Self-Hosted SMTP Server για δοκιμές με emails

Στην προσπάθεια μου να διοργανώσω ένα Security Awareness Campaign, χρειάστηκα να δοκιμάσω αποστολές μαζικών email σε ένα λογισμικό που φτιάξαμε.

Το θέμα είναι ότι αφού προσωπικά το χρειαζόμουν για να το δοκιμάσω τοπικά, πριν γίνει deploy εκεί οπού έπρεπε, ήθελα να δοκιμάσω ότι η υποδομή λειτουργεί και στέλνει κανονικά email.

Και εκεί βρήκα το Mailhog το οποίο μου έλυσε τα χέρια.

Το MaiHog τρέχει σε Go και είναι εξαιρετικά απλό στην χρήση ώστε να έχουμε έναν basic smtp server για δοκιμαστικούς σκοπούς στο σύστημα μας, ο οποίος μπορεί να λάβει emails από άλλες εφαρμογές.

Deploy μέσω Docker:

Πολύ εύκολα και απλά δίνουμε σε ένα τερματικό:

docker run -d --name mailhog -p 1025:1025 -p 8025:8025 mailhog/mailhog

Και είμαστε έτοιμοι!! :slight_smile:

Web Client

Στην πόρτα 8025 μπορούμε να βρούμε ένα βασικό mail client ώστε να λαμβάνουμε τα τοπικά mail οπού στέλνονται:

Πώς στέλνουμε emails;

Το MailHog θα εμφανίζει οποιοδήποτε mail (ανεξαρτήτου domain name - dimitris@linux.gr, michaeljackson@greece.eu , fosscomm@earth.gov) σταλθεί με “στόχο” την ΙΡ και πόρτα 1025 (π.χ. localhost:1025)

4 «Μου αρέσει»

Αναφέρεις μαζικές αποστολές “σε” ένα email, και πιο κάτω δέχεται από άλλες εφαρμογές.

Η ερώτησή μου είναι, κατάφερες να στείλεις με το mailhog μαζικά Emails χωρίς κάποιο email relay επιτυχώς ;

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει τρόπος αν έχω 10 public IPs και θέλω να στείλω 200 mail, να μοιραστούν από αυτές τις iPs ισόποσα; (για αποφυγή να flagαριστεί μία IP ως spam)

Το mailhog ειναι ένα DEVELOPMENT SMTP SERVER.
Ειναι για να δοκιμάζεις app & script ότι στέλνει ένα Email χωρίς actually να το στέλνει.

3 «Μου αρέσει»

Αρχικά ζητάω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση μου.

Όπως απάντησε πολύ σωστά ο @pc_magas , η λογική του MailHog είναι καθαρά για development για δοκιμή αποστολής email και όχι για πραγματική χρήση σε περιβάλλοντα παραγωγής.

1 «Μου αρέσει»