Ψάχνω εφαρμογή για mail notification από διάφορα web mail services.

Ό,τι ακριβώς λέει ο τίτλος.

Διαθέτω 2-3 λογαριασμούς gmail, yahoo mail και outlook.com

ΔΕΝ επιθμώ να χρησιμοποιήσω παραδοσιακή εφαρμογή mail client τύπου thunderbird για να κατεβάζει τα mail μου τοπικά και να γεμίζει ο δίσκος μου.

Θέλω κάποια εφαρμογή που να μου εμφανίζει μόνο notifications για εισερχόμενα mail (π.χ. τον τίτλο και τον αποστολέα) και εγώ όποτε θέλω να κλικάρω και να επισκέπτομαι τον αντίστοιχο ιστότοπο για να διαβάσω ή να απαντήσω το mail.

Υπάρχει κάτι καλό που να χρησιμοποιείτε?

(γνωρίζω ότι υπάρχουν extensions στον firefox για αυτή τη δουλειά, αλλά ψάχνω κάτι για το destop με την ίδια λειτουργικότητα.

Ευχαριστώ!

Κάποια χρόνια πριν υπήρχαν ένα κατεβατό. Τώρα, δυστυχώς, τα όσα υπάρχουν δε θα σου δουλέψουν σωστά.
Δοκίμασε την τύχη σου με το Mallnag (υπάρχει και στα αποθετήρια των διανομών).
Με το Gnubiff ή και με το Biff δεν έχει καν νόημα να ασχοληθείς.
Αν έχεις διανομή με GnomeShell ίσως βρεις εκεί κάποια επέκταση.

Επειδή και εγώ έχω 4 mails, κατέφυγα στη λύση του Evolution χωρίς τοπική αποθήκευση.
Επειδή όμως το Evolution έχει θέματα με το system tray και επειδή βαριόμουν ψαξίματα και αλχημείες το έλυσα με το AllTray.

@linuxovios Ξέχασα να σου πω, ότι αν θες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λύση όπως τα Tangram, Station, Spaces, Janus, Biscuit που λέω εδώ, ενώ υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως το Rambox, Franz, Utopia, Wavebox και ένα σωρό ακόμα.
Με αυτές, μπορείς να έχεις όλα τα mail σου συγκεντρωμένα σε μια εφαρμογή και από τις ρυθμίσεις τους να επιλέξεις ειδοποιήσεις για κάθε νέο μήνυμα.

1 «Μου αρέσει»