PureRef: Ένας viewer για εικόνες αναφοράς

Το PureRef είναι ένας προβολέας εικόνων. Και έχουμε είδη δεκάδες από αυτούς. Οπότε προς τι η παρουσίαση; Γιατί λίγες φορές θα βρεις ένα εργαλείο τόσο απλό, που όμως να σου αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουν τα πράγματα. Με ένα απλό τρόπο, που όμως δεν τον σκέφτηκε πριν κανένας άλλος. Το textmate/sublime text είναι ένα παράδειγμα. Να μπορείς να βλέπεις και να πηγαίνεις σε ένα σημείο στον κώδικα κάποιου προγράμματος, και να βλέπεις/αντιγράφεις κάτι χωρίς να ανοιγοκλείνεις παράθυρα. Το PureRef κάνει το ίδιο για τις φωτογραφίες.

εικόνα

Η κύρια χρήση του PureRef είναι για διαχείριση/προβολή “εικόνων αναφοράς”. Τι είναι αυτό θα ρωτήσεις. Ένας καλλιτέχνης πριν φτιάξει κάτι, θα συγκεντρώσει πρώτα υλικό αναφοράς. Από αυτό θα καταλάβει το θέμα, την χρωματική παλέτα κλπ. Και το PureRef βοηθά ακριβώς σε αυτό. Δείτε καλύτερα το παρακάτω βίντεο για να δείτε πόσο διαφορετικό είναι το PureRef από οτιδήποτε άλλο έχετε δει:

Το απόλυτο χαρακτηριστικό είναι το ότι το κάνεις διαφανές και το βάζεις πάνω από το Gimp / Βlender / FreeCad / InkScape. Γουάου. Η σχεδίαση δεν θα είναι ποτέ ποια ίδια. Μια άλλη χρήση του είναι για ποιο δυναμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις.

Λήψη και εγκατάσταση

Το PureRef δεν είναι ούτε ελεύθερο λογισμικό, ούτε δωρεάν. Για να το πάρεις πληρώνεις όσο θέλεις, είτε 10€, είτε 5€, παραπάνω αν θες, ή ακόμα και τίποτα 0€. Δεν θέλει ούτε registration, ούτε email. Υπάρχει επίσης και Patreon. Καλή ξήγα δεν λέω, αλλά σαν το ελεύθερο λογισμικό δεν έχει :P

Κατεβάστε το από εδώ:

Υπάρχει στις μορφές deb, rpm και AppImage. Σε κάθε περίπτωση όμως θα πάρεις την τελευταία μορφή :stuck_out_tongue: Αν χρησιμοποιείς κάτι σαν το AppImageLauncher αυτό θα προκαλέσει κάποιες ενοχλήσεις. Διαλέξτε τότε το AppImage από την αρχή σε αυτή την περίπτωση.

Ομολογουμένως το ποιο πρωτότυπο πακετάρισμα που έχω δει. Ελπίζω να μην γίνει μόδα. Τρέχει επίσης και στα άλλα λειτουργικά, αν κάποιον ακόμα τον ενδιαφέρει αυτό :sunglasses:.

Πως σας φάνηκε το PureRef; Τι χρήση θέλετε να του κάνετε;

5 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον!!! Θα το δοκιμάσω σίγουρα, τώρα που θα με βοηθήσει; δεν ξέρω, θα δείξει στην πράξη… :slightly_smiling_face:

Για ArchLinux υπάρχει στο AUR: https://aur.archlinux.org/packages/pureref/