Πρόβλημα με την οθόνη σε linux mint 19

καλημέρα ,
έχω το εξής θέμα … ξαφνικά η οθόνη σβήνει για δευτερόλεπτα και μετά ανοίγει κανονικά.
η οθόνη είναι καινούργια και η κάρτα γραφικών είναι on board intel .σε άλλη διανομή δεν το κάνει αυτό …καμιά ιδέα?

Καλωσορισες στο forum. Το κλεισιμο και το ανοιγμα ποτε γινεται; Κατα την διαρκεια της εκκινησης; Η οταν ο υπολογιστης δεν χρησιμοποιειται;

2 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ,
οταν χρησιμοποιειται , συνήθως όταν παίζω football manager , αλλά σε άλλες διανομές δεν το κάνει αυτό.

Μεσω WINE? ή μεσω Steam?

steam , αλλά στο mint 18 δεν έκανε κατι τέτοιο

Δοκιμασε διαφορετικη εκδοση του Proton αν αυτο δουλευεις μεσω Steam για να παιξεις το παιχνιδι (Football Manager ακουστα το εχω και αν ειμαι σωστος ειναι Windows παιχνιδι).

το θέμα είναι ότι και πριν χρειαστεί να ανοίξω το fm με το proton , μου το έκανε αυτό το σβήσιμο , πιθανόν μετά από update από 18 σε 19 .

Ποσες φορες μεσα σε μια ωρα σου το κανει αυτο;

δεν έχει κάτι συγκεκριμένο , τώρα που έβαλα ένα live να παίζει μαζί το έκανε .

Για απενεργοποιησε τον Screensaver… σε περιπτωση που προσπαθει να μπει μετα απο λιγακι.

Επισεις απενεργοποιησε το DPMS σε περιπτωση που εχεις Energy Star δηνατοτητες οι οποιες κλεινουν την οθονη μετα απο λιγο…

Δοκιμασε αυτα τα δυο και πες μας τι παιζει.

μπα , το κανει ξανα .

Και με το DPMS σβηστο και παλι σου το κανει;

τι ειναι αυτο το DPMS?

Ειναι το timeout που εχει το συστημα για το monitor πχ αν το συστημα ειναι αδρανες και βγει το screensaver μετα απο λιγο κλεινει η οθονη εντελος (σαν να εχεις πατησει το off για να μην καις ρευμα) … συνηθως το βλεπεις περισσοτερο στα laptop αλλα και σε μερικα desktop συστηματα.

Παρεπιπτοντως τι εχεις; Laptop ή Desktop;

desktop…

Δες από τις ρυθμίσεις του monitor μήπως αν απενεργοποιήσεις από εκεί την διαχείριση ενέργειας αν βελτιώνει κάτι.

ok θα το δοκιμάσω , ευχαριστώ για την βοήθεια .

Αν ειναι αυτη η αιτια που σου κανει τα κλεισιματα και μετα τα ανοιγματα… τοτε εδω θα βρεις τις δυο ρυθμισεις που χρειαζεσαι:

Το screenshot εγινε απο Live USB, συγνωμη που ειναι στα αγγλικα.

1 «Μου αρέσει»

το έκανα και αυτό θα περιμένω να δω , ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

1 «Μου αρέσει»

Ειδες διαφορα με τις προτεινομενες κινησεις; Διορθωθηκε το προβλημα;