Πως κάνω ψηφιοποίηση από κασσέτες αναλογικής βιντεοκάμερες Hi8 σε ψηφιακό format;

Πως κάνω ψηφιοποίηση από κασσέτες αναλογικής βιντεοκάμερες Hi8 σε ψηφιακό format;
Δηλαδή ποιο πρόγραμμα προτείνετε και τι εξοπλισμός χρειάζεται;

1 «Μου αρέσει»

Θα χρειαστείς τέτοιου τύπου κάρτα :
https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards/m/2449/Easy-CAP.html
έρχεται συνήθως μαζί με δισκάκι, το οποίο περιέχει το Software, για Windows.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @Maras.
Όντως διαβάζοντας την περιγραφή των συνδέσμων φαντάζει σαν την πιο εύκολη λύση!
Μπορεί η εφαρμογή OBS studio https://obsproject.com/ να χρησιμοποιηθεί για τέτοιο σκοπό;

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά Κωνσταντίνε, δεν το έχω χρησιμοποιήσει το OBS, αλλά αφού κάνει record κάποια πηγή, αν καταφέρεις να κάνεις τον παραπάνω adapter να stream-άρει στο linux το περιεχόμενο της κασέτας, τότε θα μπορείς να κάνεις και record φαντάζομαι. To πρόβλημα είναι να βρεις driver για την συσκευή, στα Linux. Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες για συγκεκριμένες κάρτες αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά φτάσανε.

1 «Μου αρέσει»

Νομιζω οτι ο @Maras εχει δικιο. Το κολπο για να μπορεσει να το χρησιμοποιησεις το VHS σαν πηγη στο OBS ειναι αν το EasyCap το δει το συστημα σαν καποια εξωτερικη webcam ή εξωτερικη συσκευή video. Το υποσυστημα Video4Linux2 (v4l2) ειναι αυτο που κοιταει το OBS για να θεωρησει την εν λογω λυση ως πηγη. Αν αυτο ειναι δυνατον… τοτε εισαι καλημενος.

2 «Μου αρέσει»

Έχω 6 κασέτες Hi8 από κάτι διακοπές που είχα πάει πριν 17 χρόνια. Αν καταλήξεις τελικά σε κάποια λύση που να σε ικανοποιεί σαν αποτέλεσμα (hardware + software) θα ενδιέφερε και εμένα.
Πάντως, πριν μια 5ετία τις είχα πάει σε ένα που είχε studio για γάμους, βαφτίσεις, κτλ και μου ζητούσε 25€ την κασέτα.

Κατσε τωρα να μπει και ο κακος μεσα…

Αφου στο λινουξ δεν υπαρχει κατι αξιοπιστο και οσα χρονια μενουν στο ραφι οι hi8 θα αλοιωνονται, γιατι να μην το κανεις με ενα windows virtual machine. Αυτο ειναι να γινει μια φορα. Δεν ειναι οτι θα το χρειαζεται καποιος μονιμα. Ισως και γι αυτο δεν ασχοληθηκε καποιος να το φτιαξει σε λινουξ

2 «Μου αρέσει»

Έγινε @ManVal. Μόλις γίνει η ψηφιοποίηση θα κάνω ανάρτηση.

1 «Μου αρέσει»

Εισαι ο @anon88072451 οχι ο Κακος_Κακος :slight_smile: Αφου θα γινει που θα γινει μια φορα γιατι να μην δει αν το hardware ειναι συμβατο και να το κανει με το OBS? :slight_smile: Δεν ειναι πιο μεγαλη φασαρια… να φτιαξει VM να κανει εγκατασταση Windows να κανει ολα τα updates και να κανει μετα εγκατασταση τα drivers και μετα να συνδεσει την συσκευη να κατεβασει και προγραμμα εγγραφης video για να δει εν τελει οτι γινεται;

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να γίνει ο καλός ο αγών να κάνουυμε τη δουλειά μας με το λάιναξ.

Αλλά αν καταλήξει σε win (μπιαχ) vm, σιγά μην κάτσει και κάνει updates και όλα τα λοιπά. Μια νέτη σκέτη εγκατάσταση, το ρημαδοsoftware σαπάν και τελεύκαμεν.

2 «Μου αρέσει»

Αν ειναι εφημερο να το δοκιμασει να δει αν γινεται ή να το κανει μια κιοξω μαστορα απ’την παραγκα για μια κασσετα Hi8, ναι συμφωνω :slight_smile:

Kαλησπέρα,ψηφιοποίησα πέρσι τις δικές μου που ήταν σε Digital8, δες μήπως (αν έχεις ακόμη την κάμερα) υποστηρίζει Firewire, όπως συνηθιζόταν τότε.
Προσωπικά είχα ένα ThinkPad X61T οπού υποστήριζε Firewire, το ένωσα με Firewire στην την κάμερα,και με την αρχαία εφαρμογή Scenalyzer από Windows ( σε compatibility mode) έκανα την καταγραφή. Μιας και η εικόνα αποθηκευόταν ψηφιακά στην κασέτα, η ποιότητα είναι τέλεια και κυριολεκτικά δεν έχει και πολλά να ζηλέψει από νεότερα μοντέλα. Με capture card από AV σίγουρα θα πέσει κατακόρυφα η ποιότητα, οπότε δες αυτόν τον δρόμο πρώτα.
Στο λέω, μιας και κυριολεκτικά επί 15ημέρες δοκίμαζα πέρσι με obs, kdenlive, sony vegas pro, μετά κάτι άλλα εργαλεία που δεν θυμάμαι όνομα, και τελικά άκρη έβγαλα με το Scenalyzer, εργαλείο από το 2003. Τα προηγούμενα δεν την εντόπιζαν την κάμερα με τίποτα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @sv1sjp αλλά νομίζω η Hi8 δεν είναι digital 8, είναι αναλογική.
Δεν γνωρίζω το FireWire.
Θα το δω όμως.
Η Hi8 έχει για παράδειγμα θύρα type-S.