r8168 driver : Πρόβλημα σύνδεσης με το ίντερνετ

Ξανά πρόβλημα με το ίντερνετ. Λοιπόν παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το ίντερνετ τρέχω τον lts kernel και ο driver της μητρικής είναι ο r 8 169 κατέβασα τον r8 168 και προσπάθησα να τον κάνω probe μέσω systemd αλλά δεν ξέρω πώς τώρα δεν έχω ίντερνετ. Πατάω lsmod και δεν μου δείχνει κανένα από τα δύο modules να έχουν φορτωθεί

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πώς να το ενεργοποιήσω να τρέχει με το boot και να το αλλάξω αργότερα όταν έρθει ο κernel 518

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο του Arch Wiki. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.
Επιπλέον, αν μπορείς, δώσε μερικές επιπλέον πληροφορίες, όπως το μοντέλο της μητρικής και το output του lspci | grep "Ethernet" (εφόσον πρόκειται για ethernet controller).

Kernel module - ArchWiki ακολούθησα αυτές τις οδηγίες που λέει automatic module loading with systemd

Τελικά μπήκα από τον default kernel και κατέβασα το r 8 168 στον lts kernel δεν το είχα κατεβάσει. Δεν ξέρω αν λύθηκε θα επανέλθω.

Τελικά τζίφος δεν ξέρω εάν φταίει το router που έχω είναι το h300s της Vodafone.

Παιδιά τελικά το θέμα που έχω με το internet ΛΎΘΗΚΕ επιτέλους, τελικά δεν είχε να κάνει με το internet αλλά με το pipewire-pulse το εγκατέστησα και όλα καλά !!!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.