Richard Stallman : Η επιστροφή του ασώτου(;)

Ωραια, τωρα κατι ειπες (ειχες πει και προς την αρχη κατι), ισως να φτασουμε καπου τελικα.

Ακριβως. Δεν ζηταει την παραιτηση ομως του διοικητικου συμβουλιου, αρα δεν τους κυνηγαει, αλλά εκφραζει τη βαθια απογοητευση γιατι άλλα περιμεναν να δουνε, οπως επισης και περιμενουν στην συνεχεια να δουνε πραματα προς συγκεκριμενη κατευθυνση και εξηγουν για ολα αυτα και αν δεν… δεν μπορουν πλεον να συμπορευοντε και δε θελουν να εχουν συνεργασια. Πως θα μπορουσα να τους προσδωσω μισος; Δεν μπορω…

Οκ φυσικα και θα συμφωνησουμε σε αυτο. Σε τι ομως τον βοηθησαν ενεργα; Για να δουμε…

Εγω λοιπον θεωρω οτι τον εχουν βοηθησει ενεργα ή δεν τον εμποδισαν κλπ στο θεμα ελευθερο λογισμικο γιατι με αυτο το πραμα ασχολειται το fsf. Αυτος ειναι και ο λογος που μου φαινοντε σαν ορκ (αυτο νομιζω σου απανταει και σε κατι άλλο που λες). Ειναι δικη μου αγνοια; Αν δω κατι, οχι προς αυτη την κατευθυνση, αλλά προς την αντιθετη, τοτε οκ να το παραδεχτω και να πω και εγω με τη σειρα μου, οτι δεν πειραζει, ας παει στα τσακιδια και το διικητικο συμβουλιο του fsf. Aλλά οτι τον βοηθα το διοικητικο συμβουλιο του fsf στο να εκφραζει μισογυνισμο και να μιλαει συμπαθητικα για παιδεραστια κλπ, γιατι για τετοια πραματα τον κατηγορουνε αν δεν κανω πολυ λαθος, αυτο απο που προκυπτει; Συγγνωμη δηλαδη, αλλά απο μενα ζητας πολυ ευκολα αποδειξεις. Δε θα περιμενες να δεις καποια αποδειξη για αυτο; Μηπως εχεις αποδειξη, εστω μια, για κατι τετοιο και το κρατας κρυφο; Δε νομιζω για να ειμαι ειλικρινης (αυτη τη φορα εγραψα ορθογραφικα σωστα τελικα αυτη τη λεξη). Νομιζω οτι υπερβαλουν. Και νομιζω οτι υπερβαλουν γιατι εκπεμπουν μισος ( θα ελεγα γιατι εκει εχουν οδηγησει την κατασταση με τις εντασεις τα identity politics αλλά δεν το λεω :slight_smile: ) και εσυ το προσπερασες γιατι εδωσες προτεραιοτητα στον σταλμαν που σου τη σπαει περισσοτερο. Αλλά πες εσυ καλλιτερα.

Τωρα απλα σημειωνω οτι εγω δεν ψηφισα παραπανω γιατι δεν με καλυπταν οι δυο απαντησεις. Πιστευω οτι εξηγησα ομως υπερβολικα κατα τα άλλα.

Καποια πραματακια @Soulrain απεφυγα να πω κατι για αυτα, γιατι μπορει να θεωρηθουν αμφιλεγομενα, αν ομως θελεις τυχων διευκρινηση για κατι ρωτας…

Μια ψηφοφορία εδώ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Το ίδιο και τα δυο ψηφίσματα που υπάρχουν στο δίκτυο. Δεν είναι ποδοσφαιρικό ματς για να μετρήσουμε το σκορ. Αλλά ας το δούμε :grinning:

εικόνα

Το πρώτο πράγμα είναι αν πάρεις το διάγραμμα κυριολεκτικά. Τι βλέπεις με μια ματιά; Ένα βαθύ σχίσμα, που κανένα καλό δεν μπορεί να βγάλει και πρέπει να κλείσει. Αν οι απόψεις ήταν 80-20 επι της μιας πλευράς, θα ήταν αλλιώς. Να πάμε να ψηφίσουμε λοιπόν;

Ας πάμε και τι θα γίνει; Ποιος είμαι εγώ ή εσύ; Μια ανάλυση του ποιος έχει υπογράψει τι δείχνει πως ενάντια έχουν υπογράψει τα “μεγάλα ονόματα” που γράφουν σημαντικά προγράμματα, υπέρ χρήστες με κενά δημόσια αποθετήρια. Τίνος η γνώμη μετράει; (**)

Αν δούμε τώρα τους αριθμούς στην απόλυτη τους μορφή, τόσες χιλιάδες χρήστες περιμένεις να ψηφίσουν σε μια ψηφοφορία για το χρώμα του εξ ορισμού background στο επόμενο Ubuntu.

Ναι και εγώ συναισθηματικά σκεπτόμενος, θετικά την είδα την είδηση στην αρχή. Μια από τις ψήφους εδώ είναι και η δική μου. Αλλά δεν εκτίμησα σωστά την αντίδραση, αν και είδα από την αρχή τον άκομψο τρόπο της αναγγελίας. Με όλες σχεδόν τις οργανώσεις να έχουν πει με ανακοινώσεις πως διαφωνούν με την απόφαση, μια παραμονή του Stallman μόνο κακό έχει να φέρει.

ΥΓ: Παρακαλώ τους συνομιλητές να (ξανα)διαβάσουν τους κανόνες μιας πολιτισμένης συζήτησης στους κανόνες λειτουργίας αυτού εδώ του μέσου. Ευχαριστώ

https://linux-user.gr/faq

(*) Μετά την δημοσίευση είδα πως παραβίασα τον κανόνα για χρονική απόσταση μεταξύ των δημοσιεύσεων. Δεν υπήρχε απάντηση όταν ξεκίνησα να γράφω, και δεν μου έβγαλε κάποια προειδοποίηση. Ζητώ συγνώμη για την κατάχρηση της δύναμης.

(**) Το κείμενο κατά απαιτεί email ενώ το άλλο ενθαρρύνει την υπογραφή ακόμα και χωρίς κάποιο λογαριασμό.

2 Likes

Ορίστε πάλι, αναφέρεις τη λέξη «κυνηγάει» χωρίς να έχεις αποδείξει ότι υπάρχει «κυνήγι» και συνεχίζουμε μια άσκοπη διαφωνία. Εγώ όμως δε μπορώ να συνεχίσω να εξηγώ τα αυτονόητα. Κουράστηκα, να με συγχωρείς.

Τόσο οι ψηφοφορίες όσο και τα ψηφίσματα είναι αποτύπωση γνώμης για ένα θέμα. Αν θεωρείς ότι οι γνώμες (προς οποιαδήποτε κατεύθυνση) δε σημαίνουν απολύτως τίποτα. εγώ θα θεωρήσω τη θεώρησή σου αυτή λανθασμένη.

Οποιουδήποτε γνωρίζει πληρέστερα το άτομο και το θέμα που αφορά η συγκεκριμένη περίπτωση. Όλοι έχουμε το δικαίωμα της γνώμης αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι γνώμες είναι ισοβαρείς. Για τον ίδιο λόγο, αν για παράδειγμα έχεις έντονο πονόδοντο θα πας σε οδοντίατρο και όχι σε μανάβη. Γνώμη μπορούν να έχουν και οι δύο αλλά ο ένας έχει και γνώση του αντικειμένου, σωστά;

Άνθρωποι είμαστε όλοι και δε μπορούμε να βάζουμε πάντα την κρίση πάνω από το συναίσθημα. Είναι όμως δείγμα υγιούς νοητικής λειτουργίας το να αντιλαμβάνεται κάποιος ότι το συναίσθημα λανθάνει συχνότερα από την κρίση.

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά νομίζω ότι θα συμφωνήσεις κι εσύ πως το τελικό συμπέρασμα προκύπτει από μια άτυπη μορφή ψηφοφορίας.

Ό,τι και να πούμε εμείς όμως, αυτός ο κουφάλας ο «ιστορικός του μέλλοντος» θα καταγράψει αν υπήρχε δίκιο στη συγκεκριμένη περίπτωση, ποια πλευρά το είχε, αν κάποιος ζημίωσε το ελεύθερο λογισμικό και πόσο.

Πέρα από την ολοφάνερη αντιγραφή, κάποιος στο Διαδίκτυο εντόπισε τη λεπτή ειρωνεία του να υπάρχει ένα κείμενο υποστήριξης προς τον Stallman σε μια ιδιοταγή πλατφόρμα. Αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

2 Likes

Πέφτουν βροχή οι αντιδράσεις και οι παραιτήσεις μέσα απο το FSF. Και πολλοί χρηματοδότες την κάνουν.

Ας ελπίσουμε ότι θα επιζήσει

Στις μέρες μας το θέμα με τα gender politics παίζει πάρα πολύ. Γενικότερα σήμερα πρέπει να είναι κανείς πάρα πολύ προσεκτικός στο πως εκφράζεται, τι λέει, και τι γράφει στα social media, πόσο μάλλον στον χώρο εργασίας.

Συνεπώς είναι λογικό να υπάρχει τόσο μεγάλη αντίδραση κατά του RMS. Σε οποιαδήποτε μεγάλη εταιρεία κι αν έκανε αίτηση για ηγετική θέση, θα τον απέρριπταν αμέσως. Δυστυχώς, είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως, και αν όντως ήθελε να επιστρέψει πίσω, θα έπρεπε να αποδείξει ότι έχει αλλάξει μυαλά και μπορεί να είναι λειτουργήσει σε ένα επαγγελματικό inclusive περιβάλλον. Δεν νομίζω ότι έγινε ποτέ κάτι τέτοιο. Το FSF τον δέχεται ξανά πίσω, βάζοντάς τον ξανά πίσω στο board κάνοντας τα στραβά μάτια. Με λίγα λόγια, το μήνυμα που περνάει με αυτή τη κίνηση είναι πως δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους. Το οποίο είναι προφανώς λάθος.

Κανένας δεν μπορεί να του στερήσει το πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε και την προσφορά του στο ανοιχτο και ελεύθερο λογισμικό. Απλά, δεν σημαίνει ότι επειδή έκανε ό,τι έκανε, θα πρέπει να έχει διαφορετική μεταχείριση από άλλους. Οπως όλοι μας, έτσι και ο RMS και θα πρέπει να είναι εξίσου επίλογος για τις πράξεις του, πόσο μάλλον όταν φέρει την βαρύτητα του ηγέτη του Ελεύθερου Λογισμικού.

Παιδιά, ό,τι και να πιστεύουμε εμείς, αυτή τη στιγμή καμία εταιρεία δεν θα ρισκάρει το prestige της να κάνει backup το FSF αυτή τη στιγμή. Θα χάσουν όλες τις χρηματοδοτήσεις τους και θα φύγουν αρκετά στελέχη. Καλώς ή κακώς, έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα …

5 Likes

Μια ακόμα συζήτηση για το θέμα. Την παραθέτω από το αρχικό μήνυμα για να την παρακολουθήσει ολοκληρωμένα όποιος ενδιαφέρεται.

https://gcc.gnu.org/pipermail/gcc/2021-March/235091.html

3 Likes

Ίσως το ποιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω βρει, μέχρι στιγμής, για την υπόθεση του Stallman. Πιστεύω πως βάζει τα πράγματα στην θέση τους, δεν συμφωνώ σε όλα, με κανένα κείμενο δεν συμφωνώ σε όλα, αλλά αξίζει τον κόπο να διαβαστεί και να συζητηθεί.

https://www.arp242.net/rms.html

1 Like

Το μόνο σημείο στο οποίο διαφωνώ με το κείμενο είναι ότι αποδίδει τις κακές συμπεριφορές στο ότι ο Stallman είναι “περίεργος” (που σίγουρα είναι) και στο ενδεχόμενο να βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού.

Παρότι τα προσωπικά όρια ανοχής του καθενός είναι διαφορετικά, δεν υπάρχει ένα αντικειμενικό όριο στο οποίο σταματάει το “περίεργος” και αρχίζει το “προβληματικός” με την απόλυτα κακή έννοια, οπότε δεκτή η άποψη του γράφοντος.

Όσο για τον αυτισμό, εφόσον δεν έχει διαγνωστεί μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και οι εικασίες δεν ωφελούν.

Θα συμφωνήσω ότι αξίζει να διαβαστεί το κείμενο, κυρίως από εκείνους που πιστεύουν ότι ο Stallman είναι το τέλειο πρόσωπο στην κατάλληλη θέση και ότι δέχεται ξαφνικές επιθέσεις χωρίς λόγο.

1 Like

Ο Stallman ήταν ο πιο δύσκολος άνθρωπος από αυτούς που έχω αναλάβει να βγάλω για καφέ και να ξεναγήσω στις ομορφιές της Κρήτης. Δεν προσπάθησε να αναπτύξει κανένα δεσμό με τους γύρω του, ήταν πάνω στον υπολογιστή, για να παρέμβει μόνο για να πει κάποιο θέσφατη γνωστή ατάκα. Ναι είναι τουλάχιστον στις παρυφές του αυτισμού.

Καλύτερα όμως πιστεύω είναι να υπάρξει εστίαση στο πρώτο κομμάτι του κειμένου. Στο κατά πόσον βοήθησε η προσωπικότητα του στην διάδοση αυτών που πρεσβεύει. Αν είχε κάποια διαφορετική προσέγγιση θα ήταν το Χ11 GPL; Θα είχαμε αποφύγει την διάσπαση με το OSI; Βοήθησε στην διάδοση της GPL; Μήπως με κάποια διαφορετική προσέγγιση θα είχε μειωθεί ο έλεγχος των μεγάλων εταιριών; Ερωτήματα που η συζήτηση τους μας βοηθά για το μέλλον καλύτερα απο τα gender politics, που είναι ναρκοπέδιο ειδικά στο εξωτερικό, όπως λέει και ο @drpaneas .

Δεν έχει νόημα η συζήτηση περί εναλλακτικής ιστορίας, η ιστορία γράφετε με πράξεις και όχι με υποθέσεις. Την ιστορική αναγκαιότητα για “ανοικτό UNIX” την κάλυψε πρώτος ο Stallman και αυτό οδήγησε στο Linux που το έγραψε κάποιος Linus Torvalds. Τέλος ιστορίας. Όμως αν δεν υπήρχαν αυτοί θα υπήρχαν κάποιοι άλλοι, και θα είχαμε κάτι άλλο, ίσως χειρότερο ίσως καλύτερο. Αλλά υπό αυτό το πρίσμα είναι χρήσιμο να αποτιμηθεί τόσο η θετική, όσο και η αρνητική συνεισφορά του, κάτι που θα βοηθήσει στους σχεδιασμούς του μέλλοντος.

Η ιστορία πιστεύω πως έχει πλέον τελειώσει. Με τους περισσότερους βασικούς προγραμματιστές και ιδρύματα να είναι αρνητικοί, ακόμα και αν μείνει στο FSF, αθτό θα αδρανοποιηθεί και δεν θα μετράει αλλά απλά θα προξενεί απλά μεγαλύτερο χάσμα. Και όσο και αν συναισθηματικά κάποιο χρήστες μαζεύουν υπογραφές (πριν 10 χρόνια αυτές θα ήταν δεκάδες χιλιάδες σε λίγες ώρες), δεν γράφουν οι χρήστες το λογισμικό, δεν διαλέγουν αυτοί την άδεια. Δεν υπάρχει κάποια δημοκρατία σε αυτό, είτε μας αρέσει είτε όχι.

1 Like

Νομίζω ότι μπορούμε, ως ευρύτερη κοινότητα, να μάθουμε πολλά πράγματα από την όλη υπόθεση. Ας μείνουμε όμως στα σημεία που θίγεις.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να αμφισβητεί ότι το πάθος του Stallman συνέβαλε τα μέγιστα στη διάδοση της ιδέας του ελεύθερου λογισμικού.

Αυτό που του καταλογίζουν ορισμένοι, μεταξύ των οποίων και εγώ, και το αναφέρει και ο γράφων το παραπάνω κείμενο, είναι ότι παρέμεινε ακλόνητος στις θέσεις του και στον τρόπο που τις υποστηρίζει.

Ο δογματισμός ποτέ δεν κάνει καλό, όπως δεν κάνει καλό η αδιαλλαξία και η αδυναμία αντίληψης της εκάστοτε εποχής και των αναγκών της. Έχει καταντήσει ανέκδοτο το ότι ο Stallman έλεγε σε κάθε ομιλία του τα ίδια πράγματα.

Για παράδειγμα, εγώ δε γνωρίζω ούτε μία περίπτωση όπου να αναρωτήθηκε γιατί ο κόσμος επιλέγει (όταν έχει τη δυνατότητα επιλογής) ιδιοταγές λογισμικό ή λογισμικό ανοιχτού κώδικα αλλά όχι ελεύθερο λογισμικό.

Δε μπορεί όλοι οι χρήστες να είναι άβουλα πρόβατα, τυφλοί καταναλωτές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και να νομίζουμε ότι “εμείς” τα κάνουμε όλα τέλεια αλλά φταίνε οι κακές εταιρείες, έτσι δεν είναι; Οπότε, για εμένα θα έπρεπε να εστιάσουν στο γιατί το ελεύθερο λογισμικό χάνει έδαφος και τι θα πρέπει να κάνουν για να το ξανακερδίσει.

Συμφωνούμε απόλυτα. Μήπως όμως θα έπρεπε να σκεφτούμε εδώ, με το δεδομένο ότι το όποιο λογισμικό υπάρχει γιατί κάποιος έβγαλε τα μάτια του και το έγραψε, αν η GPL (που γνωρίζουμε ότι είναι χρηστοκεντρική) αφαιρεί κάποια ελευθερία από αυτόν ώστε να μην την προτιμά; Ή, εναλλακτικά, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά για να τον πείσουμε ότι θα ωφεληθεί και αυτός από την υιοθέτησή της;

Βάζω άνω τελεία εδώ γιατί είμαι στη δουλειά και δε μπορώ να παρακολουθήσω σωστά τη συζήτηση.

1 Like

Νομίζω εστιάζεται στο δέντρο που προβάλλουν τα πληρωμένα μίντια της ΙΒΜ, στον RMalakaStalinman και χάνετε το δάσος.

Το ζήτημα είναι ποιός δεν τον θέλει και πως!

Η ΙΒΜ λέει ή ψηφίζετε να φύγει ή σας έκοψα ήδη τα φράγκα.

Αν αυτό λέγεται λογικό επιχείρημα ή συμπεριφορά σεβόμενη κάθε “ίχνος” δημοκρατίας, σε λάθος νεο-φιλελέδες απευθύνω την παρατήρηση μου.

ΤΟΝ ΜΒού… κάθε ΙΒΜ και κάθε πολυεθνική από το ελεύθερο και ανοικτό κώδικα που μοιράζουν οι όμοιοι μας μεταξύ τους …

Άλλοι μοιράζονται κώδικα και άλλοι πουλάνε τον κώδικα υπαλλήλων τους και δημιουργούν ΔΙΣ και ΤΡΙΣ…

Ο βλάκας ο Στάλινμαν καταθέτει λογικά επιχειρήματα κι όποιος έχει δυνατότερα ας τα καταθέσει … κι ας έχει περισσότερες ψείρες στο μούσι του.

https://www.fsf.org/news/statement-of-fsf-board-on-election-of-richard-stallman

https://www.fsf.org/news/rms-addresses-the-free-software-community

2 Likes

Μόνο εγώ διακρίνω εντελώς διαφορετικό ύφος γραφής στην υποτιθέμενη (και χλιαρή) απολογία σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έχει γράψει ο Stallman στο παρελθόν;

Anyway, για να βλέπουμε τη μεγάλη εικόνα:

http://ebb.org/bkuhn/blog/2019/10/15/fsf-rms.html

https://news.ycombinator.com/item?id=26780823

Υπενθυμίζω ότι ο Bradley M. Kuhn εργαζόταν για χρόνια δίπλα στον Stallman και πρόσφατα βραβεύτηκε από το FSF για την προσφορά του.

2 Likes