Realtek R8168 προβλημα σε Antergos

Έκανα εγκατάσταση του Antergos και ύστερα από την πρώτη επανεκκίνηση δεν είχα ίντερνετ μέσω καλωδίου. Ύστερα από έρευνα βρήκα ότι φταίει η Realtek κάρτα δικτύου. Έκανα το εξής.

sudo sh -c ‘echo blacklist r8169 >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf’
sudo rmmod r8169
sudo modprobe r8168

Μετά από αυτό δούλεψε. Ύστερα όμως από το πρώτο update του κερνελ ξανά τα ίδια. Δεν έχω ίντερνετ.

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Andreasdimo

Δοκίμασες να δεις αν το module είναι σε dkms;

Καλώς σας βρηκα. Επειδή χρειαζομουν Ίντερνετ χθες εγκατεστησα άλλη διανομή. Αλλά όχι, δεν νομίζω να είναι DKMS.

1 «Μου αρέσει»

Την επόμενη φορά που θα συναντήσει κάτι ανάλογο δες αν έχει πακέτο το AUR.

Είχε το ΑUR ένα πακέτο R8168-DKMS. Να εγκαταστήσω καλύτερα αυτό? Και αφού το εγκαταστήσω τι άλλο χρειάζεται να κάνω? Συγνώμη για της ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο αρχάριος.

1 «Μου αρέσει»
  1. Μη ζητάς συγγνώμη, για αυτό είναι οι κοινότητες, για να βοηθούμε ο ένας τον άλλον όπως μπορούμε
  2. Μια δοκιμή θα σε πείσει. Λογικά δε θα χρειαστεί κάτι άλλο.

Έβαλα Manjaro. Καλό, δεν είχα κανένα θεμα αλλά κάπως το Antergos το βλέπω πιο γρήγορο σε KDE. Ελπίζω να μπορέσω να το συντηρω.

Μια χαρά θα είσαι. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που δε βρίσκεις κάτι, μη διστάσεις να ποστάρεις τις απορίες σου εδώ.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Γενικά όμως πως το βλέπεις το Antergos συγκριτικά με το Manjaro?

Νομίζω ότι το Antergos έρχεται λιγότερο φορτωμένο από το Manjaro, είναι τόσο όσο. Το Manjaro νομίζω ότι έχει πιο ολοκληρωμένες λύσεις για απλούς χρήστες.

Άρα αν με ρωτάς αν ένας αρχάριος που θα ήταν καλύτερα στο Antergos ή στο Manjaro θα έλεγα στο Manjaro.

Αρχάριος δεν λέγομαι αλλά ούτε και έμπειρος. Για αυτό προβληματίζομαι. Όπως σου είπα μου αρέσει καλύτερα το Antergos, αλλά προβλήματα όπως αυτό με έκαναν να αναρωτιέμαι αν μπορώ να λειτουργώ με αυτό στην απλή καθημερινή μου χρήση

1 «Μου αρέσει»

Μερικές φορές μπορεί μια διανομή να έχει ένα απλό πρόβλημα αλλά να το εμφανίζει στην αρχή και να σε αποτρέπει από τη χρήση της. Αν όμως ξεπεραστεί σχετικά εύκολα, τότε μπορεί να γίνει η καθημερινή διανομή σου.

Εγώ έτσι έκανα με το Arch, είχα 2-3 θεματάκια στην αρχή που τα έλυσα σχετικά εύκολα και δεν έχει φύγει από το netbook μου εδώ και 3 χρόνια.

Κάθε μέρα κάνεις updates?

Ναι, συνήθως έρχονται 2 με 3 φορές τη μέρα αλλά έχει τύχει να κάνω και μετά από 2-3 μέρες και να έρθουν μαζεμένα.

Αν κάνω πιο αραιά? Μια φορά την εβδομάδα η και στης δύο εβδομάδες? Θα έχω θέμα?

Όχι δε θα έχεις θέμα αλλά καλό είναι να μην υπερβαίνεις την εβδομάδα. Επίσης ποτέ partial updates. Εκεί γίνεται η ζημιά.

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις και τον χρόνο σου

1 «Μου αρέσει»

Εχθές έκανα αναβάθμιση σε ένα antergos με openbox μετά από ένα μήνα…(347 πακέτα 1,2gb) χωρίς κανένα πρόβλημα… καλό όμως είναι να γίνεται αναβάθμιση τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα ώστε να περιορίσεις αρκετά την περίπτωση προβλήματος. Προσωπικά κάνω αναβάθμιση με το που ανοίξει ο υπολογιστής και μετά επανεκκίνηση.

1 «Μου αρέσει»