Πρόβλημα με το arch linux και τη σύνδεση internet

Έχω παρατηρήσει ότι όταν συνδέομαι και αποσυνδέομαι όταν δηλαδή ξεκινάω μία νέα συνεδρία το ίντερνετ δεν λειτουργεί δεν μπορώ δηλαδή να μπω YouTube και λοιπά. Από ότι είδα έχει να κάνει με το ότι δεν φορτώνεται σωστά ο driver σαν υπηρεσία από το systemd no network manager. Έκανα πρόσφατα format και από τότε δεν έχω ίντερνετ και θα μπορούσε να φταίει ? Όταν τσεκάρω στο journalctl για το network manager μου λέει no daemon. Θα μπορούσε να φταίει κάποια πρόσφατη αναβάθμιση του systemd έχετε και εσείς το συγκεκριμένο πρόβλημα ?

Μπορείς να δεις μήπως τουλάχιστον δουλεύει το dhcpcd; Δοκίμασε να τρέξεις ένα ping (π.χ. ping -c 4 linux-user.gr).

Κανονικά μπορώ να μπω στο site

Δε γνωρίζω μήπως έχεις ενεργοποιήσει το NetworkManager με την εντολή systemctl enable NetworkManager.

Ναι κανονικά είναι ενεργοποιημένη έκανα εγκατάσταση μέσα από το archinstall του Arch

Δώσε και ένα # systemctl restart NetworkManager.service

Πρωτίστως κοιτάς αν υπάρχουν υπηρεσίες που δε λειτουργούν ή έχουν αποτύχει να ξεκινήσουν

systemctl --failed

Αν όλα είναι οκ τότε βλέπεις την κατάσταση του NetworkManager

systemctl status NetworkManager.service

Αν δεν έχεις ούτε εκεί κάποιο θέμα, δοκίμασε το restart που αναφέρει ο @Μητσaker ή παίξε με διαφορετικούς DNS (πχ Cloudflare)

είναι θέμα με τον driver της raeltek και τον kernel.