Πρόβλημα password σε mariadb

Καλησπέρα,

Σε εγκατάσταση server debian 10 και MySQL version 10.3.17-MariaDB και χρήση webmin 1.930 δεν είναι εφικτή η δημιουργία χρήστη με κωδικό στη βάση δεδομένων. Βασικά βγάζει αυτό το μήνυμα

failed : Password hash should be a 41-digit hexadecimal number

Δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο στο internet πέραν του οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη mariaDB αλλά δεν βρήκα κάποια ουσιαστική λύση. Αν είναι γυρνάω σε Mysql αλλά είπα μήπως και έχει κανείς καμία ιδέα

Ευχαριστώ

Δοκίμασες τη λύση που αναφέρεται εδώ;

οχι δεν τη δοκιμασα γιατι δεν καταλαβα τι κανει, και δεν καταλαβα και το moon που κολλάει… Αυτο θα πρεπει να το κανω με ssh καθε φορα που θα χρειαζομαι χρηστη η εννοει οτι με αυτο λυνεται το προβλημα στο debian και κατ επεκταση στο webmin

Η εντολή GRANT δίνει δικαιώματα σε κάποιο χρηστη@υπολογιστη και βάζει ένα κωδικό πρόσβασης. Αυτό που λέει το link είναι να βγάλεις την λέξη PASWWORD που υπολογίζει μικρότερο hash.

Έχω δεκαετία να ασχοληθώ με MySql/mariaDB αλλά το πρόβλημα στην σελίδα είναι τύπου άρπα/κόλλα (copy/paste) και τον χρήστη την μια τον λέει moon και την άλλη user. Στην περίπτωση του webmin θα είναι webmin ή οτιδήποτε άλλο όνομα χρησιμοποιεί. Απλά θα πρέπει να είναι τα ίδια.

Θεωρώ οτι η “εύκολη” και μονιμη λύση είναι αυτή

https://www.virtualmin.com/node/66733

αλλά δεν βρίσκω πουθενά στο debian φάκελο usr\libexec\webmin\virtual-server

Πρέπει να ακολουθεί αλλη φιλοσοφία το debian για το φάκελο libexec αλλα σε σχετική αναζήτηση δεν βρήκα κατι.

Μήπως γνωρίζει κάποιος σε πιο φάκελο θα μπορούσα να βρω τα περιεχόμενα του φακέλου libexec?

δεν το ξερω το θεμα, απο απλη αναζητηση βρηκα αυτο → https://lists.debian.org/debian-devel/2005/05/msg00401.html

Με τα λιγα αγγλικα που ξερω… μαλλον το φταιξιμο ειναι στο Webmin/Virtualmin.

Για τον απλουστατο λογο οτι το password θα πρεπει να ειναι καποιο hash με 41 ψηφια… πραγμα που για μενα σημαινει (και διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι τα εν λογω προγραμματα μαλλον οριζουν το password σαν απλο κειμενο αντι για αποτελεσμα ενως hashing αλγοριθμου.

Εαν υπαρχει απορεια… παντα παμε στην γραμμη εντολων που ειναι και δοκιμασμενη χρονια τωρα.
Οποτε κοιταμε το documentation της MariaDB για την εντολης GRANT και τις υπολοιπες σχετικενς εντολες της SQL για να λυσουμε το προβλημα. Το GUI του στυλ Webmin μονο περιπλεκει τα πραγματα.

Οταν πρεπει να δουλευουν 4-5 ατομα σε εναν σερβερ δεν υπαρχει η απαιτηση να ξερουν ολοι linux και να μπαινουν με ssh ωστε να κανουν καποιες εργασιες.

Στο link που λεω πιο πανω οτι πιστευω οτι ειναι αυτο που μου κανει, “λεει” στο webmin να χρησιμοποιησει μια “εντολη” perl για να κανει την αποθηκευση του κωδικου κρυπτογραφημενα

@raik δεν εχει στο φακελο lib καποιο υποφακελο webmin.

Σωστα. Και αυτο γιατι μονο ενας πρεπει να εχει τον ρολο του System Administrator και αυτος θα πρεπει να περνει απο τα υπολοιπα μελλη της αναγκες τους και να κανει τις αλλαγες στον server.

Αλλιως οταν κανουν πολλοι αλλαγες στον server δεν υπαρχει documentation και επικοινωνια με τα υπολοιπα μελλη της ομαδας και δεν υπαρχει σχεδιο αλλα ο καθενας κανει τις αλλαγες που θελει… τοτε ο server θα γινει σαλατα… και αντε μετα να τον συμμαζεψει καποιος…

Και οι system administrators σε GNU/Linux servers συνηθως κανουν πιο σωστη , στοχευμενη και γρηγορη δουλεια με γραμμη εντολων, SSH και σημειωσεις για ολα τα μελλη της ομαδας. Για ειναι ολοι στο ιδιο μηκος κυμματος.

1 «Μου αρέσει»

Ακριβως αυτο. Και επειδη η ομαδα φτιαχνει συνεχως users για εσωτερικες εργασιες, γι αυτο θα πρεπει να λυθει για το webmin. Λογικα θα γυρισω σε mysql και θα ξαναπαω σε mariadb αν λυθει καποια στιγμη το προβλημα

Δεν νομιζω οτι αλλαζοντας την βαση δεδομενων θα λυθει το προβλημα σου αν και εφοσον το προβλημα σου ειναι το πως δινεται το password απο το συγκεκριμενο προγραμμα στην βαση δεδομενων.

Δοκιμασες με την γραμμη εντολων να δεις οτι οντως αυτο ειναι; Η απλα παμε σε αλλη πιθανη λυση γιατι δεν εχουμε ορεξη για troubleshooting;

Παντως εγω προσωπικα δεν ειχα ποτε σε Debian Server (και εχω ακρετους και σε VMs και σε κανονικα μηχανηματα αλλα και σε containers) το συγκεκριμενο προβλημα… βεβαια ποτε δεν χρησιμοποιησα το Webmin αλλα αυτο μαλλον ειναι τυχαιο.

Στη γραμμη εντολων δουλευει κανονικα. Το debian 10 διαβασα οτι “φερνει” πλεον τη mariadb. Σε αλλους server debian 8 και 9 που εχω εχουν mysql και ολα δουλευουν απροβληματιστα. Και απ οσο διαβασα, το προβλημα το εχει το webmin σε σχεση με τη mariadb απο 10.3 και πανω.

Με mysql ολα δουλευουν ρολόι για την ωρα. Φανταζομαι και σε mariadb αν παμε σε εκδοση χαμηλοτερη της 10.3 δεν θα υπαρχει προβλημα, αλλα δεν ειχα τωρα το χρονο για δοκιμες.

1 «Μου αρέσει»