RAID1 & LVM: Είναι καλή λύση στην μακροχρόνια συντήρηση του fileserver?

Στην εργασία μου έχω έναν Fileserver στον οποίο είχε 2 δίσκους που ο ένας έσκασε. Έτσι αφαίρεσα τον σκασμένο δίσκο και καθώς ανέμενα να μου έφερναν αυθημερόν δεύτερο προετοίμαζα μια συστηχία RAID1 που αργότερα θα πρόσθετα τον νέον δίσκο.

Όμως ως καλή πρακτική εταιρειών γενικότερα, αυτό δεν έγινε έτσι έμεινα με το RAID1 στο χέρι (βασικά με έναν δίσκο). Όμως έχουμε αρκετά laptops που διαθέτουν sata disks αλλά είναι μικροί αρκετά για να κάνω RAID1 με τον υπάρχον δίσκο.

Έτσι σκεύτηκα εάν τους μάζευα όλους και τους έκανα ένα logic volume ώστε να φέρω στα ίσια σε χωρητικότητα με τον άλλο δίσκο και να προσθέσω το logical volume στο RAID1.

Όμως έχω μερικές απορίες:

  1. Μακροχρόνια ποιος θα είναι ο διαχειριστικός φόρτος; Διότι θα έχω πρακτικά παραπάνω δίσκους αντί για 2 στην συστοιχία RAID1.
  2. Εάν σκάσει ένας δίσκος στο logical volume, πόσο εύκολο (σε χρονικά πλαίσια) είναι η αντικατάσταση αυτού? Note το logical volume θα είναι σε συστοιχία RAID1 με τον υπάρχων δίσκο.

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, καθαρά όμως και μόνο για λόγους πειραματισμού!

Προφανώς αυξάνεις τις πιθανότητες για failure, μιας και αυξάνεις τον αριθμό των δίσκων. Μην ξεχνάς ότι σκέφτεσαι να βάλεις μεταχειρισμένους προφανώς δίσκους. (αλήθεια, τα λάπτοπ από τα οποία θα πάρεις τους δίσκους, τι θα απογίνουν?). Επίσης, ανάλογα με τον αριθμό των δίσκων που θα προσθέσεις, θα πρέπει να ελέγξεις επάρκεια τροφοδοσίας, επάρκεια αριθμού sata θυρών, τακτοποίηση καλωδίωσης για σωστό air flow κτλ.

  1. Προφανώς αυξάνει ο διαχειριστικός φόρτος, από τη στιγμή που αυξάνεις τον αριθμό των δίσκων άρα και την πιθανότητα να σκάσει ένας από όλους αυτούς.

  2. Έτσι όπως περιγράφεις την εργασία σου, ο χρόνος αυτός είναι συνάρτηση του αριθμού των λάπτοπ στα οποία έχεις πρόσβαση, για να τσουρνέψεις κάναν δίσκο! :rofl:

Πέραν της πλάκας, εγώ τέτοιο πράμα σαν αυτό που περιγράφεις δεν θα έκανα με την καμία, πάρα μόνο σε επίπεδο πειραματισμού. Ούτε στο σπίτι μου, ούτε στη δουλειά μου ούτε πουθενά!

Well τα laptop είναι σπασμένα to begin with και προς “καταστροφή” (σπασμένο κέλυφος & οθόνες) έτσι έχω αρκετό υλικό.

Απλά για να πάρω δίσκο χρειάζομαι να υπογράψω 10 ντάνες χαρτούρα ενώ τα laptop είναι για πέταμα to begin with. Ακόμη έχω έναν απλόν δίσκο εξ αρχής ενώ κρατώ και secondary daily backup σε USB hdd μέσω rsync και cron.