Προβλήματα με την εγκατάσταση Linux στο "νέο" μου laptop

Να πω και γω την γνώμη μου,
μήπως το ISO που κατέβασες έχει πρόβλημα;
Εξού και το πρόβλημα και στο liveCD;
Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για την επαλήθευση του ISO.

3 «Μου αρέσει»

Το έκανα, δεν δούλεψε. Είναι κάτι λάθος;

Λύθηκε η εκκίνηση από USB. Τελικά USB γραμμένα με Rufus δεν δουλεύουν, με unetbootin OK.
Εφόσον μπόρεσα και εκκίνησα από USB έκανα εκ νέου εγκατάσταση. Συμπέρασμα μέχρι στιγμής. Όταν εναλλάσσομαι μεταξύ των δύο λειτουργικών το πρόβλημα εμφανίζεται. Είμαι σταθερά στο linux με αρκετές συνεδρίες μέχρι τώρα (εκκίνηση, λειτουργία, κλείσιμο και ξανά άνοιγμα και ξανά κλείσιμο, ξανά και ξανά) χωρίς μέχρι στιγμής να το εμφανίσει.

Αυτό μού θύμισε το πρόβλημα που είχε ο Chris με το Rufus.

βαριέμαι να το ξανακοιτάξω, αλλά αν θυμάμαι καλά το συμπέρασμα ήταν ότι το Rufus έχει πρόβλημα με μεγάλα usb.

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια τώρα που το σκέφτηκα. Δεν έχω φτιάξει ποτέ στικάκι από windows και νομίζω ούτε καν έχω κάψει cd/dvd από windows αφού πάντα θυμάμαι να χρησιμοποιώ k3b για κάψιμο.

Όμως βρε παιδιά τι συμβαίνει τελικά;
Να τα ξεχάσω τα Windows 10 που υπάρχουν εγκατεστημένα;
Τα θέλω για την κόρη μου, θέλω να γνωρίζει όλα τα “περιβάλλοντα”. Θα πρέπει να γνωρίζει και τα Windows. Είναι το θέμα με την ώρα; Έκανα την λύση που μου δώσατε για διόρθωση του τρόπου που βλέπουν την ώρα τα Windows ακριβώς με τον τρόπο που μου υποδείξατε αλλά δεν δούλεψε, μετά μπήκα manualy με regedit και έβαλα την σχετική αράδα στη registry και πάλι δεν δούλεψε. (qword 64bit)
Τα Windows πέραν ότι χαλάει η ώρα τους δεν επηρεάζονται, στο Linux mint κολλάει η εκκίνηση στην μέση και μου βγάζει αυτό της πρώτης φωτογραφίας. Αυτό μόνο αν εναλλάσσομαι μεταξύ των λειτουργικών. Έχω να μπω στα Windows τρις μέρες. Μπαινοβγαίνω στο Linux χωρίς πρόβλημα. Πως θα μπορώ να μπω και στα Windows χωρίς να παθαίνω ζημιά στο Linux;

δηλαδη οταν δεν εναλλασεσαι αναμεσα σε windows και mint και χρησιμοποιεις μονο mint ολα πανε καλα αλλά οταν εχεις χρησιμοποιησει windows και μετα πας να κανεις boot στο mint τοτε, και μονο τοτε, σου βγαζει το μηνυμα για corruption στο δισκο, για orphaned nodes κλπ; αυτο λες; αυτο θα ηταν πολυ περιεργο…

edit
ερωτηση : εχει splash το μιντ ή βλεπεις τι φοτωνει οταν κανει boot; το λεω για να δουμε αν βγαζει καποιο μηνυμα οταν bootαρει «κανονικα»

1 «Μου αρέσει»

Πάντως αυτό μου θύμισε το dualboot ενος φίλου που έκανε αναστολή στα windows και οχι πλήρη απενεργοποιηση. Δεν τσεκάρεις και αν κάνεις πλήρη απενεργοποιηση?

2 «Μου αρέσει»

Για αυτό στα Windows 10 πάς “Power Options” (αναζήτηση ή πίνακα ελέγχου)->“Choose what the power button does” (αριστερά στο power options) → Επιλέγεις Shut Down.

Συνήθως η προεπιλογή είναι Hibernate (σε όσα συστήματα έχω δει W10) και δημιουργεί αρκετά προβλήματα. Το πιο κλασσικό είναι πως δεν μπορείς να πάρεις write δικαιώματα στο διαμέρισμα του δίσκου που είναι τα Windows, μέσω LiveUSB ή εγκατεστημένης διανομής.

Κατά τη γνώμη μου, χρησιμοποίησε Virtualbox και βάλε εκεί Windows 10, αν το θες μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους. Το dualboot είναι ταλαιπωρία για άπειρους -και όχι μόνο- χρήστες. Κάθε λίγο και λιγάκι μετά από update στο Windows 10 υπάρχει πιθανότητα να σου διαγράφει τον εκκινητή (grub).

Δεν βλέπω τι φορτώνει το mint

Κατά τη διάρκεια του boot πάτησε το πλήκτρο ESC και δες αν κάπου κολλάει το φόρτωμα του mint.