Σέρνεται το Facebook εδώ και βδομάδες

Καλησπέρα.
Εδώ και 2-3 εβδομάδες, το Facebook, και μόνο αυτό το site, αργεί εντυπωσιακά πολύ να φορτώσει 8 στις 10 φορές που το ανοίγω, και στην προσπάθειά του να φορτώσει ξελιγώνει την CPU.
Αυτό συμβαίνει με οποιονδήποτε browser (έχω δοκιμάσει Brave, Chrome, Firefox και Epiphany) και έχω επίσης δοκιμάσει να καθαρίσω cache κτλ.
Συμβαίνει σε κανέναν από εσάς; Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι θα μπορούσα να κάνω;

1 «Μου αρέσει»

Αυτά συμβαίνουν όταν τρέχει πολλά JavaScript scripts ταυτόχρονα μόνο για τις διαφημίσεις και άλλα τόσα για τις υπόλοιπες λειτουργίες. Όση cache και να καθαρίσεις, το Facebook θα μπορεί να τρέχει άνετα μόνο σε έναν υπολογιστή με i9 και 32 GB RAM και πάνω.

3 «Μου αρέσει»

Δεν φταίει ο καημένος ο υπολογιστής σου. Με τόσα scriptάκια που τρέχει το facebook. Κατά καιρούς πρέπε να τρώει κολλήματα και να τρέχει ακόμα πιο αργά ακόμα και στον i5-6500 που έχω. Πιθανά να φτιάξει σε λίγο καιρό με ένα update πιθανά να γίνει και χειρώτερα. Κάνει τους κύκλους του.

3 «Μου αρέσει»

παντως σε εμενα με bodhi linux σε λαπτοπ με 6gb ram 6ετιας πεταει το facebook. σε 4 δευτερολεπτα ανοιγει ολη η σελιδα.

1 «Μου αρέσει»