Πώς να κάνω μόνιμο τον οδηγό της Nvidia στο Arch;

Καλησπέρα.
Σε μία διανομή arch που είχα, κάθε φορά που γινόταν νέα αναβάθμιση και τύχαινε να μπει καινούργιος πυρήνας, ο κλειστός ο οδηγός της nvidia δεν δούλευε μετά. Έτρεχα τη διανομή αναγκαστικά με nouveau.
Κάποιες φορές κατάφερνα και ξαναπέρναγα τον κλειστό οδηγό κάποιες άλλες όχι. Το χαρακτηριστικό είναι ότι πάντα ξεχνάω τη διαδικασία.
Τώρα έχω καινούργια εγκατάσταση με τον πυρήνα 5.12. Τι να κάνω για να μην έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα στην επόμενη αναβάθμιση;
Κάτι με τα hooks πρέπει να παίξω θυμάμαι και κάπου νομίζω ότι έχει σχέση το dkms.
Αλλά γενικώς Μαύρα μεσάνυχτα. Μπορείτε να βοηθήσετε στην περίπτωση που είναι κάνα δύο απλές εντολές μόνο;
Ευχαριστώ και πάλι.

Απ’ όσο ξέρω, πρέπει βασικά να περάσεις το dkms module στον kernel. Γενικά σου προτείνω να χρησιμοποιείς τον LTS kernel εφόσον θέλεις να χρησιμοποιείς τον ιδιοταγή (δεν θα τον πω κλειστό :stuck_out_tongue:) οδηγό της nvidia. Πιθανότατα θα έχεις λιγότερα προβλήματα.

Βασικά ακολούθησε αυτό που είπε ο Torvalds στην nvidia αν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο.

2 «Μου αρέσει»

Τι είπε το παλικάρι μας;

Εν τω μεταξύ, ο Μακράς διάρκειας υποστηριζόμενος (Ε; :smirk:) νομίζω είναι ο 5.10
Λέω να μην πέσω έκδοση μωρέ. Μπορεί στον 12 κάτι πιο καινούργιο να κάνα ε για τον επεξεργαστή.

[Ψιλο-οφτόπικ-για- να- μην- ανοίγω-άλλο-θέμα]
Πώς μπορεί να μάθει κανείς πότε το linuxmint θα βάλει επίσημα τον 5.10 στις αναβαθμίσεις του;
Έψαξα αλλά δεν βρήκα.
[/Ψιλο-οφτόπικ-για- να- μην- ανοίγω-άλλο-θέμα]

Ανέφερα τον LTS kernel, καθώς είχα κι εγώ πρόβλημα με τους drivers της nvidia, και ήταν η καλύτερη δυνατή λύση στη δική μου περίπτωση, και πιο συγκεκριμένα, είχα ανοίξει ένα topic γι’ αυτό.

<off-topic>

Αν υπάρχει ήδη για την LTS έκδοση του Ubuntu (στην οποία βασίζεται το Mint), είναι θέμα χρόνου να προστεθεί κι εκεί.
</off-topic>

Πρεπει επισεις να δεις εαν υπαρχει στο /etc/modprobe.d/ αρχειο με την παρακατω γραμμη:

blacklist nouveau

Ετσι και να εχεις και τους nouveau εγκατεστημενους το συστημα θα παει να φορτωσει τους ιδιοταγεις drivers της Nvidia.

Ελπιζω να βοηθησα