Sabayon linux - Μια rolling διανομή που αξίξει νομίζω της προσοχής μας

Εδώ και κανένα μήνα περίπου εγκατέστησα στο laptop (Dell με i5) sabayon mate. πανέμορφο. γρήγορο και rolling. Όλα δουλεύουν άψογα. Με τους drivers της sumsung δουλεύω άψογα και το πολυμηχάνημα μου (Μ2070) . Γράφω αυτά γιατί βλέπω μια εξαιρετική διανομή να μην αναφέρεται και τόσο συχνά τώρα τελευταία.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @makisathanos στο linux-user.gr.

Εδώ αγαπάμε όλες τις διανομές, αλλά είμαστε ακόμα στα πρώτα μας βήματα. Οπότε δεν έχουμε χρήστες από πολλές διανομές ακόμα και κάποιες αναγκαστικά θα είναι παραπονεμένες :sleepy:

Αν θέλεις δείξε μας κάποια screenshoots και πες μας κάποια παραπάνω πράγματα και τι χαρακτηριστικά έχει για να την επιλέξει κανείς.

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιεί σαν διαχειριστή πακέτων το Rigo. Ένας πολύ καλός διαχειριστής που κάνει αυτόματα επίλυση εξαρτήσεων. Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ κυρίως είναι
Firefox
Libreoffice
Scribus
gimp
spotify
skype
gscan2pdf
κλπ

Δεν έχει snap πακέτα αλλά δεν μου χρειάστηκαν

1 «Μου αρέσει»

2 «Μου αρέσει»

φαινεται να εχει καποια ενδιαφεροντα σημεια για μενα απο οτι ειδα στο site της διανομης, οπως οτι υποστηριζει διαφορα γραφικα περιβαλλοντα, υποστηριζει καποια raspberry pi, odroid και banana pi. Φυσικα το καλλιτερο θα ηταν να τη δοκιμασει κανεις αλλά επειδη δεν εχω πολυ χρονο (ισως και διαθεση) τελευταια, αν θες-εχεις ορεξη και ξερεις, μπορεις να μου λυσεις μερικες αποριες;
οταν λεει οτι ειναι beginner friendly αλλά βασιζεται στο gentoo, ακουγεται καπως παραξενο. Τι εννοουν beginner friendly;
Λεει οτι εχει multiple repositories, πως λειτουργουν αυτα; πχ εγκαθιστας ενα προγραμμα απο το testing repository και ενα άλλο απο το community repository χωρις να υπαρχει προβλημα ή απλα διαλεγεις ποιο repository θα ακολουθησεις και πορευεσαι με αυτο;
Λιγα λογια για τον binary package manager παρακαλω, ειδικα αν εχει σχεση με το ακριβως απο πανω ερωτημα.
Στο screenshot που εβαλες λεει get live help.Τι ακριβως ειναι αυτο;

Binary πακέτα = έτοιμα πακέτα χωρίς το compile όπως στο gentoo. Τα πακέτα είναι από το gentoo αλλά έτοιμα για χρήση. Τα πολλαπλά repositories φαντάζομαι έχει να κάνει με προγράμματα όπως τα spotify, skype που υπάρχουν σε αυτά χωρίς να χρειαστεί κάποιος snapd ή flatpacks. Και δεν είμαι ειδικός στο sabayon, απλά μ΄αρέσει και το ψάχνω … :grinning:

Το get live help σε συνδέει με το site τους για live - chat support

1 «Μου αρέσει»

ναι τωρα ειδα οτι εχουν καναλι στο freenode…

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και το Redcore και το CloverOS (για τους βάζελους) που είναι στην ίδια κατηγορία με το Sabayon, δηλαδή το αρχικό σύστημα εγκατάστασης γίνεται με έτοιμα binaries και μετά έχεις την επιλογή να χρησιμοποιείς το δικό τους rep για upgrades ή του Gentoo και να κάνεις compile το κάθε πακέτο.
Η εγκατάσταση είναι σχετικά απλή, με γραφικά, το redcore αν τα θυμάμαι καλά έχει lxqt, το CloverOS έχει επιλογές … Θυμάμαι ότι το CloverOS μου είχε κάνει την καλύτερη εντύπωση. Το CloverOS λένε ότι είναι πιο κοντά στο Gentoo, δηλαδή μετά την εγκατάσταση είναι σχεδόν ίδιο με ένα Gentoo αυθεντικό, εκτός από κανένα background/theme κλπ.

Γλυτώνεις δηλαδή τον επεξεργαστή από το να ψήνεται μια βδομάδα για μια εγκατάσταση :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αυτό για τους … βάζελους με προκαλεί να το κοιτάξω :grin: