Πρόβλημα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες

Γεια χαρά στην κοινότητα. Μετά από αρκετό καιρό, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα πρόσφατα. Στην προσπάθειά μου να συμπληρώσω έντυπα του δημοσίου (εφορία, κτηματολόγιο…) στον μπροουσερ, οι λατινικοί χαρακτήρας και οι αριθμοί που συμπληρώνω αποθηκεύονται και εκτυπώνονται κανονικά. Αντίθετα οι ελληνικοί χαρακτήρες ενώ εμφανίζονται κανονικά στην οθόνη, όταν αποθηκεύω ή εκτυπώνω το αρχείο (pdf) εμφανίζονται κάτι ιερογλυφικά (κάτι σαν Γραμμική Α :smile:!).
Καμιά ιδέα;
Έχω Linux Mint 20.3 xfce 64-bit

@leobatakis, μπες στις ρυθμισεις και επελεξε στις γραμματοσειρες, «other writing systems». δες τις εικονες αποκατω που ειναι αυτη η ρυθμιση

ειχα παρομοιο προβλημα, αν και οχι ακριβως. πολλες φορες αρνιοταν πεισματικα να κανει εκτυπωση/αποθηκευση (αποθηκευε το αρχειο με μεγεθος 0 byte δηλαδη ουσιαστικα δεν αποθηκευε τιποτα). τις φορες που εκανε τελικα αποθηκευση/εκτυπωση «κανονικα», τα αρχεια βγαινανε με περιεργα γραμματα ακομα και στα αγγλικα. απ’οταν εκανα αυτη τη ρυθμιση, δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα

Μπήκα στις ρυθμήσεις, αλλά στην δεύτερη φωτό δεν φαίνεται τι έκανες. Είχε γραμματοσειρά serif την άλλαξα σε sans serif αλλά τα ίδια.

στη δευτερη εικονα, πανω-πανω εκει που λεει «fonts for», αποκατω εχει ενα μενου. ανοιξε το μενου αυτο και επελεξε το «other writing systems», και δες αν φτιαξει. αυτο ειναι η κυρια ρυθμιση που καθοριζει πως θα εμφανιζονται και πως θα εκτυπωνονται/αποθηκευονται οι σελιδες

" Αλλά συστήματα γραφής". Δεν…

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω δυστυχως. ισως καποιος αλλος να εχει καποια αλλη ιδεα. εντωμεταξυ σε παλιοτερες εκδοσεις μπορουσες να αλλαξεις και το encoding της σελιδας, που συνηθως ελυνε πολλα προβληματα. αλλα στις καινουριες εκδοσεις, δεν υπαρχει καν σαν επιλογη πουθενα (ουτε καν στο config)

Σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω τον Chromium.

πριν δοκιμασεις με το ρουφιανοχρωμιακι, δεν περιμενεις λιγο, εστω μεχρι αυριο, μπας και το δει κανεις που να εχει καποια αλλη λυση για τον γκοτζιλλα?

εγατελειψα την εκδοση 20.3 απο προβληματα που μου δημιουργουσε. εβαλα την 21 που ευτυχως διορθωθηκαν και αναβαθμισα σε 21.1 .Σου συνιστω να κανεις καθαρη εγκατασταση σε 21.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.