Πρόβλημα με timeshift και πρόσβαση σε αποθηκευμένα αρχεια

Καλησπερα σε ολους, εχω ενα λαπτοπ lenovo με εγκατεστημένο linux mint 20.2
μετα απο αποτυχημενη προσπαθεια να διορθωσω ενα σφάλμα που εμφανιστηκε στο busybox (με οδηγιες απ το διαδικτυο και το youtube) αποφασισα να ξανακανω εγκατασταση το λειτουργικο.
Ο σκληρος ειναι χωρισμενος σε 3 partitions στο 1 ηταν τα inux mint, στο 2 ηταν linux swap και στο 3 το home με ολα τα αρχεια μου.
μετα την επανεγκατασταση του λειτουργικου πιθανον κατι εκανα λαθος και δεν εχω προσβαση στον home, ουτε μπορω να κανω επαναφορα με timeshift, υπαρχει περιπτωση να βρεθει λυση ή εχουν χαθει τα αρχεια?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Δεν είσαι αρκετά ακριβής στην περιγραφή του προβλήματος, καθώς δεν περιγράφεις τις ενέργειές σου επακριβώς.

Εδώ δεν μας λες αν στην επανεγκατάσταση του λειτουργικού έκανες format το partition το οποίο κάνεις mount ως /home. Αν το έκανες format και έχεις SSD, ξεχνάς τα αρχεία σου. Αν έχεις HDD υπάρχουν ακόμα πιθανότητες ανάκτησης από άνθρωπο με κατάλληλες τεχνικές γνώσεις.

Αν κατά την εγκατάστηση ΔΕΝ όρισες το “3ο parition” ως /home, λογικό να μην έχεις πρόσβαση. Βεβαίως θα έπρεπε να μπορείς να κάνεις mount το συγκεκριμένο partition

To timeshift λειτουργεί αυτοματοποιημένα εφόσον δεν έχεις αλλάξει τα partitions του δίσκου. Αν στην επανεγκατάσταση άλλαξες τα partitions, λογικό να μην μπορεί να κάνει επαναφορά. Πάντως το timeshift by default ΔΕΝ κρατάει snapshots του /home, οπότε μάλλον δεν περιλαμβάνονται τα αρχεία σου στα snapshots που έχει κρατήσει το timeshift. Επίσης αν δεν είχες ορίσει το timeshift να κρατάει snapshots σε κάποιον άλλο δίσκο, αλλά αντίθετα έπαιρνες snapshots στον δίσκο του λειτουργικού και μετά πήγες και τον έκανες format, πώς περιμένεις να κάνεις επαναφορά με timeshif???

Εξαρτάται τι έκανες. Μπούταρε με ένα live usb και προσάρτησε ένα ένα τα partitions του δίσκου σου και δες αν κάποιο από αυτά είναι το παλιό σου /home (θα το καταλάβεις γιατί εκεί θα είναι τα αρχεία σου).

Εχεις δικιο συγνωμη, γνωριζω μονο τα βασικα απο υπολογιστες.
ο δισκος ειναι SSD,
format εκανα μονο στο sda1, το παλιο /home το βλεπω αλλα δεν εχω προσβαση.
προφανος δεν εχω ορισει το sda3 ως /home οταν εκανα το φορματ γιατι δεν θυμαμαι κατι τετοιο.
το sda3 μου το εμφανιζει σαν ξεχωριστο δισκο, βλεπω τον προσωπικο μου φακελο και τον φακελο timeshift αλλα δεν εχω προσβαση στον προσωπικο μου φακελο.

Δεξί κλικ στον κενό χώρο εκεί που “βλέπεις τον προσωπικό σου φάκελο”. Επίλεξε “open as root” και θα μπεις κανονικά.

στον φακελο μπαινω κανονικα αλλα δεν υπαρχουν μεσα οι φακελοι και τα αρχεια που ειχα,
υπαρχουν μονο 2 αρχεια το Access-Your-Private-Data.desktop
και ενα txt που μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

HIS DIRECTORY HAS BEEN UNMOUNTED TO PROTECT YOUR DATA.

From the graphical desktop, click on:
“Access Your Private Data”

or

From the command line, run:
ecryptfs-mount-private

δεν ξερω αν μπορω να ανεβασω φωτογραφια εδω.

πως μπορω να ανεβασω εικονα εδω?
δεν εχω βρει ακομη λυση στο προβλημα.

Καλωσόρισες @tmint
Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά.
Μπορείς να ανεβάσεις εικόνα όπως δείχνει το παρακάτω στιγμιότυπο.
2023-05-04_22-53
Εικόνα 1. Μεταφόρτωση αρχείων στο φόρουμ.

Αν όμως θέλεις να ανεβάσεις εικόνα από τη γραμμή εντολών, είναι καλύτερα να ανεβάσεις γραμματοσειρά με αντιγραφή - επικόλληση, όπως έκανες.

@tmint δοκίμασες κάποια από τις δύο επιλογές.
Αν πληκτρολογήσεις κάποια εντολή στη γραμμή εντολών και το μετανιώσεις, πριν πατήσεις το πλήκτρο enter, πάτα τον συνδυασμό πλήκτρων Ctrl και C. Μάλλον, το γνωρίζεις, το αναφέρω όμως γιατί σαν αρχάριος πάντα είχα αυτόν τον φόβο με τη γραμμή εντολών.

Για να βρεις τη διαδρομή από κάποιο αρχείο δοκίμασε με την εντολή:

readlink -f όνομααρχείου.κατάληξηαρχείου

ή

readlink -f *.κατάληξηαρχείου

π.χ. readlink -f *.docx για να δεις που βρίσκονται όλα τα αρχεία με κατάληξη .docx.

Επειδή όμως HIS DIRECTORY HAS BEEN UNMOUNTED TO PROTECT YOUR DATA.
πρέπει να ακολουθήσεις τη λύση που προτείνεται από το σύστημα.

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λειτουργίες και τα διαμερίσματα με την εγκατάσταση της εντολής testdisk, αλλά στην προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι η απάντηση έχει δοθεί από το σύστημά σου.

1 «Μου αρέσει»


αυτο βλεπω οταν ανοιγω τον προσωπικο μου φακελο στο παλιο home

tasos@paokmint:~$ ecryptfs-mount-private
ERROR: Encrypted private directory is not setup properly
αυτο μου δινει το τερματικο οταν δινω την εντολη.

Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής
apt search ecryptfs-utils
αν και απ’ οτι φαίνεται δεν έχει ρυθμιστεί σωστά η κρυπτογράφηση.
Γνωρίζεις να κάνεις live usb όπως ανέφερε ο @linuxovios ;

tasos@paokmint:~$ apt search ecryptfs-utils
i ecryptfs-utils - ecryptfs cryptographic filesystem (utiliti
p ecryptfs-utils-dbg - ecryptfs cryptographic filesystem (utiliti

μπορω να μπω με live usb αλλα δεν ξερω τι διαδικασιες πρεπει να κανω,
εψαξα για καποιον οδηγο αλλα δεν βρηκα κατι να με βοηθησει.

Ρίξε μια ματιά σε όλες τις λύσεις και τους οδηγούς που αναφέρονται εδώ :

1 «Μου αρέσει»

οταν δινω την εντολη που λεει στον οδηγο μου βγαζει

tasos@paokmint:~$ sudo ecryptfs-recover-private
[sudo] password for tasos:

INFO: Searching for encrypted private directories (this might take a while)…

find: ‘/run/user/1000/doc’: Άρνηση πρόσβασης
find: ‘/run/user/1000/gvfs’: Άρνηση πρόσβασης

να προσθεσω οτι οταν εκανα την επανεγκατασταση μονο στο sda1 του linuxmint
δεν τσεκαρα το ‘encrypt my home folder’,
στην αρχικη εγκατασταση δεν ξερω αν ηταν τσεκαρισμενο (πιθανον ηταν) γιατι ακολουθουσα οδηγιες ενος φιλου για την εγκατασταση.
οποιαδηποτε γνωμη και βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω.

Τελικά ποιους δίσκους έχεις τώρα ή

lsblk

Για την κρυπτογράφηση υπάρχει και ο παρακάτω οδηγός, για να δεις τι έχει γίνει με το passphrase, αν έχει οριστεί.
https://www.howtogeek.com/116297/how-to-recover-an-encrypted-home-directory-on-ubuntu/
Εκτός των παραπάνω χρησιμοποίησε το sudo αν χρειαστεί και στην εντολή find

αυτα που λεει ο οδηγος τα δοκιμασα δεν ειχα αποτελεσμα.

ο δισκος ειναι
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

sda      8:0    0 894,3G  0 disk 
├─sda1   8:1    0  55,9G  0 part /
├─sda2   8:2    0   3,8G  0 part [SWAP]
└─sda3   8:3    0 834,6G  0 part 
sr0     11:0    1  1024M  0 rom  

Επεξεργασία απάντησης.
Η προηγούμενη απάντηση που έδωσα (sudo find /dev/sda1 /dev/sda2 /devs/da3)είναι λανθασμένη, δεν θα βοηθήσει στο να “δεις” τα αρχεία αν υπάρχει η δυνατότητα.
Μπορείς όμως αν έχεις τα δικαιώματα να δεις τα αρχεία και τους φακέλους με την εντολή ncdu αφού την εγκαταστήσεις. Η πλοήγηση γίνεται με τα “βέλη” και η έξοδος με το πλήκτρο q.

με [cmdline]ncdu[/cmdline]
μου εμφανιζει τον /home που εχω τωρα.
οταν δινω εντολη [cmdline]ncdu/dev/sda3[/cmdline]
μου βγαζει [cmdline]bash: ncdu/dev/sda3: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος[/cmdline]

σκεφτηκα να εμφανισω τα κρυφα αρχεια να δω τι αλλο υπαρχει στον φακελο και βρηκα ολους τους φακελους και τα αρχεια που ειχα αλλα κρυπτογραφημενα.

επισης βρηκα και αυτον τον φακελο

σκεφτομαι να ξανακανω φορματ το sda1 και να ξαναπερασω τα linuxmint με κρυπρογραφηση,
ισως αναγνωριζει τα αρχεια και μπορω να τα ανοιξω με τον κωδικο που ειχα
δεν ξερω αν εχει καποια λογικη βαση αυτο που λεω… :)

Ρίξε μια ματιά εδώ :

H εντολή που έδωσες δεν είναι σωστή θα έπρεπε να είναι έτσι :

sudo ecryptfs-recover-private .Private/

αφού όμως κάνεις mount τον δίσκο και περιηγηθείς στο σωστό μονοπάτι :

cd /media/(mypartition)/home/.ecryptfs/tasos

Στο (mypartition) θα βάλεις το δικό σου αλαφαριθμητικό, πχ θα είναι της μορφής 296039d0-0064-4ca2-ad67-2966a62c13c8.
Τα αρχεία μπορούν να διασωθούν γιατί βλέπω ότι υπάρχει το passphrase από την προηγούμενή σου εικόνα.

2 «Μου αρέσει»

αλαφαριθμο προφανος θα εννοεις τον αριθμο που μου εμφανιζει σαν “διευθυνση” του δισκου

tasos@paokmint:~ sudo cd /media/973b24bc-462e-4f9b-a2a0-506ebd1ec336/home/.ecryptfs/tasos [sudo] password for tasos: sudo: cd: δεν βρέθηκε η εντολή tasos@paokmint:~ cd /media/973b24bc-462e-4f9b-a2a0-506ebd1ec336/home/.ecryptfs/tasos
bash: cd: /media/973b24bc-462e-4f9b-a2a0-506ebd1ec336/home/.ecryptfs/tasos: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
tasos@paokmint:~ cd /media/973b24bc-462e-4f9b-a2a0-506ebd1ec336/home/.ecryptfs/tasos bash: cd: /media/973b24bc-462e-4f9b-a2a0-506ebd1ec336/home/.ecryptfs/tasos: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος tasos@paokmint:~ sudo ecryptfs-recover-private .Private/
INFO: Searching for encrypted private directories (this might take a while)…
find: ‘/run/user/1000/doc’: Άρνηση πρόσβασης
find: ‘/run/user/1000/gvfs’: Άρνηση πρόσβασης

αυτα μου βγαζει, την εχω ξανακανει αυτη την διαδικασια.