qView - Φορητό & μινιμαλιστικό πρόγραμμα προβολής εικόνων

Χωρίς γραμμές εργαλείων ή αντιπερισπασμούς - καθαρή αποδοτικότητα χώρου.

Το qView είναι γραμμένο σε Qt και είναι ένα πρόγραμμα προβολής εικόνων σχεδιασμένο με γνώμονα το μινιμαλισμό και τη χρηστικότητα. Διαθέσιμο για Windows (Windows 7+), macOS (10.12+) και Linux.

Απλό και όμορφο

Το qView σχεδιάστηκε από την αρχή ώστε να είναι όσο πιο μινιμαλιστικό οπτικά και χωρικά αποδοτικό γίνεται. Χωρίς «φορτωμένο» περιβάλλον, μόνο η εικόνα και η γραμμή τίτλου.

Γρήγορο και ελαφρύ

Δεν χρειάζεται να περιμένετε απλά για να δείτε μια εικόνα - το qView ανοίγει πρακτικά άμεσα και η εναλλαγή εικόνων είναι εξίσου γρήγορη, όλα με χαμηλή χρήση μνήμης και CPU.

Με πλήρη χαρακτηριστικά

Με λειτουργίες όπως χειριστήρια κινουμένων GIF, ιστορικό αρχείων, περιστροφή / κατοπτρισμός και πολυνηματική προφόρτιση, ο μινιμαλισμός δεν πρέπει να αποτελεί συμβιβασμό.

Παραμετροποιήσιμο

Το qView διαθέτει μια πληθώρα ρυθμιζόμενων προτιμήσεων για να εξασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία για όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους.

Συμβατό

Το qView υποστηρίζει όλες τις συνηθισμένες μορφές εικόνας, συμπεριλαμβανομένων των bmp, gif, jpg, png, tiff και webp.

Διασταυρούμενης Πλατφόρμας

Όποιο και αν είναι το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείτε, η εμπειρία χρήσης έχει σχεδιαστεί ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο εγγενής.

Δωρεάν και ανοικτού κώδικα

Το qView είναι εντελώς δωρεάν και ανοιχτό λογισμικό βασισμένο στο Qt5. Μπορεί να βρεθεί στο Github με την άδεια GPLv3.

Συντομεύσεις πληκτρολογίου

Ενέργεια Windows macOS KDE Plasma GNOME
Άνοιγμα Ctrl+O ⌘O Ctrl+O
Πρώτο Αρχείο Home
Προηγούμενο Αρχείο
Επόμενο Αρχείο
Τελευταίο Αρχείο End
Επικόλληση Ctrl+V, Shift+Ins ⌘V, ⌃Y Ctrl+V, F18, Shift+Ins
Περιστροφή Δεξιά
Περιστροφή Αριστερά
Μεγέθυνση Ctrl++ ⌘+ Ctrl++
Σμίκρυνση Ctrl± ⌘- Ctrl±
Επαναφορά Ζουμ Ctrl+0 ⌘0 Ctrl+0
Κατοπτρισμός F
Αναστροφή Ctrl+F ⌘F Ctrl+F
Πλήρης Οθόνη F11, Alt+Enter ⌃⌘F F11, Ctrl+Shift+F Ctrl+F11
Αυθεντικό μέγεθος O
Νέο Παράθυρο Δ/Υ ⌘N Δ/Υ
Επόμενο Καρέ N
Παύση P
Μείωση ταχύτητας [
Αύξηση Ταχύτητας ]
Εμφάνιση Πληροφοριών Αρχείου I
Κλείσιμο Δ/Υ ⌘Q Ctrl+Q
Επιλογές Δ/Υ ⌘, Ctrl+Shift+, Δ/Υ

Λήψη qView | Αρχείο καταγραφής qView | Ιστοσελίδα qView | Το qView στο Github

8 «Μου αρέσει»

Ωραίο φαίνεται. Να ρωτήσω ένα βασικό, στην επόμενη φωτογραφία , πάει με την ροδέλα; Δεν έχω βρει κανένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτό σε linux (σε windows χρησιμοποιώ irfan view).

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω ψάξει καθόλου, αλλά μια εφαρμογή που μού αρέσει και αναρωτιέμαι αν θα σε βολέψει είναι το mcomix

1 «Μου αρέσει»

Το δοκίμασα. Ωραίο φαίνεται και ελαφρύ, ειδικά για αργούς υπολογιστές. Προσωπικά όμως δεν θα το κρατήσω γιατί μου αρέσουν οι image viewer με καποιές βασικές λειτουργίες για επεξεργασία. Δεν λέει να ανοίγεις gimp για ένα απλό crop.

2 «Μου αρέσει»

@likos προς το παρόν όχι, οι συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι fixed. Είναι στο πρόγραμμα όμως να μπορείς να τις προσαρμόσεις.

Το δοκίμασα αλλά δεν ανοίγει σωστά τα .raw αρχεία (μάλλον λόγω μεγέθους).
Προσωπικά για γρήγορο viewer χρησιμοποιώ το nomacs
και για δουλειά - αρχειοθέτηση digikam-showfoto και darktable και λιγότερο το gimp

1 «Μου αρέσει»

Θα μπορούσες να μου πεις κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό;

1 «Μου αρέσει»

Ένας από τους βασικούς του γνώμονες είναι η ταχύτητα όντως. Αυτή η εφαρμογή εστιάζει στα μη πολύπλοκα προγράμματα. Είναι μια σχετικά νέα ιδεολογία πως κάθε πρόγραμμα θα πρέπει να είναι άριστο σε αυτό που κάνει. Και ως γνωστόν ή θα είσαι σε 1 τέλειος ή σε όλα μέτριος. Και γιαυτό δεν έχει έξτρα λειτουργίες. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, για ένα απλό crop ας πούμε, θα πρέπει να φορτώσεις το πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων σου. Ακόμη και εγώ δεν ξέρω αν συμφωνώ με αυτή την ιδεολογία, αλλά η ταχύτητά του και το λιτό του περιβάλλον με συναρπάζουν.

3 «Μου αρέσει»

Άλλα τα ανοίγει μόνο σαν μικρογραφίες και άλλα με μεγάλη παραμόρφωση εικόνας

1 «Μου αρέσει»

σχετικά νέα ιδεολογία λέει :laughing::sweat_smile::joy::rofl:

2 «Μου αρέσει»

suckless software, ψάχτο. Έχουμε και άλλο νήμα περί αυτού.

1 «Μου αρέσει»

Καλά σοβαρολογείς; 50 χρόνια μετά την δημιουργία τού Unix που είναι ολόκληρο σύστημα το οποίο στήθηκε πάνω στην ιδεολογία ότι κάθε πρόγραμμα θα πρέπει να κάνει μια δουλειά μόνο και να την κάνει άριστα, το λέμε αυτό σχετικά νέα ιδεολογία;

1 «Μου αρέσει»


Και στα ελληνικά
https://www.politeianet.gr/books/9789602090138-kernighan-w-brian-kleidarithmos-unix-to-periballon-programmatismou-144074

1 «Μου αρέσει»

Πριν απαντήσω ας ξεκινήσω από τα βασικά. Καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω ή απλά γράφουμε;

Μα όταν μιλάμε για τα βασικά περί της φιλοσοφίας του Unix, μιλάμε κυρίως για αυτό που έχουν περιγράψει αυτά τα δύο βιβλία.

Η μελέτη τους, ακόμα και σήμερα, δεκαετίες μετά την ημέρα κυκλοφορίας τους, είναι απαραίτητη, αν θέλεις να μιλήσεις για αυτήν.

Μα προσθέσω και ένα άλλο κλασσικό βιβλίο πάνω στο θέμα

το οποίο τη βλέπει από μια λιγότερο φιλική πλευρά, και για να σας προλάβω, όλα όσα γράφει δεν έχουν καμία σημασία σε ένα σύγχρονο UNIX.

@Asfodelus εγώ δεν μίλησα για καμιά φιλοσοφία του Unix. Μίλησα καθαρά για suckless & KISS λογισμικό.

@tabakisp Ενδιαφέρον λογισμικό και σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση του!
Συγνώμη αν είναι άκυρη η ερώτηση μου, αλλά έχεις συνεισφέρει καθόλου σε αυτό;

Όσο αφορά την περικοπή (crop) που αναφέρετε, γιατί με τον προεπιλεγμένο image viewer του Gnome Shell κάνετε κάτι τέτοιο ; Εγώ προσωπικά πάντα με το Gimp κάνω ακόμη και την αποκοπή (crop). Προσωπικά βέβαια δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο με φωτογραφίες, οπότε όταν και όποτε χρειαστεί έστω και για μια απλή περικοπή (crop) θα ανοίξω τον Gimp. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@Asfodelus Δεν ήξερα πως υπάρχει το «The Unix Programming Environment» και στα ελληνικά!
Μάλιστα αυτή εδώ είναι και η 2η ελληνική έκδοση ( δε νομίζω να βγήκανε παραπάνω :stuck_out_tongue: )
Μάλλον θα έχει καμία διόρθωση από την πρώτη. Θα το πάρω φίλε έστω για συλλογή! :smiley:
Κρίμα που δεν υπάρχει και το «The Art of UNIX Programming» :stuck_out_tongue:

3 «Μου αρέσει»

Μετάφραση 20 χαρακτήρες

Ένα πρόγραμμα που ανακάλυψα πρόσφατα είναι το qimgv.

Έχει εναλλαγή εικόνων με την ροδέλα και μερικά χρήσιμα extras όπως resize, crop κτλπ.

Προσωπικά βρήκα ακριβώς ότι ήθελα σε έναν image viewer

2 «Μου αρέσει»

Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα τον Geeqie, αλλα μετα που δοκιμασα τον Nomacs, ειναι πλεον ο fast
image viewer μου.
Και δεν μιλαμε για μια και δυο foto’s, αλλα να εξεταζεις ολοκληρες σειρες απο foto’s.
Και κανει scroll και με την ροδελα και με τα βελακια, και με απλη μετατοπιση του mouse.
Αρκετα παραμετροποιησιμος.

ααα… κραταει και το zoom σταθερο απο την προηγουμενη foto στην επομενη, (για μενα πολυ σημαντικο)