Πως μπορώ να έχω πλήρη λειτουργία, usb κάρτας ήχου/μικροφώνου στο Arch?

Έχω μια usb εξωτερική κάρτα ήχου. Στο mint τη διαβάζει κατευθείαν, συνδέω μικρόφωνο στην κάρτα και μετά απευθείας μιλάω και όλα άψογα. Επίσης ο ήχος ακούγεται από τα εξωτερικά ηχεία μέσω της κάρτας ήχου.

Στο arch τώρα αυτό δε συμβαίνει για κανένα λόγο. Δοκίμασα και σε endeavouros και σε άλλες arch διανομές και όλα ήταν το ίδιο. Έχω alsa mixer αλλά και pulse audio. Το πρόβλημα είναι πως κατάφερα όταν συνδέω την κάρτα ήχου με το mic να έχω ήχο από τα ηχεία μόνο όταν είμαι στο internet. Όταν ανοίγω κάποιο ηχητικό αρχείο ακούγεται ήχος από τα ενσωματωμένα ηχεία του pc. Επίσης ενώ μου αναγνωρίζει το μικρόφωνο όταν το ακουμπάω στο pulseaudio δείχνει να λειτουργεί, μα όταν πάω να ηχογραφήσω πάπαλα. Τίποτα δεν ακούγεται!

Διάβασα wiki, έψαξα google αλλά τίποτα. Η μόνη λύση που δεν δοκίμασα είναι να προσθέσω μια γραμμή στοω .conf φάκελο του pulseaudio ως root. Δεν την δοκίμασα ωστόσο γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό που βάζω και είπα να ρωτήσω κι εσάς.

Πολυ πιθανό να είναι κάποια ρύθμιση από pulseaudio πολύ απλή.

Με aplay -l παίρνω:

  `  **** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: Device [USB PnP Sound Device], device 0: USB Audio [USB Audio]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0`

Eπίσης με pacmd list-sources | grep -e device.string -e 'name:'

παίρνω:
name: <alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo.monitor> device.string = "0" name: <alsa_output.usb-C-Media_Electronics_Inc._USB_PnP_Sound_Device-00.analog-stereo.monitor> device.string = "1" name: <alsa_input.usb-C-Media_Electronics_Inc._USB_PnP_Sound_Device-00.mono-fallback> device.string = "hw:1"

Τέλος με amixer
παίρνω:
Simple mixer control 'Master',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 65536
Mono:
Front Left: Playback 65536 [100%] [on]
Front Right: Playback 65536 [100%] [on]
Simple mixer control 'Capture',0
Capabilities: cvolume cswitch cswitch-joined
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Capture 0 - 65536
Front Left: Capture 65536 [100%] [on]
Front Right: Capture 65536 [100%] [on]

'Εφαγα τη wiki και το google αλλά δε βρήκα κάτι. Κάποια ιδέα ?

Arch με τι περιβάλλον εργασίας; Δες λίγο και τις ρυθμίσεις που έχει το κάθε DE

1 «Μου αρέσει»

Arch με XFCE…
Λες να ψάξω εκεί ?
Με τι αναζήτηση όμως ?

Το xfce δεν το γνωρίζω καθόλου…
Μπορείς να δεις εδώ

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν παιδιά το βρήκα:

Στο pavucontrol αναγνωρίζει την κάρτα αλλά για το μικρόφωνο στην κατηγορία input devices πρέπει να κλικάρεις το :white_check_mark: το οποίο δε φαίνεται καλά αν έχει πατηθεί ή όχι.

Μετά στην κατηγορία output devices, παίζεις με το πρώτο πεδίο που λέει port και διαλέγεις speakers ή line out (unplugged). Ανάλογα δουλέψαν και τα 2.

Βέβαια δεν ξέρω πως να μονιμοποιήσω τι αλλαγές χωρίς να πρέπει κάθε φορά να κάνω αυτά τα 2 κλικ.
Βρήκα κάτι και θα δοκιμάσω. Βέβαια αν κάποιος ξέρει κάτι μπορεί να πει εδώ να βοηθηθούν και άλλοι.

1 «Μου αρέσει»

offtopic:

εδω παντως φαινεται πεντακαθαρα το check mark :grin: :grin: :grin:
διαβασε εδω → LaTeX Βρες οποιοδήποτε μαθηματικό σύμβολο απλά σχεδιάζοντας το και εδω → Πληκτρολόγιο: Πως γράφω οποιοδήποτε σύμβολο αν θα σε βολευε να εγραφες πχ :white_check_mark: ή :ballot_box_with_check:

2 «Μου αρέσει»