Πρόβλημα σε εγκατάσταση UBUNTU στο TURBO-X ( CLEVO W86cu)

Ενώ έχω εγκαταστήσει το Ubuntu 18.04 με επιτυχία σε σταθερό υπολογιστή με επεξεργαστή AMD δεν μπορώ να εγκαταστήσω την ίδια διανομή σε Laptop με επεξεργαστή INTEL i7. Δεν βλέπω την αρχική οθόνη ίσως από ασυμβατότητα της κάρτας γραφικών. Το ίδιο συμβαίνει με το Lubuntu και το Mint.

Καλως ορισες στο forum @Tasiopoulos_Argiris.

Τι μαρκα και μοντελο ειναι το laptop που δεν σου κανει σωστη εγκατασταση του Ubuntu?

Οταν εννοεις δεν βλεπεις την αρχικη οθονη… σε βαζει σε μια μαυρη οθονη με ασπρο κειμενο και καθολου γραφικα; Αν ναι μπορεις να μας στειλεις μια φοτο με το κινητο σου για να δουμε τι βγαζει;

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Tasiopoulos_Argiris.

Ρίξε πρώτα μια ματιά στο παρακάτω νήμα σε αυτά που λέει για το nomodeset

Αυτά ισχύουν τόσο για Mint :mint:, όσο και για Ubuntu :ubuntu:.

TURBO-X ( CLEVO W86cu). Βγάζει μια κόκκινη οθόνη με μια σειρά με σύμβολά, στην πάνω μέρος της οθόνης, που αλλάζουν συνεχώς και τίποτα άλλο.

Αυτο ειναι πριν την εγκατασταση η μετα απο την εγκατασταση;

Αν ειναι μετα την εγκατασταση μπορεις να δοκιμασεις να πατισεις CTRL-Alt-F1 για να δεις αν αυτη η κοκκινη οθονη αλλαξει; Αν δεν αλλαξει με το CTRL-Alt-F1 μπορεις να δοκιμασεις με το CTRL-Alt-F2 (μεχρι το F6);

Το πρόβλημα είναι πριν την εγκατάσταση, δεν μπορώ να ανοίξω το Ubuntu από το DVD.

Εκτως απο Ubuntu,Lubuntu,Mint, εχεις δοκιμασει καποια αλλη διανομη πχ Fedora, ή OpenSuse? ή ακομα ενα απο τα Live DVD/USB απο το Debian; Η προσανατολιζεσαι μονο για το Ubuntu και τα παραγωγα του;

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Το πιο πιθανο σεναριο ειναι να εχεις υβριδικη καρτα γραφικων.
Δηλαδη μια ενσωματωμενη Intel για τις απλες εργασιες και μια Nvidia η AMD για πιο βαριες εφαρμογες.
Ενας απλος και μπακαλιστικος τροπος ειναι να μπεις στο Bios και να απενεργοποιησεις την δευτερη καρτα γραφικων, πιθανως καποια αρχαια AMD Radeon HDxxxxM που δεν υποστηριζεται επισημα εδω και καιρο.