Προβλημα με την γραφιδα Wacom ET-0405-U Graphire USB...

Καλημερα σας…
Λοιπον…

  1. για το xserver-xorg-input-wacom-hwe-18.04… αφου διαπιστωνα οτι δεν λειτουργει το wacom, τοτε του εβαλα και επειδη το hwe υποδηλωνει για παλια hardware… αλλα απο οτι βλεπω δεν “νοιωθει”. Το διεγραψα.

  2. Για το ελεγχο στο /etc/X11… εψαξα κι εψαξα δεν βρηκα, μετα μεσω Synaptic το βρηκα κι ειναι: /usr/share/X11/… Δεν το διεγραψα ακομα.

  3. Δεν διεγραψα ακομα το xserver-xorg-input-wacom διοτι μεσω του Synaptic στο Ιδιοτητες ειδα περιεργες προβληματα, ετσι ωστε να μου δωσετε συμβουλες πιο συγκεκριμενες. Οριστε τα παρακατω:




Στο 02a το “Συγκρουεται” σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις το wacom-tools και το xerver-xorg-input-wacom εγκατεστημενα ταυτοχρονα. Οπως λεει η τριτη ιδιοτητα (“Αντικαθηστα”) αντι για το wacom-tools πρεπει να εχεις το xserver-xorg-input-wacom εγκατεστημενο. Το “Προτεινει” σημαινει οτι θα ηταν προτιμοτερο ταυτοχρονα με το xserver-xorg-input-wacom να εγκαταστησει το πακετο xinput (ισως για εξτρα λειτουργιες) αλλα οχι αναγκαιο για την λειτουργια του xserver-xorg-input-wacom.

Στο 03a το “Συστήνει” λεει στο apt/apt-get να κατεβασει και να εγκαταστησει το πακετο libwacom-bin μαζι με το πακετο libwacom2. Αυτο μπορει να αποφευχθει αν θελεις δίνοντας στο τερματικό την εντολη: sudo apt-get --no-install-recommends install libwacom2 θα εγκαταστησει το πακετο libwacom2 χωρις τα πακετα που συστηνονται απο το ιδιο.

Ελπιζω να βοηθησα

Update #1: @Yianpan71 Αυτες ειναι ιδιοτητες και λειτουργιες των πακετων του Debian και ειναι ετσι ωστε να μπορει καποιος να αποφυγει προβληματα στην εγκατασταση και χρηση πακετων που μπορει να εχουν αντικατασταθει ή να ειναι παλια ή απο αλλη διανομη. Πες μου αν σε μπερδεψα και που

Update #2: @m01 Περαστικα στην οικογενειά σου. Αν υπαρχει κατι που να μπορουμε να κανουμε πες μας.

Ζητώ συγγνώμη που εγκατέλειψα το θέμα στη μέση. Δυστυχώς ένα σοβαρό τροχαίο ατύχημα στην οικογένειά μου με βρίσκει νυχθημερόν στο νοσοκομείο.
Υπάρχουν πολλά σαΐνια εδώ που θα το ξεπετάξουν.
Τα λέμε σύντομα ελπίζω.

4 «Μου αρέσει»

Περαστικά σε όλους σας! Σύντομα στο σπίτι και χωρίς τραυματισμούς!

4 «Μου αρέσει»

Περαστικά και γρήγορη επιστροφή στους νορμάλ ρυθμούς φίλε! Υπομονή μόνο.

3 «Μου αρέσει»

Ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση, αν σε κάτι μπορεί να βοηθήσει με όποιο τρόπο η παρούσα κοινότητα, επικοινώνησε με πμ μαζί μου ή με έναν οποιοδήποτε άλλο διαχειριστή.

5 «Μου αρέσει»

Μα φυσικα, συγχωρεμενος να εισαι.
Τετοια σοβαρα ατυχηματα να εστιασετε σε πιο κοντινους ανθρωπους σου. Καλα εκανες και μας αφησες!!
Ευχομαι εκεινος/-νη να γινει γρηγορα καλα και υγιης.

2 «Μου αρέσει»

Φιλε μου…
Χμμμμ… λιγο μπερδεμενα τα λεγεις σαν να λες:
“ναι μεν…, αλλα δε…,” και “ναι ετσι ειναι, αλλα ειναι αλλιως”.

Ωραια και τι να πρωτοκανω ομως;

Ευχές για γρήγορη ανάρρωση στα μέλη της οικογένειας σου @m01.
Γρήγορα να επιστρέψετε υγιείς στο σπίτι σας.
Ευχαριστώ τον @billniakas για την πρόταση του, η οποία φανερώνει το ανθρώπινο πρόσωπο των διαχειριστών αυτού του φόρουμ στην δύσκολη εποχή που ζούμε.

4 «Μου αρέσει»

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στο/α μέλος/η της οικογένειας σου.

2 «Μου αρέσει»