Πρόβλημα συνδεσης στο δίκτυο? iptables?

Καλησπερα σας,

Ανοιξα σήμερα το laptop (debian testing) και δεν μπορω να συνδεθω στο δίκτυο. Εχω δοκιμασει restart pc, restart rooter, ethernet, wifi, tethering, άλλες συσκευές συνδεονται οπότε το πρόβλημα πρέπει να είναι software.

edit Τα τελευταια updates ηταν χτες και μου έβγαλε ενα μύνημα σχετικά με τα iptables (βλέπε απάντηση 15).

Αν εχετε ιδεα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και χρυσή!
Ευχαριστώ πολυ.

Καλώς ήρθες @Sari-Vari στην παρέα μας :hugs:

Το network-manager δουλεύει κανονικά;
Δώσε στο τερματικό

systemctl status network-manager.service

Και δες αν είναι active

Καλως σας βρηκα! Σας διαβαζω αλλα δεν ειχα κάνει account εως τωρα μα να που χρειάστηκε! :slight_smile:
Σε ευχάριστω πολύ για την απάντηση σου

Το network manager λεει ‘active (running)’

Δες αν τα λαμπάκια ανάβουν, αν είσαι με καλώδιο, η αν δείχνει σύνδεση στο ασύρματο. Μετά κανε ping τον ρούτερ, αφού βρεις την IP του. Μετά το ίδιο σε μια εξωτερική διέυθυνση

ping <router_ip>
ping 8.8.8.8

Οπως ανεφερα παραπανω, άλλες συσκευές συνδεονται, το ρουτερ δεν έχει πρόβλημα. Το λάπτοπ λέει ότι συνδέεται (connected) είτε μεσω ethernet είτε μέσω wifi. Απλά δεν συνδέεται τίποτα πουθενά. Άλλες συσκευές συνδέονται κανονικά, το πρόβλημα δεν είναι στο δίκτυο. Το ping με την ip του ρουτερ δεν μου έβγαλε κάτι, τι έπρεπε να δείχνει δεν καταλαβα?

μπαίνει στην ip τού ρούτερ;

Καλησπερα. Πως θα το δω αυτό?

στον browser βάλε 192.168.1.1 ή όποια είναι

τι βγάζει η εντολή

ip a

και η

ip r

επειδή με έπιασε ξαφνικά η ιδέα μήπως υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το λάπτοπ, δοκίμασες με κάποιο live;

Η ip r μου βγαζει κανονικα την ip
Στον browser δεν φορτώνει τίποτα όταν βαζω την ip
Η ip a μου βγαζει τρία πράγματα ειναι πολλοί χαρακτήρες για να τα περασω εδω χειρόγραφα, ψαχνω τρόπο να τα μεταφέρω στο κινητο…

να βγάζει κανονικά την ip και να μην κάνει ping πρώτη φορά ακούω :confused:

Εννοεις hatdware προβλημα? Θα δοκιμασω να βάλω μια live να δω αν συνδέεται.

Όσο για το ping δεν το εχω ξανακάνει, μηπως το εκανα λαθος? Απλα εγραψα ping κενο και την ip δίπλα :confused:

ναι, δεν ξέρω αλλά παραείναι παράξενο το πρόβλημα για να αποκλειστεί οτιδήποτε.

Δεν είμαι από πάνω να βλέπω αλλά σωστά φαίνεται να το κάνεις.

Μου εβγαλε αυτο:
PING 56(84) bytes of data
Αλλά μετά δεν κάνει κάτι, ουτε βγάζει τη διεύθυνση user@device:
Είναι σαν να μην τελείωσε να τρέχει.

το σταματάς με ctrl-c
αν έχεις βάλει σωστά την σωστή ip τού ρούτερ που την βγάζει και η εντολή ip r πραγματικά ανεξήγητο.

σημείωση: μεταξύ PING και 56(84) νομίζω θα πρέπει να έχει την ip

Ναι την έχει, απλά δεν το εγραψα

Το σταματάω και λεει 4 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 3055ms
Θα δοκιμασω με κάποιο live και θα αναφέρω


Εβαλα live centOS και συνδέεται κανονικά. Μπηκα τώρα από recovery mode και ψαχνω να δω τι γίνεται. Το ping 8.8.8.8 λεει ακόμα network unreachable.


Χτυποντας ip addr μου βγάζει οτι δουλεύουν όλα (LOWER_UP και στο lo και στο enp3s0 και στο wlp2s0) και εφόσων δουλεύουν και στα live centOS το πρόβλημα ειναι άλλου


Εκανα updates χτες και έσωσα το εξης μήνυμα:

 iptables (1.8.4-1) unstable; urgency=medium

All the iptables binaries have been moved away from /sbin to /usr/sbin.
Compatibility symlinks were provided during the Buster release, but they
have been dropped now.
Please make sure your scripts aren't using hardcoded binary paths.
.
Also, please note that iptables is no longer Priority: important. This
means it is not installed by default in every system. It has been replaced
by nftables.

-- Arturo Borrero Gonzalez <arturo@debian.org>  Wed,  04 Dec 2019 11:49:00 +0200

Πιστεύω σχετίζεται… εχει κανείς ιδεα?


Ok. Έκανα unistall το iptables packge και έφτιαξε. Άλλη μια περιπέτεια στα linux ήρθε στο τέλος της. Ευχαριστώ τους χρήστες για την βοήθεια.

4 «Μου αρέσει»

Δυο πραγματα εγιναν. Το εκτελεσιμο για το iptables αλλαξε διαδρομη και το Debian απο τo 10 και μετα αλλαζει την προεπιλογη απο το iptables στο nftables.

Το ειδα το προβλημα αυτο οταν εκανα update σε εναν server με το Wireguard που εχω στησει. Συν του οτι οι κανονες του iptables και του nftables διαφερουν καμποσο… (δεν εκατσα να το δω ποσες διαφορες εχουν λογο ελλειψης χρονου). Ελπιζω μεχρι να ερθει το 11αρι στην σταθερη του κατασταση θα εχουν φτιαξει τα οποια προβληματακια απο αυτη την μεταβαση.

1 «Μου αρέσει»