Πρόβλημα με το KDE Connect στο Fedora Kde 30

Δεν λειτουργεί το kde connect στο Fedora 30 δεν βλέπει το κινητό μου. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, υποψιάζομαι το τείχος προστασίας αλλά δεν ξέρω ποια ρύθμιση είναι.

Καλώς ήρθες @ATHANASIOS_STIKOS στην παρέα μας.

Αρχικά πες μας τι βήματα ακολούθησες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Την εφαρμογή του Kde Connect στο κινητό την έχεις εγκαταστήσει;

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν να πω ότι το KDE Connect το έχω χρησιμοποιήσει στο Kubuntu χωρίς πρόβλημα, οπότε την έχω την εφαρμογή στο κινητό αλλά στο Fedora δεν βλέπει καν το τηλέφωνο.Μιλάμε για σταθερό PC.

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την πρόσβαση στα ports που απαιτεί το kde-connect για να δουλέψει

sudo ufw allow 1714:1764/udp
sudo ufw allow 1714:1764/tcp
sudo ufw reload

Το κινητό είναι στο συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο με το PC;
Η υπηρεσία kdeconnectd τρέχει;
Επίσης παίζει να σε κόβει το firewall:

Ακολουθησα την διαδικασια αλλα δεν γινεται κατι και οταν δινω firewall-config μου δινει αυτο:irewall-config:2934): Gtk-WARNING **: 17:08:05.669: Failed to set text from markup due to error parsing markup: Unknown tag ‘περιβάλλον’ on line 1 char 31

Το σύστημα είναι πλήρως ενημερωμένο;

Ναι και στο ίδιο δίκτυο είναι και οι ενημερώσεις έχουν γίνει.

Γράψε αυτά που σου έγραψα σε ένα τερματικό.

Το έχω κάνει αλλά μου λέει η εντολή δεν υπάρχει.

τελικά στην επόμενη σύνδεση που έκανα μετά από κάποιες ώρες είδα ότι δουλεύει μια χαρά (προφανώς χρειαζόταν επανεκκίνηση για να πάρει τις ρυθμίσεις) Ευχαριστώ πολύ!!!

2 «Μου αρέσει»