Πρόβλημα μετά την εγκατάσταση διανομής linux

Έχω 4 gb ram, σε laptop HP 255 g4, τετραπύρηνο, μπορώ το 64bit;

Δώσε το αποτέλεσμα τής εντολής:

inxi -F

Στιγμιότυπο από 2020-02-29 17-01-05 Στιγμιότυπο από 2020-02-29 17-01-33

Ο επεξεργαστής A6-6310 είναι 64bit

Πρακτικά όλοι οι επεξεργαστές από το 2007 και μετά είναι 64bit (μικρή εξαίρεση οι παλιοί Atom)

1 «Μου αρέσει»

Alternatives to SketchUp for Linux with Open Source License
https://alternativeto.net/software/google-sketchup/?license=opensource&platform=linux

ανετα!

Να υποθέσω ότι σήμερα το βράδυ μου πέφτει εργασία; Εϊναι πολύ εύκολη η εγκατάσταση σε σχέση με τα windows, θα το κάνω άλλη μία φορά. Συμφωνείς;

Τα λέμε από αύριο…Ευχαριστώ.

Παραθέτω την εικόνα του δίσκου μου από το smart control στο τερματικό για να μου πείτε την κατάστασή του και τι σημαίνει το 191 που βγάζει σφάλμα, καθώς και αν είναι πολλές οι 18000 ώρες παλαιότητας του δίσκου.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πως γίνεται η εγκατάσταση. Συγγνώμη οι γνώσεις μου στο linux είναι περιορισμένες ακόμη.

Θα πρότεινα να κατεβάσεις το hdsentinel, το οποίο μετατρέπει αξιοπιστότατα όλα αυτά τα αλαμπουρνέζικα σε κατανοητότατα αγγλικά… :wink:

Πως γίνεται η εγκατάσταση;

Δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Ευτυχώς είναι λογικοί και δίνουν απλά εκτελέσιμο.

Απλά αποσυμπιέζεις το εκτελέσιμο και πηγαίνεις στον φάκελο που βρίσκεται.

Το κάνεις εκτελέσιμο. Στο τερματικό:

chmod +x HDSentinel

και απλά το τρέχεις. Στο τερματικό:

sudo ./HDSentinel
2 «Μου αρέσει»

Προφανώς κάτι δεν καταλαβαίνω. Κατέβασα το αρχείο, το αποσυμπίεσα στον φάκελο <λήψεις> και δίπλα από τον φάκελο έκανε fxtract το αρχείο HDSentinel . Έκανα δεξί κλικ, ιδιότητες, δικαιώματα, το έκανα εκτελέσιμο και ανοίγω το τερματικό. Δίνω την εντολή chmod… και μου γράφει ότι δεν βρίσκει το αρχείο HDSentinel. Μήπως άλλο σημαίνει <το κάνεις εκτελέσιμο>;
Συγγνώμη που γίνομαι φορτικός αλλά προσπαθώ.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Ένα αρχείο το κάνεις εκτελέσιμο είτε με τον τρόπο που ακολούθησες εσύ (δεξί κλικ κτλ) είτε με το chmod κτλ.
Για να το τρέξεις, ανοίγεις τερματικό, κάνεις cd στο directory (φάκελο) όπου είναι σωσμένο και δίνεις:

sudo ./HDSentinel

Σ’ ευχαριστώ πολύ. Το <πήγαινε στον φάκελο> δεν γνώριζα ότι σήμαινε δώσε την εντολή cd…
Σου στέλνω τα αποτελέσματα και περιμένω την άποψή σου…

1 «Μου αρέσει»

There are 40 bad sectors
και παραπανω λεει
Health 24%
δηλαδη ο ασθενης ψυχοραγει και σε λιγο θα μας μεινει στα χερια!
Αγορασε εναν SSD να δεις την υγεια σου.

2 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ γιατρέ μου, το υποψιαζόμουν και από το προηγούμενο πρόγραμμα παρ’ ότι ήταν αλαμπουρνέζικα.
Καληνύχτα.

Γεια σας.
Όλα καλά και με τον SSD και με τον σταθερό που εγκατέστησα το mint, σας ευχαριστώ για τις λύσεις σε ότι ζήτησα.
Επειδή χρησιμοποιώ και το google chrome , θα ήθελα να μου θυμίσετε τον τρόπο που καταργώ κάθε φορά που το ανοίγω και μου ζητάει να βάλω κωδικό για να ανοίξω μια κλειδωμένη κλειδοθήκη όπως μου γράφει και μάλιστα βρίσκει λάθος τον κωδικό; Παλιότερα το είχα διορθώσει αλλά ξέχασα πως.
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς να κάνεις δεξί κλικ σε ένα φάκελο (τουλάχιστον στο mint mate) και άνοιγμα στο τερματικό. Νομίζω αυτό είναι αντίστοιχο της εντολής cd.