rtl8821ce χανεται η συνδεση

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι ο kernel 5.12
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βάλω τον kernel 5.13 για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα μου;;;

Νομίζω ότι ο 5.13 δεν είναι ακόμη σταθερός(είναι σε στάδιο RC εκδόσεων απ’ ότι βλέπω) κι έτσι εκτός του ότι δεν είναι βέβαιο ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου μπορεί να δημιουργηθούν και άλλα περισσότερα. Καλύτερα νομίζω είναι(αφού όπως γράφεις το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά την τελευταία αναβάθμιση του πυρήνα), να επιστρέψεις στην προηγούμενη έκδοση τού, όπου δεν είχες προβλήματα και να παγώσεις την ενημέρωσή του μέχρι να βγει ο 5.13. Υποβάθμιση μπορείς να κάνεις είτε χειροκίνητα αν έχεις κρατημένο το πακέτο της προηγούμενης έκδοσης(λογικά θα βρίσκεται στο /var/cache/pacman/pkg), με “sudo pacman -U onomapaketou” είτε με τα downgrade ή downgrader(απ’ το AUR) που δίνουν και τη δυνατότητα εγκατάστασης πακέτων που δεν είναι αποθηκευμένα τοπικά.
Για παγώσεις την αναβάθμισή του ανοίγεις το /etc/pacman.conf και προσθέτεις τη γραμμή:
IgnorePkg = onomapaketou
αν υπάρχουν και άλλα πακέτα ως εξαρτήσεις που χρειάζονται υποβάθμιση επίσης(που είναι πιθανό για τον πυρήνα), βάζεις το καθένα δίπλα απ’ το άλλο με κενό μεταξύ τους.
πχ: paketo1 paketo2 paketo3 κλπ.
EDIT:
εδω πληροφορίες απ’ το wiki για υποβάθμιση πυρήνα:
https://wiki.archlinux.org/title/Downgrading_packages#Downgrading_the_kernel

Καλησπέρα και πάλι σήμερα πήγα να κάνω downgrade αλλά έλαβα ενημέρωση kernel 5.9.10 και τα πράγματα είναι αισθητά καλύτερα.
Οπότε φίλε μου @dancaer69 κρατάω την απάντηση σου σαν σωστή λύση και αν δε δω προκοπή σε επόμενα update θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά στο πως θα συνεχίσω.

Με επιφύλαξη αυτά που ακολουθούν διότι δεν χρησιμοποιώ EndeavourOS.
Του είχα ρίξει μια ματιά πριν ένα χρόνο και αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρησιμοποιεί τα repos της arch συν ένα δικό του κυρίως για να δώσει τον pamac και κάποια καλλιτεχνήματα στο desktop.

Αν λοιπόν η μνήμη μου δεν με απατά…

Στον πυρήνα 5.9 δεν θα έμενα με τίποτα. Σαφώς και θα εγκαθιστούσα linux-lts που δέχεται όλα τα security updates και patches.

Επι πλέον υποψιάζομαι ότι δεν είναι εγκατεστημένο το dkms πακέτο του driver δηλ το rtl8821ce-dkms-git πράγμα που ίσως εξηγεί τα προβλήματα μετά την αναβάθμιση.

Αυτό μπορείς να το δεις πανεύκολα δίνοντας
sudo dkms status

Ξαναγράφω, με επιφύλαξη.
Προτείνω να κάνεις έλεγχο και αν δεν ξέρεις πως να προχωρήσεις, εδώ είμαστε.

Αναμένουμε…

2 «Μου αρέσει»

Ύστερα από τα λόγια σου και μετά από έξτρα ψάξιμο (αναγκαίο) στον κόσμο του Λίνουξ βρήκα τη λύση αλλά όχι τον λόγο όποιος μπορεί να εξηγήσει θα ήθελα να μου πει…
Εκτέλεσα sudo pacman -Rsu rtl8821ce-dkms
έκανα επανεκκίνηση και μετά εκτέλεσα sudo pacman -S rtl8821ce-dkms
και ξανά επανεκκίνηση. Τώρα όλα είναι κομπλέ.σε όλο το διάστημα που δε δούλευε εκτελούσα την εντολή yay -S rtl8821ce-dkms-git έκανα επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαζε τίποτα…

Η κάτι δεν έχεις γράψει σωστά στο post ή εγώ δεν έχω ιδέα τι μου γίνεται.

Λοιπόν πάμε, ο Μίτος της Αριάδνης…

Με την πρώτη εντολή (χωρίς όμως να έχεις παραθέσει το output) απεγκατέστησες παντελώς τον driver rtl8821ce-dkms. Μπορείς να δεις τι κάνει η κάθε παράμετρος γράφοντας pacman -h -R στο τερματικό σου.

Με την δεύτερη εντολή, pacman -S rtl8821ce-dkms δεν έχεις κάνει απολύτως τίποτα (και πάλι δεν έχεις παραθέσει το output).
Ο pacman δεν μπορεί να εγκαταστήσει πακέτα από την aur.
Για να κάνει εγκατάσταση πακέτων της aur, πρέπει να δώσεις την εντολή pacman -U onoma-paketou.pkg.tar.zst
Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο βρίσκεται στον υπολογιστή σου με κάποια μέθοδο (δεν είναι της παρούσης)

Η εντολή yay -S rtl8821ce-dkms κάνει ακριβώς τα ίδια με την pacman -S rtl8821ce-dkms. Δηλαδή τίποτα.

Για να εγκατασταθεί το rtl8821ce η εντολή είναι
yay rtl8821ce-dkms
Ο yay θα κάνει αναζήτηση πακέτου και εξαρτήσεων και θα προχωρήσει σε εγκατάσταση.
Πιθανόν εσύ να χρειαστεί να αποτρέψεις τον kernel να χρησιμοποιήσει κάποιον driver που περιέχεται στον κώδικά του (δηλαδή blacklist) και κονταροχτυπιέται με τον 8821ce, έτσι ώστε να αναγκάζεται να μιλάει με τον rtl8821ce. Δεν είναι κάτι δύσκολο, εδώ είμαστε.

Το πακέτο yay είναι βοηθητικό εγκατάστασης προγραμμάτων από την aur αναζητώντας και εγκαθιστώντας επιπλέον όποια dependencies είναι αναγκαία. Κάνει και την δουλειά του pacman (γιαυτό και αν δώσεις yay -Syu θα σου ζητήσει password) που είναι το ίδιο με pacman -Syu.

Με την εντολή lsmod θα μπορέσεις να δεις ποιά modules είναι εγκατεστημένα. Αναζητάς το 8821ce. Το οποίο με βάση αυτά που ανέφερες δεν μπορεί να είναι εγκατεστημένο. Εκτός και αν η endeavouros κάνει πράγματα που δεν γνωρίζω.

Γενικά για linux, ειδικά arch (και παράγωγά της). Οταν απευθύνεσαι για βοήθεια παραθέτεις την εντολή που έδωσες και το αποτέλεσμά της. Διαφορετικά όσοι ασχοληθούμε είμαστε στο σκοτάδι χωρίς αυτά.
Οι συμβουλές/κατευθύνσεις/λύσεις που θα σου δώσουμε, θα είναι ψιλομπαζόμπαζα. Χρεαζόμαστε COMMAND > OUTPUT

Υ.Γ. Σε προηγούμενο post σου είπα να εγκαταστήσεις τον linux-lts. Το έκανες;
Ποιό είναι το output της εντολής uname -a

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και ξεκινω απο το τελος.
Δεν εβαλα inux-lts και ο λογος ειναι οτι 6 μηνες τωρα δεν ειχα θεμα με κατι εκτος απο αυτο με το wifi
εχω γραψει λαθος τις εντολες παραθετω σωστα τωρα τα παντα
για αρχη εκτελω

[eric@eric ~]$ yay -R rtl8821ce-dkms-git
[sudo] password for eric: 
checking dependencies...

Packages (1) rtl8821ce-dkms-git-1.0.5.r128.gf93db73-1

Total Removed Size:  30,17 MiB

:: Do you want to remove these packages? [Y/n] 
:: Running pre-transaction hooks...
(1/1) Remove DKMS modules
==> dkms remove --no-depmod -m rtl8821ce -v 1.0.5.r128.gf93db73 -k 5.12.10-arch1-1
==> depmod 5.12.10-arch1-1
:: Processing package changes...
(1/1) removing rtl8821ce-dkms-git                 
:: Running post-transaction hooks...
(1/1) Arming ConditionNeedsUpdate...
[eric@eric ~]$ 

κανω επανεκκινηση και μετα εκτελω

[eric@eric ~]$ yay -S rtl8821ce-dkms-git
:: Checking for conflicts...
:: Checking for inner conflicts...
[Aur:1]  rtl8821ce-dkms-git-1.0.5.r36.gca4abd8-1

  1 rtl8821ce-dkms-git               (Build Files Exist)
==> Packages to cleanBuild?
==> [N]one [A]ll [Ab]ort [I]nstalled [No]tInstalled or (1 2 3, 1-3, ^4)
==> 
:: PKGBUILD up to date, Skipping (1/1): rtl8821ce-dkms-git
  1 rtl8821ce-dkms-git               (Build Files Exist)
==> Diffs to show?
==> [N]one [A]ll [Ab]ort [I]nstalled [No]tInstalled or (1 2 3, 1-3, ^4)
==> 
:: (1/1) Parsing SRCINFO: rtl8821ce-dkms-git
==> Making package: rtl8821ce-dkms-git 1.0.5.r36.gca4abd8-1 (Δευ 14 Ιουν 2021 08:07:08 μμ EEST)
==> Retrieving sources...
  -> Updating rtl8821ce git repo...
Fetching origin
==> Validating source files with sha256sums...
    rtl8821ce ... Skipped
==> Making package: rtl8821ce-dkms-git 1.0.5.r36.gca4abd8-1 (Δευ 14 Ιουν 2021 08:07:11 μμ EEST)
==> Checking runtime dependencies...
==> Checking buildtime dependencies...
==> Retrieving sources...
  -> Updating rtl8821ce git repo...
Fetching origin
==> Validating source files with sha256sums...
    rtl8821ce ... Skipped
==> Removing existing $srcdir/ directory...
==> Extracting sources...
  -> Creating working copy of rtl8821ce git repo...
Cloning into 'rtl8821ce'...
done.
==> Starting pkgver()...
==> Updated version: rtl8821ce-dkms-git 1.0.5.r128.gf93db73-1
==> Sources are ready.
==> Making package: rtl8821ce-dkms-git 1.0.5.r128.gf93db73-1 (Δευ 14 Ιουν 2021 08:07:16 μμ EEST)
==> Checking runtime dependencies...
==> Checking buildtime dependencies...
==> WARNING: Using existing $srcdir/ tree
==> Starting pkgver()...
==> Sources are ready.
 -> rtl8821ce-dkms-git-1.0.5.r128.gf93db73-1 already made -- skipping build
 -> Found git repo: github.com/tomaspinho/rtl8821ce.git                                                   
[sudo] password for eric: 
loading packages...
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...

Packages (1) rtl8821ce-dkms-git-1.0.5.r128.gf93db73-1

Total Installed Size:  30,17 MiB

:: Proceed with installation? [Y/n] 
(1/1) checking keys in keyring                    
(1/1) checking package integrity                  
(1/1) loading package files                       
(1/1) checking for file conflicts                 
:: Processing package changes...
(1/1) installing rtl8821ce-dkms-git               
:: Running post-transaction hooks...
(1/2) Arming ConditionNeedsUpdate...
(2/2) Install DKMS modules
==> dkms install --no-depmod -m rtl8821ce -v 1.0.5.r128.gf93db73 -k 5.12.10-arch1-1
==> depmod 5.12.10-arch1-1
[eric@eric ~]$ 

εγω χωρις να ξερω πιστευω οτι με την αναβαθμηση του kernel κατι δεν πηγε καλα και ο μονος τροπος για να δουλεψει σωστα ηταν αφερεση παντελος επανεκκινηση και ξανα εγκατασταση. τουλαχιστον ετσι δουλεψε

Χαίρομαι πολύ που δουλεύει το σύστημά σου και εύχομαι να το χαρείς.

Οσον αφορά στον kernel, ότι είχα να πω το είπα.

Καλή συνέχεια.

Να σε ρωτήσω και χωρίς παρεξήγηση πάντα βάζοντας έναν kernel lts τι κερδίζουμε και τι χανουμε

Στo απάντησα σε προηγούμενο post.

Με δυό λόγια ακόμα.
Οι πυρήνες 4.4 - 4.9 - 4.14 - 4.19 - 5.4 - 5.10 είναι σταθεροί και χαρακτηρίζονται lts (long term support)
Οι ενδιάμεσοι έφτασαν στο τέλος ζωής τους και δεν αναπτύσονται πλέον.
Αρα μόνο κερδίζεις με lts.

Περισσότερα κάνεις google και ενημερώνεσαι.
Επίσης The Linux Kernel Archives

Αυτό είναι λανθασμένη πεποίθηση κύριε πρόεδρε.

Ένας πυρήνας LTS μπορεί να περιέχει bugs τα οποία διορθώνονται σε μεταγενέστερη έκδοση αλλά η διόρθωση δεν (μπορεί να) περνά στην LTS έκδοση. Μπορεί επίσης να μην περιλαμβάνει υποστήριξη για κάποιο hardware, η οποία δίνεται με επόμενη έκδοση αλλά και πάλι δεν περνά στην LTS. Οι προγραμματιστές του πυρήνα συνιστούν να έχουμε πάντοτε την τελευταία stable έκδοση.

Οι πυρήνες LTS είναι περισσότερο ειδικού σκοπού (για συγκεκριμένο hardware, επειδή το ζήτησε κάποια εταιρεία κλπ.). Γι’ αυτό και υπάρχουν παράλληλα πολλές εκδόσεις τους.

Αν ένας πυρήνας LTS τρέχει απροβλημάτιστα στο μηχάνημά μας, τότε και μόνο τότε μπορούμε να τον έχουμε ως εναλλακτική. Δεν τον βάζουμε πιστεύοντας ότι θα λύσει τα προβλήματα επειδή απλά είναι LTS.

1 «Μου αρέσει»

Κύριε αντιπρόεδρε είσαι εκτός θέματος.

Ζητούμενο είναι αν θα μείνει σε 5.9 ή θα μετακομίσει σε 5.10.
Εχεις άποψη;

Κατά τα λοιπά.
Δεν λαμβάνω υπ όψιν τις παροτρύνσεις των devs αλλά της διανομής. Εν προκειμένω μπασταρδοarch.

Ο lts της arch δεν είναι παραγγελία καμμιάς εταιρείας αλλά immediate release from upstream. Γιαυτό και λαμβάνει grosso modo 40-60 updates/ετησίως. Που δεν είναι τίποτε άλλο από security updates πρωτίστως και patches όταν και αν εντοπίζονται ανάγκες.

Αυτά.

Δεν είμαι καθόλου εκτός θέματος. Απάντησα σε κάτι που έγραψες και δεν ισχύει.

Ως προς το πρόβλημα του φίλου, οι πυρήνες της σειράς 5.1x.xx περιλαμβάνουν εγγενή υποστήριξη για τον συγκεκριμένο Realtek driver, η οποία όμως είναι προβληματική. Για τον λόγο αυτόν συνιστάται το dkms πακέτο με παράλληλο blacklist του εγγενούς module. Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ψάξει τι “δεν πήγε καλά” κατά την αναβάθμιση του πυρήνα, με αποτέλεσμα να μη γίνει rebuild το dkms, όπως θα έπρεπε. Μπορεί εκεί να κρύβεται κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ο καθένας μπορεί να λαμβάνει υπόψη του οτιδήποτε θέλει. Προσωπικά το βρίσκω εντελώς παράλογο να μην ακούω τον δημιουργό ενός έργου (με μακροχρόνια εμπειρία και εγνωσμένη αξία, ας μην το ξεχνάμε) αλλά να εμπιστεύομαι τον εκάστοτε προγραμματιστή που χρησιμοποιεί αυτό το έργο.

Δεν υπάρχει “LTS της Arch”. Δεν αποφασίζει καμία διανομή ποια έκδοση πυρήνα θα γίνει επίσημη LTS, παρά μόνο οι προγραμματιστές του πυρήνα. Σου προτείνω να ενημερωθείς σχετικά διαβάζοντας μερικά κείμενα του Greg Kroah-Hartman για το πώς προκύπτουν οι πυρήνες LTS και τι εξυπηρετούν. Μπορείς να ξεκινήσεις με όσα αφορούν συγκεκριμένα τη σειρά 5.10 LTS, το γιατί αρχικά θα είχε “μόνο” 2 χρόνια υποστήριξη και το πώς τελικά αυτή επεκτάθηκε μέχρι το 2026 (hint: δεν το ζήτησε κάποια διανομή).

@Soulrain
Εχεις θεματάκι. Κοίτα να το λύσεις.

Σε ευχαριστώ που συμβάλλεις με τόσο σοβαρά επιχειρήματα στην ενημέρωση των χρηστών και στον υγιή διάλογο εν γένει. Αν η απόπειρα διόρθωσης ανακριβειών και λανθασμένων πεποιθήσεων είναι “θεματάκι”, τότε ναι, έχω “θεματάρα”.

2 «Μου αρέσει»

Like από μένα πήρες πάντως.

1 «Μου αρέσει»

Ειρήνη υμίν κύριοι, δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε.

Αν με απασχολούσαν τα likes θα είχα FB (και «ψαγμένο άνθρωπο» με έχεις αποκαλέσει σε άλλο νήμα, άρα είναι σχέση αγάπης-μίσους;).

Αυτό που προσπαθώ να γίνει κατανοητό είναι ότι μερικές φορές μεταφέρουμε ελλιπείς γνώσεις χωρίς να το καταλαβαίνουμε και παρά τις καλές μας προθέσεις.

Ένα μικρό παράδειγμα με κάτι άλλο που έγραψες παραπάνω:

O τρέχων πυρήνας LTS στο Arch λοιπόν είναι στην έκδοση 5.10.χχ. Όταν αποφασίστηκε ότι αυτή η έκδοση θα γίνει LTS, ο κύριος maintainer Greg Kroah-Hartman είχε δηλώσει ότι θα έχει υποστήριξη για 2 χρόνια. Αυτό προκάλεσε ερωτήσεις, αντιδράσεις κλπ., με αποτέλεσμα να δημοσιεύσει ένα κείμενο όπου εξηγούσε ότι ο ίδιος μπορεί να προσφέρει υποστήριξη μέχρι εκεί και τι χρειαζόταν να κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για την επέκτασή της (ναι, και οι εταιρείες, η Γούγλη με το Android και πολλοί άλλοι).

Εφόσον εισακούστηκε και οι ενδιαφερόμενες εταιρείες και λοιποί προγραμματιστές παρείχαν τις συνεισφορές τους, η υποστήριξη της σειράς 5.10.χχ επεκτάθηκε μέχρι το 2026.

Γενικότερα, οι πυρήνες LTS υπάρχουν κατά κύριο λόγο γιατί εξυπηρετούν εταιρείες, οργανισμούς και άλλες μορφές χρήσης. Δεν απευθύνονται ιδιαίτερα στον desktop χρήστη, άλλο αν ενδεχομένως έχουν και τέτοια χρησιμότητα. Όσο για το upstream, οποιοσδήποτε συνεισφέρει άμεσα κώδικα στο κύριο αποθετήριο ενός έργου (δηλαδή και εταιρείες, ξανά) είναι upstream. Άρα το «immediate release from upstream» δε σημαίνει αυτό που ίσως νομίζεις ότι σημαίνει.

Όλα αυτά δεν τα γράφω γιατί είμαι μάγκας, γιατί διεκδικώ δάφνες παντογνώστη ή για να σε μειώσω. Είδα απλά κάποιες λανθασμένες αναφορές και τις επεσήμανα με έγκυρες αναφορές και τις αντίστοιχες πηγές. Αυτό είναι όλο. Γνωρίζω εκ των έσω ότι ο διαδικτυακός διάλογος είναι ένα απέραντο κω@#$%νείο αλλά δεν είμαστε όλοι έτσι. Κάποιοι προσπαθούμε (ακόμα) να συζητήσουμε σοβαρά και να ανταλλάξουμε γνώσεις.

2 «Μου αρέσει»

Οντως έχεις θεματάρα. Και μάλιστα χωρίς εισαγωγικά. Χαλάρωσε και go get a life.

Η επόμενη θα είναι βαριά κουβέντα. Ενημερώθηκες.

Συνιστώ την ανάγνωση ξανά του: Συχνές ερωτήσεις - LINUXUSER

Μεταφέρω

Μείνετε σύμφωνος, ακόμη και όταν διαφωνείτε

Μπορεί να θέλετε να απαντήσετε σε κάτι διαφωνώντας με αυτό. Είναι εντάξει. Από τις διάφορες γνώμες και απόψεις καταλήγουμε σε ακόμα καλύτερες γνώμες και απόψεις Αλλά θυμηθείτε να επικρίνετε ιδέες, όχι ανθρώπους. Παρακαλούμε, αποφύγετε:

Αντί για αυτό πες λογικές αντιρρήσεις και αντεπιχειρήματα για να βελτιλωσεις την συζήτηση.

Το να δώσεις μια απάντηση και να σε διορθώσουν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί! . Σκέψου το λίγο. Ρωτάει κάτι ο Θανάσης, απαντάς να τον βοηθήσεις και στην συνέχεια η Δήμητρα σε βγάζει λάθος και δίνει μια καλύτερη απάντηση :anguished::orangutan::bangbang:. Πριν τα πάρεις σκέψου πως εσύ είσαι ο κερδισμένος και η Δήμητρα η χαμένη. Ο Θανάσης έμαθε κάτι που δεν ήξερε και πήρε την βοήθεια του, εσύ όμως πήρες κάτι περισσότερο, και έμαθες κάτι που δεν ήξερες και πλέον ξέρεις πολλούς τροπους για να διαλέξεις. Η Δήμητρα δεν έμαθε κάτι καινούργιο και δεν κέρδισε τίποτα σε γνώσεις. Αλλά δεν είναι η ριγμένη της ιστορίας. Κέρδισε την ικανοποίηση πως βοήθησε την κοινότητα και ένοιωσε όμορφα. Συμπέρασμα: Όλοι κέρδισαν από κάτι

Ας κρατήσουμε όλοι παρακαλώ το καλό κλίμα που έχουμε όλοι μας κερδίσει εδώ μέσα.

1 «Μου αρέσει»