Πρόβλημα με Ubuntu 20.04 - Freezάρισμα οθόνης

Παιδιά καλησπέρα καταρχάς.
Ζητώ συγγνώμη για την απουσία μου αλλά η δουλειά μου δεν μου αφήνει καθόλου ελεύθερο χρόνο, καθώς δουλεύω 14ωρα κάθε μέρα. Γυρνάω σπίτι λοιπόν, και θέλω σαν άνθρωπος να μπω να δω μια ταινία, και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

Από τότε που αναβάθμισα στην τελευταία έκδοση Ubuntu, ο υπολογιστής μου freezάρει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Ο μόνος τρόπος να κλείσει και να ξανα ανοίξει, είναι το power button. Στην αρχή αυτό συνέβαινε σπάνια, όμως έχει φτάσει σε σημείο να γίνεται 4 φορές στο μισάωρο. Έχω κάνει format ίσως 14 φορές από όσο θυμάμαι, δοκίμασα και διαφορετικές διανομές, αλλά μάταια. Και σας ρωτώ: έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει να μην ψάχνω στα τυφλα; Μπορεί να είναι ασυμβατος επεξεργαστής; drivers ίσως; είχε ποτέ κανείς σας αυτό το θέμα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

2 «Μου αρέσει»

Η ζέστη του καλοκαιριού δεν επηρεάζει μόνο εμάς. Θα κοίταζα την θερμοκρασία πρώτα και θα έβαζα κανένα ανεμιστήρα παραπάνω.

Είχα το ίδιο θέμα με τον δικό μου, γιατί του είχα ξηλώσει τους ανεμιστήρες. Δες σχετικά: Συλλογή ιστορικών δεδομένων με το collectd

Καλησπερα,
για να σε βοηθησει καποιος χρειαζεται συγκεκριμενες πληροφοριες για το συστημα σου.
Δωσε το αποτελεσμα της εντολης

inxi -F

αν το πακετο inxi δεν ειναι εγκαταστημενο απο προεπιλογη τοτε κανε εγκατασταση με

sudo apt-get install inxi

θερμοκρασιες θα δεις με το πακετο lm-sensors

sudo apt-get install lm-sensors

κάποτε κάποιο pc (στο πάτωμα) κοπανήθηκε από κλωτσιά (κατά λάθος) κ μετά καιρό άρχισε να κλείνει, να τι είχε συμβεί: 1 από 4 βάσεις της μεγάλης ψύκτρας κλώτσησε κ με τον καιρό κάπως κρέμασε (ελάχιστα λέμε), αυτό σημαίνει πως δεν ακούμπαγε σωστά η επιφάνεια ψύκτρας (όλο κ περισσότερο, καθώς κρεμούσε και από το άλλο πάνω σημείο στήριξης), αλλά και πως μάλλον ξεραινόταν με τον αέρα κ την θερμοκρασία η πάστα.

κάποτε για παρόμοιο λόγο μία βαριά κάρτα οθόνης κρέμασε και με τον καιρό δεν ακουμπούσαν σωστά οι επαφές της στο mobo.

κάποτε ένα mobo άρχισε να χαλάει δυσλειτουργώντας τα usb του. όμως έως την συχνή κ τελικά πλήρη δυσλειτουργεία τους, απλά κόλλαγε σε τυχαίες στιγμές με τυχαίες συσκευές συνδεδεμένες και γενικά δεν έβγαινε στατιστικό συμπέρασμα.

ξεκίνα: α. “απ΄ έξω” με την παραπάνω διάγνωση κ μετά β. “απο μέσα” με αυτοψία ;)

2 «Μου αρέσει»

Οπως ειπανε και οι φιλοι πιο πανω ξεκινα να τσεκαρεις αν υπαρχει προβλημα με το hardware και μετα πηγαινε στο software.
Η καρτα γραφικων δουλευει με τον radeon σαν οδηγο.
Θεωρητικα ενα συστημα με Ubuntu 20.04 θα ειχε καλυτερη αποδοση χρησιμοποιωντας οδηγο amdgpu.

1 «Μου αρέσει»

Εκτός από την ψυκτήρα που παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα, που όμως θα έπρεπε να σβήνει ο υπολογιστής, για μένα το πιο πιθανό είναι να έχεις θέμα με το τροφοδοτικό, αν το ανοίξεις κατά πάσα πιθανότητα θα δείς κάποιον πυκνωτή φουσκωμένο…

Σε μια δικιά μου περίπτωση σε APU Ryzen 3, είχα κάτι παρόμοιο μια φορά το διήμερο η και την ημέρα πολλές φορές, freezare η οθόνη δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, ο κέρσορας δεν κουνιόταν, παρόλα αυτά ο ήχος από πίσω έπαιζε, (γιατί πάντα έχω να παίζει μουσική στο background όταν δουλεύω στο pc) είχα δοκιμάσει πάρα πολλές διανομές, debian Base, arch Base, παλιές καινούργιες πολλές, το πρόβλημα παρέμεινε… Η λύση; αναβάθμιση bios έβαλα τον τελευταίο σταθερό που βρήκα και όλα λύθηκαν.
Πριν μπεις στον κόπο να δοκιμάσεις και αυτό, τσέκαρε πρώτα τις θερμοκρασίες που λένε και τα παιδιά παραπάνω, γιατί δε είδα νορμάλ νούμερα στο αποτέλεσμα του inxi που μας έδωσες 8 βαθμούς cpu και 5 βαθμούς gpu, δεν παίζει κάτι δείχνει λάθος.

Το ιδιο κανει καιι σε μενα.
Kubuntu 20.04.
Νομιζω οτι ολες οι διανομες που βασιζονται στο ubuntu 20.04 κανουν το ιδιο.
Και σε mint mate.
Τουλαχιστον σε μενα.
Σε zorin που βασιζεται σε 18.04 δεν μου το κανει.
Μιλαμε μου εχει σπασει τα νευρα. Αντι να γινονται τα πραγματα καλυτερα, γινονται χειροτερα.
Το αναφερουν κι αλλοι.
https://itectec.com/ubuntu/ubuntu-kubuntu-ubuntu-20-04-focal-fossa-lts-freezing-randomly/

ΑΠΟ ΤΟ 2015! Οι διάφοροι kernels που βγαίνουν στα updates κάνουν προβλήματα. Κυρίως σε Nvidia, αλλά και σε Radeon και πιο σπάνια σε Intel. Εμένα μου έσκαγε κυρίως όταν έπαιζε βίντεο ή κάποιο multimedia σχετικά βαρύ (Discord, Google Meet, κλπ). Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να βρω τι φταίει από τα logs, αλλά μάταια. Προσωπικά βρήκα μια μπακάλικη λύση πριν μερικούς μήνες:

Απλά κάνω redirect σε ένα αρχείο τo syslog όταν συνδέομαι (startup command)

bash -c 'tail -f /var/log/syslog >> /home/foo/log '

και το πρόβλημα εξαφανίζεται!

Μάλλον πρόκειται για heisenbug, γιατί όποτε τρέχω την tail για να μου αποθηκεύσει τις τελευταίες ειδοποιήσεις του συστήματος δε συμβαίνει τίποτα! Αλλά και να συνέβαινε, θα με οδηγούσε σε κάποια κατεύθυνση, οπότε καλοδεχούμενο. :grin:

1 «Μου αρέσει»

Εδω και 4 μερες εχω εγκαταστησει το Kubuntu 20.04 σε ενα καινουργιο Μ2 και δεν βλεπω κανενα κολλημα μεχρι τωρα.
Να ειχε προβλημα ο ssd που ειχα πρωτα;
Ειχα κανει αρκετα format σε αυτον τον δισκο.
Εχουν τετοια προβληματα οι ssd;
Το zorin που δεν δημιουργουσε προβληματα ηταν σε αλλο m2 μαζι με win 10.

Τριχες.
Εξακολουθει και το κανει.

Δεν την τρεχει αυτην εντολη.

bash -c 'tail -f /var/log/syslog >> /home/foo/log '
nikos@nikos-MS-7A34:~$ bash -c 'tail -f /var/log/syslog >> /home/foo/log '
bash: /home/foo/log: No such file or directory

Επειδή η διαδρομή /home/foo δεν υπάρχει. Στη θέση του “foo” πρέπει να βάλεις το όνομα του χρήστη.

3 «Μου αρέσει»

Ή πιο απλά

bash -c 'tail -f /var/log/syslog >> ~/log'
2 «Μου αρέσει»

Ωραια. Τωρα αυτο θα βοηθησει στο να μην freezare;

Όχι δε θα βοηθήσει απλά όταν συμβεί θα μπορούμε να δούμε τι κλώτσησε

2 «Μου αρέσει»

Βάλ’το να τρέχει κιόλας κάθε φορά που κάνεις login.

Edit:
Σπουδαία νέα! Ο Νίκος έφερε γούρι :stuck_out_tongue_winking_eye: και μόλις είχα ένα κρασάρισμα! Ορίστε αυτό που έπιασε το σύστημα:

Αυτό που πρόσεξα ήταν ένα tracker service που ο πυρήνας άλλαζε το niceness του για κάποιο λόγο. Πάντως για ακόμα μια φορά, συνέβη ενώ ήταν το YouTube ανοιχτό, αν και δεν έπαιζε κάποιο βίντεο… Δεκτή οποιαδήποτε προσπάθεια αποκρυπτογράφησης.

Edit2:
Και 2ο μέσα σε μια ώρα…

Μπήκα από παλιό πυρήνα και έκανα update. Ελπίζω να μην ξανακρασάρει για σήμερα…

Σε Ubuntu 21.04 παγωνει ξαφνικα που και που. Μονο με reset ξανα.
Ειναι πολυ σπαστικο και φυσικα δεν μπορει να συνεχιστει αυτο.
Χανεται παρα πολυ η αξιοπιστια του συστηματος και δεν συνησταται πλεον για σοβαρες εργασιες.
Κριμα.
Για οποιον νομιζει οτι μπορει να κανει κατι.

Έκανα search το output που μου αποθήκευε και βρήκα ότι σε ορισμένες περιπτώσεις ευθύνεται μια ρύθμιση του πυρήνα για intel επεξεργαστές. Βάζεις την επιλογή
intel_idle.max_cstate=1
μετά το “splash” στο GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT στις επιλογές του GRUB. Μέχρι στιγμής μετά από αρκετή χρήση δε μου παρουσίασε πρόβλημα, αλλά έτσι νόμιζα για αρκετούς μήνες μέχρι που συνέβη 25/03, οπότε δεν είναι 100% σίγουρο.

Για να είμαστε και πιο ακριβείς, άμα ξαναγίνει, στείλε το output από την

journalctl -b -1
1 «Μου αρέσει»