Πως εγκαθιστώ το brave browser?

αντιθετως, ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα. Τα πραματα μπερδευοντε ομως οταν πας να εγκαταστησεις προγραμματα εκτος αποθετηριων, οπου εκει εμενα προσωπικα η κατασταση μου θυμιζει windows οπου ψαχνεις απο εδω και απο εκει για να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα απο εξωτερικες πηγες και αυτος ειναι και ο λογος που καλο ειναι να καταλαβαινεις τι γινεται οταν κανεις κατι τετοιο και αρα καλο ειναι να μαθεις και μερικα πραματα σχετικα, καθοτι καταρχην το λινουξ ειναι ενα διαφορετικο λειτουργικο και επομενως δεν δουλευει οπως εχεις συνηθισει. Ειμαι σιγουρος οτι και εσυ θα εχεις την ιδια γνωμη στο μελλον αν συνεχισεις να ασχολεισαι. Αν νιωθεις οτι πρεπει να ρωτησεις κατι που δεν καταλαβες, αφου πρωτα ριξεις μια ματιά μονος σου στο θεμα για την οικονομια του διαλογου και για καλλιτερη συννενοηση, τοτε να ρωτησεις…

Ξέρω ότι δεν σου δίνω λύση σ’ αυτό που ρώτησες. Αλλά νομίζω πως για το brave πολύ buzz για το τίποτα. Αν θες εναλλακτικό των γνωστών browsers δοκίμασε vivaldi (έχει και .deb για να μην τρέχεις)

Συνονοματε, το προβλημα αυτο βγαινει γιατι οταν ετρεξες την εντολη ξεχαστηκε απ’εξω ενα t.

Η λυση ειναι τωρα να σβησεις το λαθος αρχειακι με την εντολη:

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/brave-browser-release-bionic.lis

Ισως θα πρεπει να ξαναεισαγεις τον κωδικο σου αν σου ζητηθει.

Μετα, μολις τελειωσει η εντολη αυτη, γραφεις:

sudo apt-get update

για να ανανεωσεις τον καταλογο των πακετων σου, και στο τελος:

sudo apt-get install brave-browser

για να εγκαταστησεις το προγραμμα που θες

Τωρα για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Το Linux Mint δεν ειναι Windows. Καμια διανομη δεν ειναι Windows. Και καποια πραγματα θα πρεπει να ξοδεψει καποιος λιγο χρονο για να μαθει το καινουργιο λειτουργικο. Υπαρχει ενα προγραμμα για να κανεις εγκατασταση προγραμματα και πακετα χωρις να χρειαστεις το τερματικο.

ΑΛΛΑ:

  1. τα περισσοτερα προγραματα που θες ειναι στο αποθετηριο. Αυτα που θες να δοκιμασεις αν εχουν οδηγειες για εντολες οπως το Brave ειναι γιατι εχει αποδειχθει οτι ειναι η λυση με τα λιγοτερα προβληματα.

  2. Με το γραφικο προγραμμα η εγκατασταση προγραμματων απο αποθετηρια τριτων, δηλαδη απο εταιριες και αλλους προγραμματιστες και αλλες ομαδες, ειναι πιο δυσκολο να γινει, διοτι υπαρχουν μερικες πτυχες της εγκαταστασης (κυριως αυτη που εχει σχεση να κανει με την κρυπτογραφημενη υπογραφη του καινουργιου αποθετηριου) που εχουν εξ επιτειδες κρυφθει απο τον απλο χρηστη.

  3. Τα περισσοτερα αρθρα στο διαδικτυο χρησιμοποιουν εντολες του τερματικου γιατι ειναι πιο αμεσα και πιο γρηγορα. Αντι να ψαχνεις σε πιο μενου πας και τι κινηση κανεις και που πατας και τι, κανεις copy/paste τις εντολες που σου δινουν οι οδηγειες εγκαταστασης του καθε προγραμματος απο τριτους και αν δεν ξεφυγει το ποντικι κατα την αντιγραφη/επικολληση τοτε εισαι ετοιμος.

και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλα σημεια για να προσθεσουμε αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα.

Καταλαβαινω το σκεπτικο του οτι αν δει καποιος απλος χρηστης αυτη την διαδικασια… θα τρομαξει και τα τα παρατησει και θα επιστρεψει στα Windows. Αλλα το ζητημα δεν ειναι να τα παρατησει… αλλα να θυμηθει οτι δεν ειναι το ιδιο με τα Windows. Κανει τα ιδια πραγματα… αλλα με διαφορετικο τροπο… για να παραφρασω και ενα αγγλοφωνο ρητο… οταν εισαι στο νησι του GNU/Linux κανεις τα πραγματα οπως και οι κατοικοι του.

Αλλα δεν ειναι κανενας αιχμαλωτος… οποιος θελει να μεινει, μενει … και οποιος θελει να γυριζει στην ζεστη αγκαλια των Windows, γυρναει.

1 «Μου αρέσει»

ε θα μπορούσαν να το πακετάρουν σε ένα .deb για ευκολία. Δηλαδή ή τερματικό ή windows;

1 «Μου αρέσει»

Το deb μπορουμε να το παρουμε απο τη διευθυνση του αποθετηριου. Αλλα το αποθετηριο του brave εχει και τα υπολοιπα πακετα που χρειαζεται για να δουλεψει.

Στην ουσια μπορουμε να μπουμε και να κατεβασουμε ολα τα πακετα του brave μαζι με τις εξαρτησεις και να τις κανουμε εγκατασταση… αλλα για πειτε μου ετσι οπως ειναι το Mint μπορει καποιος να κανει εγκατασταση το brave μαζι με τα παρελκομενα του αφου κατεβασουμε το καθε πακετο που χρειαζεται σε εναν φακελο… ολα μαζι με μια κινηση με το software center ή με το gdebi ή με καποιο αλλο προγραμμα γραφικο (πχ packagekit) ? Οχι. Μπορει με το apt ή με το dpkg ή το aptitude? Ναι.

Καταλαβαινω το " ή τερματικο ή Windows" αλλα δεν ειναι και ετσι. Αν το brave υπηρχε μεσα στο αποθετηριο του Mint ουτε που θα χρειαζοταν να ασχολουμαστε με το τερματικο. Synaptic και το μεγα ελεος. Αλλα και παλι για δοκιμαστε μεσα απο το Synaptic να βαλετε αποθετηριο τριτων; Για καποιον απλο χρηστη ειναι και παλι μπερδεμα γιατι οι απλοι χρηστες θα πρεπει να ασχοληθουν με δεκαεξαδικα αποτυπωματα για την σωστη επαλυθευση του αποθετηριου κλπ κλπ.

Αυτο που βλεπω οτι δεν γινεται αποδεκτο ειναι οτι για καποια πραγματα η πολυπλοκοτητα δεν αποφευγεται και ο απλος χρηστης δεν ειναι ενημερωμενος οτι θα πρεπει να μαθει 5 - 10 πραγματακια για να κανει την δουλεια του.

Εαν εξηγησουμε στον απλο χρηστη… πως δουλευει το τερματικο… με σωστα παραδειγματα… γιατι να το φοβηθει; γιατι να τον τρομαξει;

Και στον αντιποδα του “ή τερματικο ή Windows” για τον καινουργιο χρηστη να παραθεσω το “ή γραφικο περιβαλλον (GUI) ή τιποτα”;

Δεν θα πρεπει να υπαρξει μια μεση κατασταση στην οποια ο καθε χρηστης που μαθαινει τα καινουργια πραγματα του Mint και καθε διανομης να μαθαινει και το τερματικο και τις δυνατοτητες του;

Τρέξε τις παρακάτω δυο εντολές και θα έχεις τον brave browser.

sudo apt install snapd

Για πρώτη φορά ίσως χρειαστεί να κάνεις μια αποσύνδεση και επανασύνδεση. Απο εκεί και πέρα δεν θα χρειαστεί.
έπειτα :

sudo snap install brave
1 «Μου αρέσει»

Εξήγησέ του το τι διαφορετικό παίζει εδώ για να ξέρει

1 «Μου αρέσει»

Είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες λεπτομέρειες.

1 «Μου αρέσει»

Αρκετά μπερδεψαμε τον @anon39023744 :joy::joy::joy:

Γεια χαρά, ήμουν μπλοκαρισμένος και δεν μπορούσα να γράψω.
Τελικά μου είχε κλειδώσει το τερματικό γιατί είχα δώσει λάθος εντολή από την αρχή. Βρήκα την λύση διαδικτυακά, ξεμπλοκάρισε το τερματικό και ξαναέβαλα τις εντολές που αναφέρει η ιστοσελίδα του brave και έγινε η εγκατάσταση. Ήθελα brave διότι έχω παλιό σύστημα και αυτός καταναλώνει λίγους πόρους και είναι γρήγορος.
Στα linux deep υπάρχει στο αποθετήριο, στα mint όχι. Αυτά, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

1 «Μου αρέσει»

αυτό είναι το linux. για ΟΛΑ υπάρχει λύση αρκεί να διαβάσουμε και να μάθουμε.με τα windows απλά πατάς κουμπιά ενώ με το linux μαθαίνεις .

Μεγάλη κουβέντα, δεν είναι της ώρας χαχα

Οι εντολές που έγραψα για να διαγράψω αυτά που είχα γράψει στο τερματικό και μπλόκαρε είναι οι παρακάτω 3

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/brave-browser-release-bionic.lis
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/brave-browser-release-.list
sudo apt update

Μετά ξαναέβαλα από την αρχή τις εντολές τις ιστοσελίδας.

2 «Μου αρέσει»

Υπερβολές. Τι ακριβώς έμαθες δηλαδή από τις εντολές;

1 «Μου αρέσει»

Ίσως το οτι για να κάνεις κάτι στο GNU/Linux δεν χρειάζεται να στηρίζεσαι μόνο στο γραφικό σου περιβάλλον. Λίγο είναι;

Γιατί δεν μπορώ να τρέξω .exe από cmd;

Νομίζω η συζήτηση έχει πάψει να έχει κάποιο νόημα