Πώς να κάνω ένα νέο partition mounted σαν /home;

Καλησπέρα!
Όταν εγκατέστησα το linux mint (σε dual boot με win), δημιούργησα 2 partitions: α) / partition (με 70gb) και β) swap partition (με 8gb). Θέλησα να φέρω άλλα 100gb από τα win στο linux. Και με την ευκαιρία της νέας εισροής gb να δημιουργήσω ένα /home partition αυτόνομο (να μην τα έχω όλα στο root, για να μπορώ να δοκιμάζω άφοβα κι άλλες διανομές).
Πήγα, λοιπόν, πριν κάποιες μέρες στα win κι έκανα unallocated τα 100gb. Μετά πήγα στο disks του linux και μετέτρεψα το unallocated space σε partition (μέσα από το create partition in unallocated space). Και μετά κόλλησα.
Καταρχάς μέχρις εδώ είναι ok ή έχω παραλείψει τίποτα ουσιαστικό; Κατά δεύτερον, πώς το κάνω αυτό το νέο partition (στα screenshots το βλέπετε με label “home”) mounted σαν /home; Βρήκα μεν στο disks την επιλογή “edit mount options”, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι εκεί και τι.
Τέλος, εφόσον ολοκληρωθεί το προηγούμενο βήμα, θέλω να μεταφέρω όλο το home file από το root partition στο νέο /home partition. Να προτιμήσω, για πιο γρήγορα, να το κάνω μέσω terminal με μια mv εντολή;

Ευχαριστώ πολύ!


2 «Μου αρέσει»

Τα βήματα είναι:
0. Έχεις ένα στικάκι εγκατάστασης αν κάτι πάει στραβά να πας απο το live να το φτιάξεις

  1. Φτιάχνεις μια κατάτμηση στον ελεύθερο χώρο του δίσκου με τύπο ext4. Θα την επιλέξεις στο disks (το πρώτο πρόγραμμα που δείχνεις) το :arrow_forward: και θα προσαρμοστεί σε ένα φάκελο.
  2. Θα κάνεις αντίγραφα των αρχείων με μια εντολή σαν την
    sudo rsync -av /home/* /mnt/....
    όπου /mnt/.... ή διαδρομή που την έκανε προσάρτηση.
    Βεβαιώσου πως έγινε σωστά η αντιγραφή
    sudo diff -r /mnt/....
    Είναι σημαντικό να γίνει από το τερματικό για να μεταφερθούν σωστά τα δικαιώματα.
  3. Τώρα τα αρχεία σου υπάρχουν δύο φορές στον δίσκο. Μην σβήσεις τα αρχικά.
  4. Κάνε τώρα αποσύνδεση της κατάτμησης, και φτιάξε τις επιλογές προσάρτησης ώστε να είναι μόνιμα συνδεμένη στο /home
  5. Κάνε επανεκκίνηση και βεβαιώσου πως όλα είναι καλά και πως χρησιμοποιείς την νέα κατάτμηση. Η εντολή df είναι χρήσιμη. Θα παρατηρήσεις πως δεν έχεις πρόσβαση στα παλιά αρχεία μιας και η προσάρτηση τα κρύβει. (Είναι και ένα μικρό κόλπο να κρύβεις αρχεία στον υπολογιστή από τους άσχετους και τον Σφακιανάκη)
  6. Κάνε επανεκκίνηση σε live περιβάλλον, το στικάκι από το βήμα 0, προσάρτησε την παλιά κατάτμηση και σβήσε τα αρχεία.

Μπορείς να το κάνεις και χωρίς live USB, αλλά αυτή είναι μια πολύ ασφαλής μέθοδος, αρκεί να την κάνεις με προσοχή.

Αν τα παραπάνω είναι βουνό, υπάρχει και η μέθοδος να κάνεις την κατάτμηση να την προσαρμόσεις μόνιμα σε ένα υπαρκτό κατάλογο πχ `/data’ και να αποθηκεύεις εκεί τα μεγάλα αρχεία σου. Μπορείς να κάνεις και μαλακούς συνδέσμους σε καταλόγους εκεί και να μην καταλαβαίνεις πως είναι σε άλλη κατάτμηση.

5 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστώ πολύ, @Asfodelus, μόνο που θα χρειαστώ κάποιες διευκρινίσεις. Ξεκινώ:
Το 1ο βήμα το ολοκλήρωσα και μου έδωσε το ακόλουθο mounted.

βήμα1
Στο 2ο βήμα (αν το κάνω σωστά, που μάλλον δεν…), δίνω στο terminal την εντολή που μου γράφεις κολλώντας στο τέλος το media/ilenlinux/home και μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα στο screenshot


Για πες τώρα, τι βλακεία κάνω εδώ;
(θα συνεχίσω με ερωτήσεις για τα επόμενα βήματα, αφού λυθεί αυτό)

δες την διαδρομή που θέλεις να σώσεις πιο προσεκτικά. (απαντάει και ο Talos υποθέτω αναλυτικότερα)

Η διαδρομή ξεκινά με /media/... και όχι με /mnt/.... My bad, Mea Culpa

ΥΓ: Το φόρουμ δεν είναι chat. Αν κολλήσεις σε κάποια μικρή λεπτομέρεια υπάρχουν τα κανάλια στο Telegram.

Βρίσκω λίγο καυστική την αναφορά σου σε chat. Ούτε χρόνο, ούτε όρεξη έχω για chat και σίγουρα δε θα επέλεγα το forum και τους χρήστες του για κάτι τέτοιο. Έχω άλλες πλατφόρμες και άλλους ανθρώπους γι’ αυτό. Επιπλέον, πριν καταλήξω να ρωτάω εδώ μέσα, έχω ήδη διανύσει πιο πριν μια διαδρομή αναζητήσεων και προσπαθειών.
Anyway, σ’ ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τη βοήθεια.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι παρεξηγήθηκε ο τόνος του @Asfodelus, άλλωστε αυτό είναι ίδιον του γραπτού λόγου. Αν κολλήσεις κάπου μη διστάσεις να μας το αναφέρεις.

2 «Μου αρέσει»

(μπορώ να υποθέτω μόνο ότι το ίδιο εννοούσε κι ο Talos κ για τις σκέψεις μου ευθύνομαι μόνο εγώ προφανώς και σίγουρα κανείς δεν χρειάζεται δικηγόρο).

ένα βασικό που προσπαθούν/με όσοι ασχολούμαστε με τον διαμοιρασμό της πληροφορίας, είναι να παραμένει όσο γίνεται δομημένη, αλλιώς η αδυναμία παρακολούθησής της την καθιστά σχεδόν άχρηστη.

δεδομένου ότι ένα τεχνικό (κι όχι αμιγώς κοινωνικό) forum είναι θαυμάσια πλατφόρμα αρχειοθέτησης πληροφορίας (κι ειδικά τεχνικών λύσεων) προς βοήθεια άλλων, γίνεται παράδεισος ΑΝ καταφέρνει να επιτυγχάνεται η επίσπευση της διαδρομής προς την εκάστοτε λύση και κόλαση αν χάνεται σε δαιδαλώδη ενδιάμεσες είτε μικροσυζητήσεις, είτε θεματικά παρακλάδια (ΟΧΙ ότι συνέβει εδώ).

ΑΝ λοιπόν “μικρύνουμε” το μονοπάτι προς την επίλυση, κρατώντας τα σημαντικά κ μεγάλα κομμάτια πληροφορίας στο forum, ενώ μεταφέρουμε τις μικροδιευκρινήσεις σ’ ένα πιο άμεσο τρόπο επικοινωνίας (που παράλληλα ΔΕΝ χρειάζεται και να αρχειοθετηθεί), τότε ο επόμενος με παρόμοιο πρόβλημα, θα βοηθηθεί γρηγορότερα, άρα η κοινωφελή αυτή προσπάθεια “forum” θα έχει βελτιστοποιήσει τον σκοπό της!

παρότι χρησιμοποιούμε ένα chat κυρίως με τους φίλους μας…
…πολλές φορές αυτό προτείνεται όχι για πλάγια ή έστω άμεση σύναψη περαιτέρω σχέσεων (φιλικών ή εχθρικών “έλα να τσακωθούμε έξω” κτλ :P ), αλλά για να λυθούν επιτόπου μικροπροβληματάκια (τύπου “μου έβγαλε κόκκινο”, “ναι, που στο έβγαλε”, “εκεί πάνω”, “πόσο πάνω, πιο πάνω από το μήνυμα?”, “όχι, λίγο πιο κάτω”, “άρα δεν είναι μήνυμα bios πχ” /λέμε τώρα, που θα ήθελε 2 μερόνυχτα χρόνου (όποτε δεήσει να λογκάρει καθένας) και 2 σελίδες έκτασης forum, για το τίποτα…

το “έλα στο chat” (ειδικά για βοήθεια), συνηθίζεται να εκφράζεται φιλικά προς αμεσότερη βοήθεια. το (ίσως όντως να φαίνεται αυστηρότερο) “το forum δεν είναι chat”, δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό που δική ΜΑΣ συναισθηματική φόρτιση ερμήνευσε, αφού ΔΕΝ περιέχει το ύφος κ τόνο του δημιουργού του (εξού και “το γραπτό παρερμηνεύεται” …συχνά).

…είναι πολλές οι φορές που έχω ανακουφιστεί όταν ενώ ρώταγα κάπου αξημέρωτα, υπήρχε κάποιος ξενύχτης να με καλέσει σε πριβέ συζήτηση ώστε να βοηθηθώ άμεσα κι όχι την επόμ μέρα ;)

7 «Μου αρέσει»

Δηλωσε το απλα στο fstab με text editor οπου uuid partition που θα το δεις στο τερματικο sudo blkid
οπου uuid=xxxx-xxxx-xxxx /home

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο, αλλά τα έχω ήδη λύσει τα θέματά μου.
(ωραίο το fstab. Δεν τό 'ξερα)

1 «Μου αρέσει»