει όταν ξεκινάς με UEFI.

1 «Μου αρέσει»

το stick το εκανα με το εργαλειο που εχει το mint. που εχω κανει δεκαδες iso και δουλεψαν κανονικα. δοκιμασα και με το balena etcher παλι το ιδιο. πρωτα φορα συμβαινει αυτο και αν δεν εχω δοκιμασει δεκαδες διανομες με το ιδιο usb

Δεν δίνεις ένα
sudo parted -l
να δούμε πώς έχεις τούς δίσκους και τις κατατμήσεις;

Επίσης δεν έχω καταλάβει, αφού κρατάς τις άλλες διανομές, ποιος ελέγχει τον grub;
Το λογικό είναι να αφήσεις την διανομή που χρησιμοποιείς να τον ελέγχει και να δεις το MX Linux με απλή ενημέρωση τού grub από εκεί.

1 «Μου αρέσει»

εχω μια κατατμηση για το λειτουργικο και μια που εχω αρχεια ειχα το μιντ και ηθελα να δοκιμασω το mx. δεν μπορω σε μια κατατμηση να εχω το mx? θελω σε μια κατατμηση να βαλω το mx. και αν δεν μου αρεσει μετα να ξαναβαλω το mint η οτι αλλο θελω.

Φυσικά και μπορείς, και μάλιστα πιθανότατα δεν χρειαζόταν καν να σβήσεις το mint για να βάλεις το mx, μπορείς να έχεις πολλαπλό boot. Αλλά θα ήταν χρήσιμο να δούμε πως έχεις τις κατατμήσεις σου με την εντολή που είπα μήπως εκτιμήσουμε καλύτερα την κατάσταση.

Model: ATA TOSHIBA MQ01ABD1 (scsi)
Disk /dev/sda: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number Start End Size File system Name Flags
1 1049kB 538MB 537MB fat32 EFI System Partition boot, esp
3 538MB 969GB 968GB fat32 arxeia msftdata
2 969GB 1000GB 31,3GB ext4