Πρόβλημα με τον ήχο σε Chromebook

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Έχω εδώ και αρκετό καιρό ένα θέμα που δεν μπορώ να το λύσω όσο και αν έχω ψάξει.
Έχω ένα Chromebook στο οποίο ήθελα καιρό να περάσω linux. Έψαξα, βρήκα κάποιους οδηγούς στο youtube και τώρα μπορώ να περάσω όποια διανομή θέλω.
Ξεκίνησα με Ubuntu, πήγα σε Mint, Manjaro και τώρα Sparky.
Sparky έβαλα γιατί το είδα σαν πρόταση σε άλλο νήμα όπου κάποιος είχε θέμα με το χώρο δίσκου.
Στο Chromebook έχω μόλις 16GB και δυστυχώς γεμίζει πολύ γρήγορα με τις αναβαθμίσεις.
Πέρα από αυτό το θέμα υπάρχει κάτι (αυτό που ξεκίνησα να γράφω) που δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται. Σε κάθε διανομή που έχω περάσει, στον ήχο μου βγάζει Dummy Output και δεν μπορώ να βρω λύση. Δυστυχώς αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην έχω ήχο και δεν θέλω να γυρίζω σε Chrome OS.

Θέλω τα φώτα σας λοιπόν! Τι μπορώ να κάνω για να επαναφέρω τον ήχο;!

Καλησπέρα φίλε, ποιο chromebook έχεις και δώσε το αποτέλεσμα της εντολής :
sudo lshw -C sound

1 «Μου αρέσει»

θα ελεγα τσεκαρε πρωτα αν ο χρηστης, δηλαδη ο user, δηλαδη εσυ :grinning: , ειναι στο group του ηχου
δηλαδη δωσε στο τερματικο getent group audio και αν δεν σου βγαλει στο τελος το ονομα του χρηστη σου τοτε πρεπει να προστεθεις με sudo usermod -a -G audio «το ονομα του χρηστη»

1 «Μου αρέσει»

command no found μου επιστρέφει…

το εμφανίζει το όνομα χρήστη.
audio:x:29:pulse, όνομα χρήστη

Δεν είναι εγκατεστημένο το πακέτο, δώσε τα παρακάτω και ξανα-τρέξε την εντολή :
sudo apt update
sudo apt install lshw
Επίσης δώσε μας το μοντέλο του chromebook.

1 «Μου αρέσει»

*-usb:0
description: Video
product: HD WebCam
vendor: Chicony Electronics Co.,Ltd.
physical id: 3
bus info: usb@1:3
version: 28.70
capabilities: usb-2.00
configuration: driver=uvcvideo maxpower=500mA speed=480Mbit/s
*-multimedia
description: Audio device
product: Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition Audio Controller
vendor: Intel Corporation
physical id: 1b
bus info: pci@0000:00:1b.0
version: 0e
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi bus_master cap_list
configuration: driver=snd_hda_intel latency=0
resources: irq:90 memory:d0714000-d0717fff

Chromebook: C730 Acer

Δοκίμασε τις εξής εντολές με τη σειρά(θα χρειαστείς το εργαλείο git,αν δεν το έχεις, το κάνεις install όπως κάναμε και προηγουμένως το lshw) :
git clone https://github.com/plbossart/UCM.git
sudo cp -rv UCM/chtmax98090 /usr/share/alsa/ucm
alsactl store
alsactl kill quit
alsactl init
pulseaudio --kill
pulseaudio --start

3 «Μου αρέσει»

στη γραμμή alsactl store επιστρέφει command not found

Εγκατέστησε το πακέτο alsa-utils :
sudo apt install alsa-utils

2 «Μου αρέσει»

Το έκανα, έχει τη newest version 1.1.8-2 αλλά και πάλι βγάζει command not found στο alsactl store.

Δώσε τα αποτελέσματα της εντολής :
which alsactl

πάντως το alsamixer μπορεί να το βρει και στο aptus (menu, system, aptus) και εκεί επιλέγει audio tools και alsamixer gui. Εάν δεν είναι εγκατεστημένο το εγκαθιστά. Μετά το ανοίγει να δει εάν είναι κατεβασμένη η ένταση. Ελπίζω να μην λέω βλακείες βεβαια

2 «Μου αρέσει»

Απλά με την εντολή alsactl store θέλουμε να πετύχουμε το εξής (από man page) :

store saves the current driver state for the selected soundcard to the configuration file.

και κάνουμε restart τα services για να δούμε αν πέτυχε(μπορούμε να κάνουμε και επανεκκίνηση).

2 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε τις alsactl εντολες να τις εκτελεσεις με sudo μπροστα δηλαδη:

sudo alsactl store
sudo alsactl kill quit
sudo alsactl init

Και συνεχησε με τις αλλες εντολες οπως σου τις εδωσε ο @Maras

5 «Μου αρέσει»

Αυτό που έλειπε πρέπει να ήταν το sudo οι εφαρμογές στο sbin ανάλογα με το σύστημα μπορεί να μην είναι καν ορατές στούς κοινούς χρήστες.

Πριν προχωρήσεις σε κάτι βάρβαρο πάντως ελπίζω να κοίταξες να παίξεις με τα προφανή, Πρέπει να υπάρχει κάποιο κέντρο ελέγχου για τον ήχο λογικά το pavucontrol και να δεις εκεί τις συσκευές. Γιατί μπορεί να είναι και κάτι πάναπλο τού στυλ απλά να προεπιλέγεται λάθος συσκευή εξόδου.

2 «Μου αρέσει»

Τα δοκίμασα όλα αλλά το dummy output παραμένει.
Στα settings του ήχου και συγκεκριμένα στο audio mixer σαν hardware output device δεν εμφανίζει τίποτα. Μόνο στο virtual output devices δείχνει dummy output