Πως μπορώ να κάνω static ip

καλησπερα εχω ενα θεμα θελω να κανω το ip static καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη να παιρνει μια συγκεκριμενη ip στην εικονα που βλεπετε τι τιμεσ πρεπει να βαλω γτ δεν γνωριζω και πολλα μου ζηταει ενα σαιτ static ip βαζω τις τιμες που γραφει παρακατω αλλα τιποτα το παλευω πολυ καιρο

Θα φυγω απο την απαντηση με βαση την εικονα γιατι μαλλον κατι αλλο θελεις. Λες σου ζηταει ενα σαιτ στατικη ip… Αρα μιλαμε για στατικη ip στο ιντερνετ. Αυτο δεν γινεται απο τις ρυθμισεις. Πρεπει να νοικιασεις στατικη ip … Την εξωτερικη δηλαδη. Αυτη μπορεις να τη βρεις ευκολα γραφοντας my ip στην google και υπαρχουν δεκαδες σαιτ που θα σου την πουν (μπορεις να τη βρεις και απο το ρουτερ σου) Σχεδον σιγουρα θα εχεις δυναμικη ip που μενει η ιδια μεχρι να κλεισεις το ρουτερ αρα μπορεις να δωσεις αυτη για ενα χ διαστημα μεχρι να αλλαξει…

Γιατι ομως ενα σαιτ να θελει την ip σου; Πιθανων να χρειαζεται καποια επικοινωνια με το εσωτερικο δικτυο. Αυτο πρεπει να γινει με το nat στο ρουτερ και να ορισεις ποια ip θελεις να βγαινει εξω. Πχ η 192.168.1.104

Αν εχει να κανει με κατι αλλο μπορεις να βρεις μια υπηρεσια ddns που θα σου δωσει ενα domain που θα πεφτει πανω στον υπολογιστη σου κλεισει δεν κλεισει το ρουτερ…

Και τελος η ip που μπορεις να δηλωσεις σαν στατικη στο εσωτερικο δικτυο ειναι η 192.168.1.104 η οποια αλλη εσυ θελεις σε αυτο ομως το ευρος…

Γενικα προσεχουμε πολυ με τις εξωτερικες ip μιας και ειναι σαν να λες σε καποιον ποιο ειναι το σπιτι σου… Μετα αν εχει γνωσεις και εσυ ενα κακο ρουτερ μπορει να βρεθεις με κοσμο στο σπιτι(να εχεις φοντανακια να κερασεις). Και αν τυχον ανοιξεις το νατ να εχεις ανοιχτο και καποιο firewall…

Τωρα οπως καταλαβες ολα αυτα ενω ειναι διαφορετικα πραγματα τα εγραψα γιατι με την περιγραφη σου δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις και οι στατικες ip χρησιμοποιουνται και στα lan και στα wan…

Ποιο site σου ζιταει Στατικη IP; Και για ποιο λογο σου το ζηταει; Τι ακριβως κανει αυτο το site και θελει στατικη IP;

Πριν μπουμε στα τεχνικα, που για το Mint αυτο δεν ειναι και πολυ δυσκολο… μηπως δεν σου χρειαζεται το εν λογω site για αυτο που θες να κανεις; Μηπως υπαρχουν αλλες λυσεις; Για εξηγησε μας τι θες να κανεις αν επιτρεπεται.

1 «Μου αρέσει»

το σαιτ ειναι το greek team θελει static ip για να γινω connectable on για να μπορω να κατεβασω και να ανεβασω με την μεγιστη ταχυτητα να συνδεθω με τους seeders θελει το ip του υπολογιστη μαλλον και του ρουτερ

Φυσικά και δεν χρειάζεται static ip, για να γίνεις connectable στο διαμοιρασμό torrents.

Πιθανότατα σου είπαν ο υπολογιστής σου που τρέχει τον torrent client να παίρνει πάντα την ίδια ip στο εσωτερικό σου δίκτυο και να κάνεις port forward σε αυτήν την ip.

Πηγαίνεις στο network manager, πας στο Network Connections, και κάνεις edit το connection με το οποίο συνδέεσαι. Πηγαίνεις στο tab (καρτέλα) IPv4 και κάνεις τη Method → Manual. Στο κουτί Addresses κάνεις add ως address το 192.168.1.104, ως netmask βάζεις 24 και ως gateway φαντάζομαι και ελπίζω ότι πρέπει να βάλεις 192.168.1.1. DNS βάζεις 1.1.1.1 και 8.8.8.8. Σώζεις. Με αυτόν τον τρόπο ο υπολογιστής σου κάθε φορά θα παίρνει την ίδια ip στο εσωτερικό σου δίκτυο (ελπίζοντας ότι ο router σου δεν θα προλάβει να δώσει την ip αυτή σε άλλη συσκευή).

Δες και εδώ.

1 «Μου αρέσει»

ειμαι συνδεδεμενος αλλα οχι connectable on δεν μπορω να κανω upload με την μεγιστη ταχυτητα εχω πολλα πλεονεκτηματα οταν ειμαι connectable on

Έκανα edit την απάντησή μου και πρόσθεσα κάποιες επεξηγήσεις.

1 «Μου αρέσει»

βαζω την ip που εχει ο υπολογιστης μου 192,168,1,104 και δεν μου ανοιγει κανενα σαιτ μολισ αλλαζω ανοιγουν ολα γτ?

Που την βάζεις την ip?

Ποια sites δεν ανοίγουν? Για torrents δεν μιλάμε?

δεν ανοιγει τπτ ουτε google youtube email τιποτα με το 192,168,1,104 μολισ αλλαζω βαζω πχ 150 ανοιγουν ολα

Φαντάζομαι ότι ανάμεσα στα νούμερα δεν βάζεις κόμματα (,) αλλά τελείες (.), σωστά?

Για άνοιξε ένα terminal και δώσε sudo ip a και sudo ip route

τελειες βαζω οχι κομματα

Καταρχήν, εδώ έχεις δώσει την ip 192.168.1.102, όχι 104.

Κατά δεύτερον, στο routing σου υπάρχει ένα statement για ρουτάρισμα του 169.254.x,x, το οποίο πιθανώς παραπέμπει σε κάποιο πρόβλημα (του τύπου ότι δεν βλέπεις το δίκτυο).

Πώς δίνεις / αλλάζεις ip στο μηχάνημά σου?

Δοκίμασε να κάνεις μία αλλαγή, να κάνεις reboot και να δεις τι γίνεται.

αλλαζει συνεχεια καθε φορα που ανοιγει το pc παντα βαζω την τιμη που εχει το pc πχ address 192,168,1,102 netmask 255.255.255.0 πυλη δικτυου 192,168,1,1 και δεν μου ανοιγει τπτ οσο ειναι η τιμη 102 αν το αλλαξω ανοιγουν ολα και δεν ξερω τι τιμη να βαλω για να μπορω να γινω connectable on στο greek team εχω φαει πολυ χρονο ισα με 3 μηνες. στο greek team εχει ρυθμισεις μονο για windows πως να γινεις connectable on

ΟΚ ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομεριες.

Αν δεις στην IP που εχεις βαλει παλι κομματα μας διχνει:

Κανονικα θα πρεπει να ειναι 192.168.1.102

και 192.168.1.1

αντεγραψε τες απο εδω και δες αν κανει διαφορα και αν συνδεεσαι

Αλλα πρεπει να ομολογησω οτι μου φαινεται πολυ περιεργο οτι ενα site σου ζηταει κατι τετοιο. Τι στον κορακα ειναι αυτο το connectable on και τι παραπανω σου δινει που δεν μπορεις να ζησεις χωρις αυτο;

τα κομματα τα εβαλα εγω τυχαια τωρα τελειες βαζω και το σαιτ μου δινει να κατεβασω με την μεγιστη ταχυτητα και να ανεβασω να ανανεωνεται το ρατιο μου πιο γρηγορα και αλλα πολλα πχ κατεβαζω ενα αρχειο θα πρεπει να το κανεις upload εντος 10 ημερων αν εισαι connectable on γινεται upload μεσα στην ημερα ακομα χωρις να περιμενεις

Connectable θα πει ότι έχει μία ανοιχτή πόρτα προς τα έξω (οπότε χρειάζεται να γίνεται σωστό port forwarding από το router) - αυτό στο p2p είναι καλό, επειδή αυξάνεται ο αριθμός των peers με τον οποίο μπορεί να συνδεθεί. Είναι κλασικό θέμα στα p2p.

@Andreas_Creed Δώσε κι ένα ping 192.168.1.1 και ping 1.1.1.1

dns θες να πεις? εχω βαλει τις τιμες τπτ στο ρουτερ πορτα δεν εχω ανοιξει γτ δεν ξερω λογο επειδη ειναι ρουτερ εμποριου στου παροχου γνωριζα να ανοιξω πορτες

@tsapi Να γιασει το χερακι σου αδερφε και κοντευω να μεινω χωρις τριχωτο της κεφαλης :slight_smile:

@Andreas_Creed πες το ρε συ σωστα και ξυνω το κεφαλι μου μεχρι πτωσεως της τελικης τριχως για να καταλαβω τι λες :stuck_out_tongue:

ΟΚ Πρωτα απ όλα… δειξε μας το network-manager για να δουμε συγκεκριμενα τι του βαζεις :slight_smile: Για να δουμε τι ακριβως σου λειπει.

ΥΓ: Ελπιζω να μην πας να βαλεις στατικη IP σε συνδεση με VPN… γιατι αδικα παιδευεσαι…