RebornOs Μαυρίζει η οθόνη μετά από λιγο.(λύση)

Σε νέα εγκατάσταση RebornOs mate “μαύριζε” η οθόνη μετά από 10 λεπτά περίπου, δεν μπορούσα να λύσω το πρόβλημα με κάποιο από τα εργαλεία screensaver η power management.

Η λύση που εφαρμοσα:
Δημιούργισα ένα κρυφό αρχείο .xprofile στον φάκελο χρήστη (/home/user)
και μέσα σε αυτό πρόσθεσα το παρακάτω:

xset s off

και φαίνεται ότι είναι σωστό.

2 «Μου αρέσει»

οταν παταγες οποιοδηποτε πληκτρο δεν εμφανιζοταν η επιφ. εργασιας;

Ενδιαφέρον. Η εντολή απενεργοποιεί τον screensaver του Χ11. Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατά πόσο σήμερα εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε αυτή την απαρχαιωμένη λειτουργία του X11. Στο mate κανονικά θα έπρεπε να ρυθμίζετε από τον πίνακα ελέγχου. Λειτουργεί κανονικά ο screensaver;

man page
   s       The s option lets you set the screen  saver  parameters.   This
           option    accepts   up   to   two   numerical   parameters,   a
           'blank/noblank' flag, an 'expose/noexpose'  flag,  an  'on/off'
           flag,  an  'activate/reset' flag, or the 'default' flag.  If no
           parameters or the 'default' flag is used, the  system  will  be
           set  to its default screen saver characteristics.  The 'on/off'
           flags simply turn the screen saver functions on  or  off.   The
           'activate'  flag  forces activation of screen saver even if the
           screen saver had been turned off.  The 'reset' flag forces  de‐
           activation  of  screen saver if it is active.  The 'blank' flag
           sets the preference to blank the video (if the hardware can  do
           so)  rather  than display a background pattern, while 'noblank'
           sets the preference to display a pattern rather than blank  the
           video.   The  'expose' flag sets the preference to allow window
           exposures (the server  can  freely  discard  window  contents),
           while  'noexpose'  sets  the preference to disable screen saver
           unless the server can regenerate the  screens  without  causing
           exposure  events.   The  length  and  period parameters for the
           screen saver function determines how long the  server  must  be
           inactive  for  screen  saving  to  activate,  and the period to
           change the background pattern to avoid burn in.  The  arguments
           are  specified  in seconds.  If only one numerical parameter is
           given, it will be used for the length.

Σε μια μικρή δοκιμή που έκανα στο σύστημα μου (cinnamon), εξακολουθεί να δουλεύει ο μηχανισμός και είδα το γκρίζο φόντο του αγνού παλιού μονοχρωματικού Χ11 terminal :slight_smile: Το activate δεν δούλεψε, αλλά αν βάλεις λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση δούλεψε, αν και με μια κίνηση του ποντικού επανήλθε η οθόνη και χωρίς κωδικό. Νομίζω είναι ένα καλό και ξεχασμένο κόλπο, απεχθάνομαι την καθυστέρηση του κανονικού screensaver.

Τα “συμπτώματα” ομοιάζουν με αυτά της λειτουργείας του screensaver: κλείσιμο οθόνης και επαναφορά με κούνημα του ποντικιού
η απ’ το πληκτρολόγιο. Όμως το screensaver ήταν απενεργοποιημένο…

edit: τώρα μου έφερες στο νού κάτι που θα μπορούσα να δοκιμάσω και δεν το έκανα, να κλείσω τον screensaver από το τερματικό… χμ και χμ θα το δοκιμάσω κι αυτό μήπως για κάποιον λόγο δεν λειτουργεί το gui…

Τελικά, είναι ένας ξεχασμένος ανεξάρτητος μηχανισμός, που δεν έχει καμία σχέση με τον κανονικό screensaver. Δεν είναι ένας μηχανισμός ασφαλείας, έχει μόνο μαύρο ή γκρί pattern, και πρέπει να το δεις περισσότερο σαν την παλιά διαχείριση ενέργειας.

Ο screensaver είναι μια εφαρμογή που σκεπάζει τα υπόλοιπα παράθυρα παίρνει το πληκτρολόγιο (ή τουλάχιστον προσπαθεί) και έχει ένα (ανασφαλή) μηχανισμό πιστοποίησης. Μάλιστα είναι τόσο αδύνατον να φτιάξεις ένα σωστό screensaver στα X11 που ήταν ένας από τους παράγοντες για τη μετάβαση σε Wayland. Βρίσκω ενδιαφέρον τον κύκλο που κάναμε για να επιστέψει ο screensaver πίσω στον compossitor από όπου ξεκίνησε.

Μάλλον, κάπου σε κάποιο από τα αρχεία εκκίνησης της διανομής υπάρχει ένα xset που κάποιος θεώρησε πως πρέπει να το κάνει uncomment. Η λύση που έδωσες δουλεύει μια χαρά. Τώρα θέλω να βάλω ένα buzzer στη μητρική (όταν και άμα δεήσει το scroutz να την επιστρέψει), να δω αν δουλεύει ακόμα το key beep σήμερα λολ

3 «Μου αρέσει»

Δοκίμασα με το εύκολο για εμένα killall mate-screensaver, πήρα mate-screensaver: no process found άρα δεν γνωρίζω τι είναι, αλλά ένα είναι σίγουρο ότι κατι είναι οπότε αφού κι εσύ @Asfodelus λες ότι είναι κάτι ασφαλές θα μείνω με αυτήν την λύση. Για την οποία βρήκα κάποιες πληροφορίες όπως αυτή https://sites.ualberta.ca/dept/chemeng/AIX-43/share/man/info/C/a_doc_lib/cmds/aixcmds6/xset.htm.
Πιο παλιά (πριν το 2017 -2018) με το mint mate που χρησιμοποιούσα κάποιες φορες είχα το ίδιο πρόβλημα σε διαφορετικό μηχάνημα, τότε είχα βρεί την λύση xset s 0 0 που νομίζω κάνει την ίδια δουλειά αλλά… έμπαινε στο αρχείο ~/.profile
Ευκαιρία βρήκαμε να μάθουμε πάλι κάτι καινούριο… αυτά είναι τα ωραία!

1 «Μου αρέσει»