Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση kernel σε Arch

Ξαφνικά μετά από αναβάθμιση των kernel linux-lts και linux δεν μπαίνει με linux-lts αφού κολάει τελείως το pc έχοντας φορτώση VGA με άγνωστη ανάλυση (χαμήλη). Δεν μπαίνει σε tty2 κτλ, ούτε “ακούει” στο ctrl+alt+del.

Με linux μπαίνει κανονικά και φορτώνει την κανονική ανάλυση και όλα δουλεύουν κανονικά.
Linux desktop 5.9.12-arch1-1 #1 SMP PREEMPT Wed, 02 Dec 2020 16:14:56 +0000 x86_64 GNU/Linux

Το linux-lts είναι το βασικό μου σύστημα. Τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω;

Πληροφορίες συστήματος:

  • Linux desktop 5.9.12-arch1-1 #1 SMP PREEMPT Wed, 02 Dec 2020 16:14:56 +0000 x86_64 GNU/Linux
  • xfce4
  • sddm
  • VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GM107 [GeForce GTX 750 Ti] (rev a2)

Λογικά μιας και έχεις nvidia θέλουν ξανά εγκατάσταση οι drivers. Δώσε μια παράμετρο στον πυρήνα nomodeset να δούμε τι θα κανει

2 «Μου αρέσει»

Που και πως δίνω την παράμετρο;

Όπως κάνει boot και βλέπεις τον grub πατάς το γραμμα “e” λογικά κάπου σου λέει τη λέξη “quiet” (καλό είναι να το σβήσεις) αφήνεις ένα κενό και γράφεις nomodeset.Πατάς ctrl+x και αν ολα πανε καλα θα μπεις.
Αυτό είναι μόνο για μια φορά.

Καλό είναι αφού επέλεξες το arch (και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανες) πρέπει να κοιτάς και το archwiki θα σε βοηθήσει πολύ.

1 «Μου αρέσει»

Επιασε, μπήκε αλλά χωρίς να βλέπει την κάρτα. Προσπάθησα να το φτιάξω, ξαναβάζοντας τους οδηγούς, τίποτα… έφαγε και σκάλωμα δεν φορτώνει lightdm, sddm, gdm και lxdm και πλέον είμαι χωρίς.
Σε 3 ώρες πάω για δουλειά οπότε τα αφήνω για αύριο!

Η εντολή αυτή ας πούμε ότι απενεργοποιει τους drivers κατά την διάρκεια του boot κάνε απεγκατασταση τους drivers και βάλε τους ανοιχτούς. Η κάρτα σου ορίζεται ωs legasy μπορεί να είναι και κάτι προσωρινό

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω nvidia drivers εγκατεστημένους, παίζει με nouveau.

Μετά τις 19:00 θα ασχοληθώ.
Σκέφτομαι να κάνω απεγκατάσταση xorg κτλ και ξανά εγκατάσταση.

αυτό ενδεχομένως είναι πρόβλημα. Για την κάρτα σου ο πιο σίγουρος συνδυασμός είναι nvidia οδηγοί + lts πυρήνα. Ο nouveau έχει ενδεχόμενα προβλήματα (όσο πιο καινούργια κάρτα τόσο χειρότερα για τον neuveau και η 750ti είναι σχετικά καινούργια). Για τον nouveau γενικά όσο πιο καινούργιος πυρήνας τόσο καλύτερο.

Άρα πρέπει να δώσω:

sudo pacman -S nvidia-lts
reboot

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο σωστά;

Τελικά από τα μηνύματα λάθους όταν εκτελούσα

$ startx

διέγραψα το αρχείο /etc/X11/xorg.conf
Πλέον linux-lts με nvidia-lts παίζουν μια χαρά.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

ΥΓ: το τσεκάρω ως λύση αυτό, αλλά γιατί έγινε αυτό, δεν έχω καταλάβει ακόμη. Γιατί μετά από 1 χρόνο λειτουργίας με linux-lts έκανε αυτό;;;!!!

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.