Πρόβλημα με τον δίσκο

sudo systemctl status fstrim.timer εδωσα αυτη την εντολη στο τερματικο και δεν μου ανοιγει δισκουσ .εκανα και επαναφορα αλλα τιποτα .υπαρχει επαφορα με καποια εντολη?καλημερα χρονια πολλά. Δεν ανοίγει δίσκους καθόλου ούτε βλέπω τι περιέχουν μέσα. Από τερματικο μόλις δίνω την εντολή δεν γίνεται τίποτα.Δεν βλέπει ούτε κάδο

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου και τι περιμένεις να γίνει με την εντολή που αναφέρεις?
Η εντολή “systemctl status …” δίνει πληροφορίες για ένα service(το fstrim.timer στην προκειμένη περίπωση). Το αν έχεις πρόβλημα με την πρόσβαση στους δίσκους σου είναι διαφορετικό πρόβλημα και η συγκεκριμένη εντολή είναι άσχετη με αυτό, αφού το μόνο που κάνει είναι να εμφανίσει πληροφορίες για την κατάσταση της υπηρεσίας fstrim.timer που κάνει το εξής:

fstrim.timer - Discard unused blocks once a week

Τι να σου πω μέχρι να κάνω αυτή την εντολη τους έβλεπα κανονικά. Είναι dual boot με Windows το σύστημα. Τωρα βλέπω μόνο από την αριστερή μπάρα το το εικονίδιο με τους χώρους και καθόλου τίποτα όταν πάω στις τοποθεσίες δεν ανοίγει κανένα εικονίδιο

Μάλλον και κάτι άλλο θα έκανες/έγινε και δεν το κατάλαβες. Για αρχή κάνε μια επανεκκίνηση μήπως και επανέλθει.

Έχω κάνει και βασικά και με το time Shift επαναφορα που ότι και να γινόταν τα έφερνε όλα κομπλέ. Τωαρ τίποτα

Αυτή είναι μια εντολή που σίγουρα δεν την βρήκες μόνος σου. Επίσης δεν κάνει απολύτως τίποτα στους δίσκους. Άρα υποθέτω πως κάπου την βρήκες κάποιον οδηγό ακολούθησες, για να κάνεις το σύστημα ποιο γρήγορο; Γιατί κουβαλάς ακόμα τον χρήστη των Windows; Μάλλον.

Και επίσης κάτι μου λέει πως δεν περιορίστηκες σε αυτήν την εντολή. Έκανες και άλλα. Οι πληροφορίες που δίνεις επίσης δεν είναι αρκετές. Προσωπικά δεν κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει. Ψάξε στο φόρουμ για άλλα προβλήματα και δες πως αναφέρουμε ένα πρόβλημα και τι πληροφορίες θέλουμε, όπως πχ το αποτέλεσμα της εντολής lsblk ή μια αναφορά για τις κατατμήσεις του δίσκου.

1 «Μου αρέσει»

Θα το ψάξω. Ευχαριστώ πάντως παιδιά.

Δηλαδή ανοίγεις τον file manager και δεν σου δείχνει τους δίσκους; To mint έχει ενσωματωμένο πρόγραμμα που λέγεται “disks” με γραφικό περιβάλλον, εκεί τι δείχνει;

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ βρήκα το πρόβλημα το έλυσα αδελφέ. Εκανα μια απεγκατασταση μια εφαρμογή και όλα ηρθαν κανονικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Music player εφαρμογή ήταν ότι ήθελα να ανοίξω από φακέλους άνοιγε αυτή και δεν με άφηνε να δω τίποτα από τοποθεσίες. Αυτή με το μανταρίνι :tangerine: ήταν. Όλα οκ τωρα

Πιθανόν να είχες βάλει default εφαρμογή για τον file explorer το clementine.
Επί ευκαιρίας, το clementine έχει χρόνια να ανανεωθεί, ρίξε μια ματιά στο fork Strawberry

https://www.strawberrymusicplayer.org/

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ το έβγαλα και όλα ρολόι :clock3:

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.