Σειρές, ταινίες και documentaries σχετικά με την τεχνολογία!

The Mother off All Demos

Ας προστεθεί και αυτό. Από το έτος 1968 :open_mouth: :astonished: !!!

O Douglas Engelbart είναι ο πατέρας του ποντικιού, του υπερκείμενου, και του υπερκειμένου (μαζί με τον Ted Nelson). Αυτός ο υπολογιστής του 1868 θυμίζει έντονα υπολογιστές που βγήκαν και θεωρήθηκαν η κορυφή της τεχνολογίας δεκαετίες μετά! Η επίδραση της παρουσίασης ήταν μεγάλη και ακολούθησε η Xerox με τον Xerox PARC.

Η συνέχεια της ιστορίας στο “Pirates of Silicon Valley”. Θα βρούμε πολλά για την ιστορία της ανάπτυξης του Mac στο www.folklore.org ένα site του Andy Hertzfeld τον δημιουργό του Gnome Nautilus.

Αρκετά με την πολυλογία. Δείτε το και μείνετε με το στόμα ανοικτό.

1 «Μου αρέσει»

Τι εγινε; σταματήσατε να βλέπετε ταινίες - σειρές ή δεν υπάρχει κατι καλό τελευταία; :slight_smile:

Πάντως εχω καμια βδομάδα που βρείκα το " ΝΕΧΤ" !
Ασχολείτε με ΙΤ , κατι σαν light εκδοση του terminator :slight_smile:
Αλλά στα 3 επεισόδια που ήδη κυκλοφόρισαν , τα βρήκα πολύ καλά , το προτείνω.

3 «Μου αρέσει»

Μου θυμίζει το Person of Interest.

Επίσης μια σειρά ντοκυμαντέρ για τα video-games :

Και η ιστορία της Sega εδώ :

Μιας και αναφέρθηκε και σε άλλο νήμα, ας βρίσκεται και εδώ : Πώς το Facebook και η ανθρώπινη βλακεία καταστρέφουν την ψυχολογία μας και τον κοινωνικό ιστό
Ένα ντοκυμαντέρ σχετικά με τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης, αξίζει να το δείτε.

3 «Μου αρέσει»

Επείδη χθές ήταν η μέρα (21 Νοεμβρίου 1969) που έγινε η πρώτη επιτυχής σύνδεση μεταξύ 2 υπολογιστών του, πρώτου στην ιστορία δικτύου (ARPANET), ας θυμηθούμε μέσα από ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ κάποιες πτυχές της ιστορίας από τους ίδιους τους ανθρώπου που το έτρεξαν , το ντοκιμαντέρ δεν μένει μόνο εκεί αλλά γενικά αναφέρετε στην ιστορία του internet, το πως εξελίχθηκε και πως έχει επηρεάσει και συνεχίζει να επηρεάζει (θετικά και αρνητικά) την ζωή του ανθρώπου.

3 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον Sci-Fi έργο, που θυμίζει έντονα το Ex Machina.

2 «Μου αρέσει»

“Οι κοινότητες του ελεύθερου λογισμικού, οι κολλεκτίβες των “hackerspace” και οι ομάδες “κάντο-μόνος-σου”, οι εναλλακτικές οικοκοινότητες, τα κινήματα για ελεύθερη πρόσβαση στη γνώση, για ελεύθερο διαδίκτυο αλλά για δημιουργική ανακατάληψη του δημοσίου χώρου…”

Ένα αξιόλογο ντοκυμαντέρ ελληνικής παραγωγής, όπου δίνεται το βήμα σε ομάδες και projects ελεύθερου λογισμικού και hardware στην Ελλάδα. Είναι σχετικά παλιό (2014) και σε χαμηλή ανάλυση, παρ’ όλ’ αυτά αξίζει να το δεί κανείς για να μάθει περισσότερα γι’ αυτές τις δράσεις.

Περισσότερες πληροφορίες για το ντοκυμαντέρ εδώ :

2 «Μου αρέσει»

σαν παρένθεση (free2del), ακουμπάω αυτό το εξαιρετικό κανάλι εδώ, για τους θαυμαστές των yt sci&tech chans (που επίσης κάθονται “πίσω από το πληκτρολόγιο παραπάνω από το φυσιολογικό”, παρακολουθώντας αξημέρωτα σχετικά θέματα) :)

3 «Μου αρέσει»

@koutsoundad Φανταστικό κανάλι είχα δει μια φορά ένα βίντεο για τα πυρηνικά και είχα πάθει πλάκα με το στυλ του και το πόσο καλοφτιαγμένα είναι…αυτά τα βίντεο άνετα προβάλλονται σε σχολεία, σαν συμπληρωματικό με το μάθημα :wink: ευχαριστούμε που μας πρότεινες το κανάλι (βλέπω έχει σε όλα ελληνικούς υπότιτλους) :grin:

3 «Μου αρέσει»

να 'σαι καλά!! (δεν έχει άδικα τόσους ακόλουθους ;) ).
(δεν αποτελούν καμιά ψαγμένη ανακάλυψη [pls στείλτε μου αν κάποιος βρήκε μικρό κανάλι αλλά με πολύ προσεγμένο περιεχόμενο!], αλλά…) γενικά προτείνω όλα αυτά σαν άξια του χρόνου τους (και astronio που λείπει εδώ /mikeius για “wtf”) :

Capture

3 «Μου αρέσει»

Σκεπτόμενος το τι να προσθέσω σε αυτό το thread, παρατήρησα ότι δεν υπάρχει κάτι σε anime, οπότε θα κάνω την αρχή…

3 «Μου αρέσει»

Πολύ σωστά, μου θύμισες και το Ghost in the Shell!
Εδώ το original anime :


και το live action remake με την Scarlett Johansson :
4 «Μου αρέσει»

@Maras @getimiskon τα σέβη μου για τα 2 anime που προτείνατε…τι να πρωτοπείς για τα συγκεκριμένα το Gits του 95 είναι η αγαπημένη μου anime ταινία και μέσα στο top 5 αγαπημένων μου γενικά ταινιών (άρρωστος με το lore του :heart_eyes: ) όσο για το Lain και αυτό μεγάλη αρρώστια (αυτό είναι ακόμα πιο ιδιαίτερο από το Gits…μια τρελή κυβρενο-ψυχεδέλια βάλε μέσα και τεχνικούς όρους που είχε στο σενάριο σκέτο κάψιμο (από τα ωραία όμως), χαίρομαι πουπροβάλλονται και λίγο πιο ιδιαίτερες ταινίες/σειρές :sunglasses:

*η ταινία του 2017 σκέτη απογοήτευση για μένα.

3 «Μου αρέσει»

Η ιστορία του Claude Shannon σε ντοκυμαντέρ :
https://thebitplayer.com/

2 «Μου αρέσει»

Τροφη για σκεψη

5 «Μου αρέσει»

Υπάρχει μια εξαιρετική ενότητα γύρω από την τεχνολογία στο ertflix (Internet)

10 «Μου αρέσει»

In the Realm of Hackers
Η ιστορία του Electron και του Phoenix

2 «Μου αρέσει»

Joe Grand a.k.a. Kingpin, πρόσφατα έσπασε ένα πορτοφόλι με 2 εκατομμύρια σε κρυπτονομίσματα, επειδή ο κάτοχός του ξέχασε το PIN, πιο γνωστός από τους L0pht, και ένας από τους 7 που κατέθεσαν μπροστά στην Γερουσία των Η.Π.Α. το μακρινό 1998 :

Για όσους αγαπούν τα κορεάτικα σαπούνια. Το Start-Up

Αρκετά καλή και με καλή αντιμετώπιση για deep learning και τα σχετικά

Υπάρχει στο Netflix με ελληνικούς υπότιτλους, δυστυχώς όμως όχι και στο viki.com

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σας…
Μια ταινια για το μαχητικο Στελθ με Τεχνητη Νοημοσυνη και… Κβαντικος Υπολογιστης, παρακαλωωωω!!!
Αυτο το… αεροπλανακι θα το θελετε πολυυυ!!

Επισης, μια δροσερη ταινια με θεμα τεχνολογια.

Αυτο μαλλον το εχετε δει…:

Εε… παιδες… εσεις στα παραπανω αναρτησεις πως τα κανετε σε πλαισια.
Μου αρεσει… ποια κουμπια να πατησω… εε??

2 «Μου αρέσει»