πρόβλημα με τους τόνους στον emacs

καλησπέρα

εδώ και 2-3 μέρες στο emacs έχω πρόβλημα όταν γράφω ελληνικά

όταν π ληκτρολογώ Ελληνικά δεν δέχετε τους τόνους

δεν
δεν μπορώ να βάλω τόνο στις
λέξεις
η τελευταία πρόταση γραμμένη στον emacs
βγαίνει
ως

δεν μπορ να βαλω τνο στις λεξεις

στους άλλους editors δεν έχω πρόβλημα

έκανα
pacman -Suy 2-3 φορές αλλά το πρόβλημα παραμένει

ευχαριστώ

Χρησιμοποιείς κάποιο Input Method ;

όχι γράφω απλά κείμενα (latex)

Τρέχεις σε terminal ή το GUI του;

είτε τον ξεκινήσω πατώντας το εκονίδιο του emacs είτε τον ξεκινήσω από command line υπάρχει το πρόβλημα με τους τόνους

@amanouss Συγνώμη για την παρατήρηση, αλλά σου έγιναν δυο ερωτήσεις και απέτυχες να απαντήσεις και στις 2. Εντάξει η δική μου ερώτηση προϋποθέτει να γνωρίζεις τι είναι ένα Input Method. Δεκτόν. Αλλά αν τρέχεις το Emacs σε περιβάλλον τερματικού ή με γραφικό περιβάλλον θα τη χαρακτήριζα μάλλον βασική.

Αν κάνεις μια ερώτηση για emacs αι μάλιστα σε Arch ο αναγνώστης υποθέτει πως αυτός που κάνει την ερώτηση έχει κάποια αυξημένη εξικοίωση σε σχέση πχ με τον συνδιασμό nano/mint

Οπότε πρέπει να κάνω την ερώτηση: Με το δεδομένο πως το emacs είναι ένα δύσκολο επαγγελματικό πρόγραμμα για συγγραφή κώδικα γιατί θέλεις να τρέξεις το emacs και γιατί σε ενδιαφέρει τόσο η συγγραφή ελληνικών κειμένων με αυτό; Για το \LaTeX υπάρχουν πολύ καλύτεροι και ειδικευμένοι Editors για κάθε γούστο. Αυτό το σπάνιο μαθηματικό σύμβολο προτιμώ να το βρω σε κουμπάκι, ή μπορεί να θέλω να έχω live preview διπλα, να κάνω κλικ εκεί και να με πηγαίνει στο σημείο απο όποθ βγήκε. Και υπάρχουν και εξαιρετικά περιβάλλοντα σε web με πολλά έτοιμα πρότυπα να ξεκινήσεις και που δεν απαιτούν να εγκαταστήσεις τίποτα τοπικά. Μήπως να ρίξεις μια ματιά εδώ;

καλημέρα,

συγνώνη δεν γνωρίζω τι είναι input method

προτιμώ τον emacs για latex documents γιατί έχει το auctex και με κατάλληλη ρύθμιση
και διευκολίνει πολύ τη συγγραφή μαθηματικών

Ρίξε μια ματία σε Texmaker, TeXstudio, kile, gummi. Είναι απο τα καλύτερα αλλά υπάρχουν και άλλα. To auctex είναι απλά ένα πακέτο. Κάποια από τα παραπάνω έχουν παλέτες με μαθηματικά σύμβολα και περιβάλλοντα μαζί με αυτά του auctex. Κάποια άλλα έχουν wizards για tables.

Άλλα είναι απλά παρέχοντάς μόνο τα βασικά και προεπισκόπηση. Υπάρχει κάτι για κάθε γούστο και workflow και σίγουρα δε θα βρεις να έχει κάτι το emacs που θα σου λήψει, για κείμενα σε \LaTeX τουλάχιστον. Κάπου ακόμα και αυτός εδώ ο editor έχει καλύτερη προεπισκόπηση :slight_smile:

έχω Texmaker, TeXstudio, kile κανένα πρό βλημα σε αυτούς με τους τόνους …
όταν κάνω compile se xelatex μου εμφανιζονται διάφορα μηνυματα ´ δεν βρίσκει πακέτα ,τα fοnts

Δοκίμασε να προσθέσεις τα παρακάτω στο init σου.

(global-set-key (kbd "<dead-acute> α") "ά")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> ε") "έ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> η") "ή")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> ι") "ί")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> ο") "ό")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> ω") "ώ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> υ") "ύ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Α") "Ά")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Ε") "Έ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Η") "Ή")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Ι") "Ί")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Ο") "Ό")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Ω") "Ώ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> Y") "Ύ")
(global-set-key (kbd "<dead-acute> <dead-acute>") "´")

Μάλλον κάποτε είχα το ίδιο θέμα γιατί τα είχα ως commented out.

Διαφορετικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πολυγλωσσικό support του Emacs παρακάμπτοντας αυτό του περιβάλλοντος. Ενώ είσαι σε αγγλικά, πάτα Ctrl-\ (backslash), στο minibuffer γράψε “greek” (χωρίς ") και enter. Θα μπορείς να πηγαίνεις αγγλικά-ελληνικά με Ctrl-\.

Αυτό είναι ένα διαφορετικό πρόβλημα. Απλά δεν έχεις εγκατεστημένα να απαιτούμενα sty, fonts κλπ. Θα πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα λάθους να σου πει τι πρέπει να εγκαταστήσεις. Εναλλακτικά εγκαθιστάς τα πάντα :-)

Μια άλλη λύση είναι να αφαιρέσεις το TexLive και να εγκαταστήσεις το MikTeX που κατεβάζει και εγκαθιστά αυτόματα πακέτα.

τα πακέτα είναι εκγατεστημένα

πχ βγάζει μήνυμα ότι δε βρίκουν τα GFS Neohellenic Font

ενώ από command line xelatex αρχείο δεν υπάρχει πρόβλημα

ευχαριστώ