Προβληματα με δισκους nvme

Στην εταιρεια μου οπως καποιοι γνωριζετε απο αλλα μου post, χρησιμοποιουμε linux στο 95%. Πριν μερικους μηνες αγορασα καποιους nvme δισκους για αναβαθμιση καποιων υπολογιστων. Πριν λιγο καιρο ο ενας υπολογιστης δεν ανοιγε και σε ψαξιμο που εκανα ηταν ο δισκος. Εγινε αλλαγη με καινουριο. Φυσικα υπεθεσα οτι ηταν τυχαιο. Μετα απο καποιο διαστημα εγινε και σε δευτερο υπολογιστη. Υπεθεσα παλι οτι θα μπορουσε να ειναι στα ορια του τυχαιου…

Σημερα το απογευμα δυστηχως εγινε και 3η φορα… φυσικα φευγουμε πλεον απο το τυχαιο περιστατικο. Με ssd sata δεν υπηρχε ποτε προβλημα.

Για την ιστορια και οι 3 δισκοι ειναι απο διαφορετικο κατασκευαστη και με διαφορετικα χαρακτηριστικα. Οι υπολογιστες και αυτοι ειναι με διαφορετικα χαρακτηριστικα. Ομως για να χτυπησουν τοσο γρηγορα φταιει κατι που φυσικα δεν μπορω να γνωριζω αυτη τη στιγμη. Ολα τα μηχανηματα τρεχουν elementary os 5.7 με 5.4 πυρηνα και δεν εχουν καμια παραμετροποιηση στο περιβαλλον η στο λειτουργικο. Απλα ο καθε υπολογιστης εχει τα αναγκαια προγραμματα

Απο logs υπαρχει κατι; Αν τον nvme δισκο τον βαλεις σε αλλο μηχανιμα παιζει; Αν τον βαλεις σε Μ.2/NVME θηκη θα παιξει;

Έχεις δει μήπως ο δισκος έχει firmware update βάλε τον σε ένα winpc και δες. Μήπως έχετε σκάρτα τροφοδοτικά 'η κάποιο πρόβλημα με το ρεύμα???

1 «Μου αρέσει»

Οι δισκοι βγαινουν off και απλα θα αλλαχθουν στην εγγυηση. Δεν υπαρχουν log. Αν ηταν ιδια μαρκα ολοι θα πηγαινε το μυαλο μου σε κακη παρτιδα. Αλλα δεν ειναι…

Λογω εταιρικου περιβαλλοντος τα τροφοδοτικα ειναι καλα. Πχ το τελευταιο που βγηκε off τροφοδοτουνταν απο thermaltake. Υπαρχουν ups και πολυπροζα ασφαλειας, και πριν ξεκινησει η λειτουργεια της εταιρειας αλλαχθηκαν ολα τα ηλεκτρολογικα του κτηριου

Η μητρικές είναι όλες ίδιες στους υπολογιστές? Τι file system είχες?Το έκανε και σε κανένα άλλον υπολογιστή με διαφορετικό λειτουργικό?

Οι μητρικες ειναι διαφορετικες. Το συστημα αρχειων ειναι ext4 και δεν εχω εγκαταστησει αλλα λειτουργικα περαν του elementary. Με την ιδια παραμετροποιηση τα pc τρεχαν elementary σε ssd χωρις κανενα προβλημα. Δεν χρησιιμοποιουνταν swap. Το pc με τη μικροτερη μνημη ειχε 16gb και με τη μεγαλυτερη 64 gb

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι nvme δίσκοι ανεβάζουν αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία από τους απλούς ssd, μήπως φταίει αυτό; Μπορείς να γράψεις τα μοντέλα των δίσκων;

1 «Μου αρέσει»

Δεν το πηρε καπου το ματι σου. Ετσι ειναι. Αν και ειναι στην εταιρεια ψιλοθυμαμαι τα μοντελα. Ο ενας ειναι kingston a1000 ο αλλος ενας intenso και ο τελευταιος που ειχε θεμα ειναι ενας kingston kc2000 αν θυμαμαι.

Γενικα οι θερμοκρασιες ηταν υψηλες αλλα θεωροντας οτι οι κατασκευαστες μητρικων εχουν φροντισει για το σωστο εξαερισμο δεν εκανα καμια πατεντα για την μεγαλυτερη ψυξη τους. Σαν εξτρα πανω στις μνημες εχουν αυτοκολλητα που λενε οτι αν αφαιρεθουν χανετε η εγγυηση. Ετσι δεν μπορει να μπει ψυκτρα χωρις να χασεις την εγγυηση. Βεβαια δεν μπορει να σκεφτεται καποιος οτι θα παρει ενα δισκο και να τον φορτωσει με δεκα after market προιοντα για να μην καει. Θα προτιμουσα να πεφτει η ταχυτητα οπως λεει στα χαρακτηριστικα του και να προστατευει το δισκο. Ομως φαινεται οτι αυτο δεν εγινε.

Παράξενο να χαλάσουν τρεις διαφορετική δίσκοι, έλεγξε firmware, συμβατότητα μητρικής, ακόμα και στους 90C να δουλέψουν ρίχνουν τις επιδόσεις τους.

@anon88072451 Ριξε μια ματια στην παρακατω σελιδα… ισως εχει καποια στοιχεια που μπορει να σε βοηθησουν

Το μονο που δεν ξερω, ειναι οτι οι δισκοι ριχνουμ την ταχυτητα τους μεν οταν θερμαινονται, αλλα αυτο γινεται με συνεργασια με το λειτουργικο η ειναι αυτονομο;

Εγώ πάντως που παίζω με M2 Sata με έναν kingston δεν έχω κανένα θέμα. Οπότε έτσι όπως το λες, να είναι κάποιο πρόβλημα με τις PCIe;

Η διαφορα ειναι σιγουρα το εταιρικο περιβαλλον και ο μεγαλος ογκος αρχειων που διακινουνται οπως και η επεξεργασια δεδομενων που κανει αναγνωση ο επεξεργαστης κτλ ειναι ισως ο λογος που βγηκαν οφ

Παντως οτι και να πουμε… Ειναι 3 δισκοι και διαφορετικες μαρκες σε διαφορετικες μητρικες. Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να απαντησει κατι. Ετσι οπως εγινε μπορει να φταινε οι δισκοι η η διανομη ο πυρηνας κτλ. Παντως ειναι απογοητευτικο.

Αυτο που θα κανω ειναι να γυρισουν ολα τα μηχανηματα σε ssd

Αυτόνομα o nvme ρυθμίζει την ταχύτητα του βάση θερμοκρασίας.
Δεν νομίζω ότι οφείλεται στον μεγάλο όγκο διακίνησης δεδομένων. Οι nvme γιαυτο φτιάχτηκαν, όσο πιο πολλά cores/threads τόσο λειτουργούν στο στοιχείο τους.
Κρίμα που σε δυσαρέστησαν, έστω αφιέρωσε λίγο χρόνο και ζήτησε εξηγήσεις από τους κατασκευαστές.
Προσωπικά σε επαγγελματικά pc δεν θα έβαζα κάτι άλλο από Samsung λόγο firmware.

Έλεγξες καθόλου τις τιμές από SMART ?

Ηταν πολυ αργα για smart