Πώς να κάνω μόνιμο τον οδηγό της Nvidia στο Arch;

Καλησπέρα.
Σε μία διανομή arch που είχα, κάθε φορά που γινόταν νέα αναβάθμιση και τύχαινε να μπει καινούργιος πυρήνας, ο κλειστός ο οδηγός της nvidia δεν δούλευε μετά. Έτρεχα τη διανομή αναγκαστικά με nouveau.
Κάποιες φορές κατάφερνα και ξαναπέρναγα τον κλειστό οδηγό κάποιες άλλες όχι. Το χαρακτηριστικό είναι ότι πάντα ξεχνάω τη διαδικασία.
Τώρα έχω καινούργια εγκατάσταση με τον πυρήνα 5.12. Τι να κάνω για να μην έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα στην επόμενη αναβάθμιση;
Κάτι με τα hooks πρέπει να παίξω θυμάμαι και κάπου νομίζω ότι έχει σχέση το dkms.
Αλλά γενικώς Μαύρα μεσάνυχτα. Μπορείτε να βοηθήσετε στην περίπτωση που είναι κάνα δύο απλές εντολές μόνο;
Ευχαριστώ και πάλι.

Απ’ όσο ξέρω, πρέπει βασικά να περάσεις το dkms module στον kernel. Γενικά σου προτείνω να χρησιμοποιείς τον LTS kernel εφόσον θέλεις να χρησιμοποιείς τον ιδιοταγή (δεν θα τον πω κλειστό :stuck_out_tongue:) οδηγό της nvidia. Πιθανότατα θα έχεις λιγότερα προβλήματα.

Βασικά ακολούθησε αυτό που είπε ο Torvalds στην nvidia αν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο.

2 «Μου αρέσει»

Τι είπε το παλικάρι μας;

Εν τω μεταξύ, ο Μακράς διάρκειας υποστηριζόμενος (Ε; :smirk:) νομίζω είναι ο 5.10
Λέω να μην πέσω έκδοση μωρέ. Μπορεί στον 12 κάτι πιο καινούργιο να κάνα ε για τον επεξεργαστή.

[Ψιλο-οφτόπικ-για- να- μην- ανοίγω-άλλο-θέμα]
Πώς μπορεί να μάθει κανείς πότε το linuxmint θα βάλει επίσημα τον 5.10 στις αναβαθμίσεις του;
Έψαξα αλλά δεν βρήκα.
[/Ψιλο-οφτόπικ-για- να- μην- ανοίγω-άλλο-θέμα]

Ανέφερα τον LTS kernel, καθώς είχα κι εγώ πρόβλημα με τους drivers της nvidia, και ήταν η καλύτερη δυνατή λύση στη δική μου περίπτωση, και πιο συγκεκριμένα, είχα ανοίξει ένα topic γι’ αυτό.

<off-topic>

Αν υπάρχει ήδη για την LTS έκδοση του Ubuntu (στην οποία βασίζεται το Mint), είναι θέμα χρόνου να προστεθεί κι εκεί.
</off-topic>

Πρεπει επισεις να δεις εαν υπαρχει στο /etc/modprobe.d/ αρχειο με την παρακατω γραμμη:

blacklist nouveau

Ετσι και να εχεις και τους nouveau εγκατεστημενους το συστημα θα παει να φορτωσει τους ιδιοταγεις drivers της Nvidia.

Ελπιζω να βοηθησα

Μετά από πολλά χρόνια και πολύ ψάξιμο, ΔΕΝ είχα καταφέρει να βάλω τους nvidia drivers στο desktop pc μου, χωρίς προβλήματα αναβάθμισης kernel κτλ. Όταν δε έκανα εγκατάσταση το steam έχοντας nouveau drivers τότε στην 1η επανεκίνηση δεν έμπαινε σε γραφικό περιβάλλον.
Τελικά με την πολύ μεγάλη βοήθεια του @JohnGavr το φτιάξαμε και σας παραθέτω τα βήματα.

  • Πηγαίνεις στο website της nvidia βλέπεις ποιούς drivers υποστηρίζει η κάρτα σου. Εδώ για το παράδειγμα μας οι πιο νέοι drivers που υποστηρίζουν την κάρτα nvidia GT 730 είναι ο nvidia-470xx
  • Δεν τους κατεβάζεις απλά δίνεις τις παρακάτω εντολές στο τερματικό για LTS kernel:
sudo pacman -Syyu
sudo pacman -S linux-lts-headers
yay nvidia-470xx
  • διαλέγεις τον nvidia-470xx. Υπόψην για LTS kernel, διαλέγεις τους nvidia-470xx-dkms drivers.
lspci -v
  • μας ενδιαφέρει να έχει στο Kernel driver in use: nvidia.
sudo pacman -S steam
  • esolving dependencies…
    :: There are 4 providers available for lib32-vulkan-driver:
    :: Repository multilib
  1. lib32-amdvlk 2) lib32-nvidia-utils 3) lib32-vulkan-intel
  2. lib32-vulkan-radeon
  • επιλέγουμε το 2) lib32-nvidia-utils και μετά δίνουμε:
yay nvidia-470xx-utils
yay lib32-nvidia-470xx-utils
reboot
  • Μετά την επανακίνηση τρέχουμε το steam και λογικά δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα, καλό gaming.
2 «Μου αρέσει»

Καλή Χρονιά.

Συγγνώμη, αυτές οι “συμβουλές” είναι τελείως λάθος. Δηλαδή πιο λάθος δεν γίνεται.

Προτείνω και προκρίνω διάβασμα arch wiki για upgrade, dkms, nvidia installation, kernel.
Μετά, είναι σίγουρο ότι δεν θα χρειαστεί κανένας χρόνια για να εγκαταστήσει nvidia drivers.

Ίσως να έχεις δίκαιο ή εγώ και αρκετοί άλλοι να μην είμαστε ικανοί να καταλάβουμε το arch wiki, πάντως όσες φορές προσπάθησα μέσω arch wiki έκανα μια τρύπα στο νερό. Τα παραπάνω δεν είναι ούτε “συμβουλές”, ούτε συμβουλές, απλά είναι ένας τρόπος για λύση στο πρόβλημα του να μπορείς σε arch με kernel lts, nvidia κάρτα γραφικών να παίξεις παιχνίδια με τους nvidia drivers στο steam.
Σίγουρα δεν είναι λάθος, γιατί εδώ και 2 ημέρες παίζω για 1η φορά παιχνίδια μέσω steam με arch + nvidia VGA + nvidia drivers. Όλα τα άλλα μου είναι παγερά αδιάφορα.-

Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία!

ΥΓ: αν θέλεις γράψε μας σε απλά ελληνικά εδώ για αδαής, άσχετους, σχετικά με το arch wiki για upgrade, dkms, nvidia installation, kernel.