SD Encryption (Windows/Linux)

Έχω ένα ultrabook Dell το οποίο παίρνει συμβατικό δίσκο αλλά και mSata. Αυτήν την στιγμή φοράει έναν SSD 250 και σκέφτομαι τα εξής: ή να πάρω έναν mSata και να έχω και τους δύο μαζί (ο mSata 250 θα κοστίσει περί τα 80€ στο περίπου) ή να πάρω μια SD κάρτα 128GB (βγαίνει κάνα 20€) η οποία θα είναι μόνιμα πάνω στο laptop και εκεί θα αποθηκεύω μουσική , φωτογραφίες κτλπ. Επειδή η κάρτα βγαίνει θα ήθελα να την κρυπτογραφίσω αλλά να μπορώ να την διαβάζω και σε windows και σε linux. Μια λύση που βρήκα ψάχνοντας (δεν την έχω δοκιμάσει) είναι να την κλειδώσω με bitlocker και σε linux να την διαβάσω με αυτό το πρόγραμμα [https://www.m3datarecovery.com/bitlocker-for-linux/]. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο τρόπο να μου πει εμπειρίες και πρακτικότητα;

μεχρι τωρα μονο συγκεκριμενα αρχεια κρυπτογραφω με gpg και δεν εχω κρυπτογραφησει καρτα sd, αλλά για αυτο που λες θα κοιταγα πρωτα το veracrypt αν ημουν στη θεση σου

1 «Μου αρέσει»

Το έχω κάνει βολεύει πολύ, το ίδιο και με usb sticks. Τα έχω κάνει LUKS με το Disks app. Όταν πάω να τα ανοίξω με Nautilus μου ζητάει το password και το κάνει decrypt.

2 «Μου αρέσει»

Ωχ τώρα διάβασα καλύτερα το μήνυμα σου. Από windows δεν νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις LUKS.

Δοκίμασα το veracrypt και δουλεύει μια χαρά.

1 «Μου αρέσει»