Rocks Cluster Distribution

Θελοντας να φτιαξω ενα cluster πολυ χαμηλης καταναλωσης,οταν θα περισσεύουν χρηματα, βρηκα τη διανομη rocks cluster distribution. Ξερει κανεις κατι γι αυτη; Θα χρησιμοποιησω απο 8-12 intel nuc. Θα ψαξω να βρω οτι χαμηλοτερο σε καταναλωση με οσο καλυτερες επιδοσεις. Βρηκα βεβαια με pentium ταδε στα 6 watt αν θυμαμαι καλα οποτε η συνολικη καταναλωση του nuc δεν θα ανεβαινει πανω απο 15watt και στη δεκαδα τα 150watt. Ο λογος που θελω να το κανω ειναι.:
α. χομπυ
β. ισως το χρησιμοποιησω σε σοβαρη εφαρμογη αν εχει αποδοση
γ. περισευει λιγος χωρος σε ενα απο τα rack για να κανω δοκιμες

Η διανομη υποστηριζει οτι κανει ολα τα πραγματα ευκολα. Ομως στηριζεται σε Cent OS. Υπαρχει κατι αντιστοιχο σε debian?

4 «Μου αρέσει»

Στο Debian υπαρχει το Openstack υπαρχει το MPI το Ganetti και αλλες λυσεις για Clusters. Το θεμα ειναι τι ακριβως χρησιμοποιει το Rocks για να δεις αν υπαρχει κατι παρομοιο (η το ιδιο πακετο) για να κανεις τους πειραματισμους σου.

1 «Μου αρέσει»

Το λίγο που είδα το openstack είναι αρκετά καλό και βολικό. Το θέμα είναι βέβαια πόσο καλή κατανομή θα κάνει στις εργασίες ώστε να στέλνει σωστά δεδομένα σε κάθε nuc. Νομίζω όμως οτι θα το δοκιμάσω πρώτο! Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Το βασικό θέμα βέβαια είναι η μεγαλύτερη δυνατή απόδοση με τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση. οπότε θα πρέπει να κάνει μεγάλο optimization στους επεξεργαστές pentium. Αν πετύχαινα απόδοση μεγάλου server τύπου xeon τότε σίγουρα βολεύει αυτή η λύση πρώτον απο κόστος απόκτησης, δεύτερον απο επιδόσεις τρίτον απο fail (νομίζω αν βγει off ενα nuc τα άλλα συνεχίζουν κανονικά) και τέλος απο κατανάλωση γιατί θα μπορώ τέτοιου τύπου server να τους περνάω σε αυτόνομο φωτοβολταϊκό χωρίς να σκέφτομαι αν θα ζοριστεί τη νύχτα!

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω τι load θα εχουν τα nuc σε αυτο το setup αλλα υπαρχει αυτο εδω το video για το OpenMPI απο το youtube (ελπιζω να βοηθησει). Νομιζω οτι ειναι για Debian-based διανομες οποτε λογικα θα δουλεψει και στο κανονικο Debian:

Ελπιζω να ειναι χρησιμο σε σενα.

2 «Μου αρέσει»