πρόβλημα με σύνδεσh στο archlinux μετά που έβαλα debian στον 2ο δίσκο

Καλημέρα στο laptop έχω 2 σκληρούς δίσκους στον 1ο είχα archlinux,
Στον δεύτερο αποφάσισα να βάλω Debian. έκανα κανονικά την εγκατάσταση και στο τελος ρωτήθηκα που να βάλω τον grub. επέλεξα να μπεί στον 1ο δίσκο που έχει το achlinux.

έκανα reboot και όταν διαλέγω σε πιο λειτουργικό νa συνδεθώ αν επιλέξω debian όλα είναι εντάξει, εάν να επιλέξω archlinux
τότε δεν με βάζει σε desktop enviroment αλλα με βαζει σε τερματικό αφού ζητήσει root psw

δίνω to psw και στη συνέχεια ότον δίνω την εντολή pacman -Suy ή pacman -Syy

μου βγάζει core.db failed to download

.failed to synchronize all data bases

πρόβλημα με web σύνδεση δεν υπάρχει όταν επιλέγω debian.

υπάρχει κάποιος οδηγός πως να μπορέσω να συνδεθώ στο archlinux.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, γενικά στο ArchLinux συνδέεσαι με browser στο internet, μήπως είναι πρόβλημα των mirrors που έχεις ορίσει για τον pacman?

Κάτι έχει συμβεί λάθος στην εγκατάσταση του Grub. Μάλλον, οι παράμετροι δεν είναι σωστές αφου δεν ξεκινάει κανονικά. Πριν λέει κάτι να εντοπιστεί το πρόβλημα;

λέει you are in emergnency mode after logging in type journalctl-cb to view systemm logs systemctl reboot to reboot or exit to boot into default mode

πειρματικά για να δω αν μπορεί να διορθωθεί τo πρόβλημα έβαλα και το ubuntu στον 2 σκληρό

αλλά κάνενα αποτέλεσμα. πάλι δεν μπορώ να μπω στο archlinux ενώ συνδεόμαι κανονικά σε debian, ubuntu.

με τον εντολη firefox βγάζει no display enviroment variable specified

Φαντάζομαι ότι άλλαξε το UUID του partition του ArchLinux, η εγκατάσταση του GRUB από το Debian. Μπές από Debian και δώσε μας τα αποτελέσματα των εντολών :

sudo blkid
cat /etc/fstab
2 «Μου αρέσει»

Ο debian grub2 δεν ορίζει στο arch initrd το initramfs. Παλιό το πρόβλημα.

Για να το ξεπεράσεις, οι λύσεις είναι δύο.

Πρώτη λύση εφόσον έμπαινες σε arch με grub και όχι με systemd.
Οταν εμφανισθούν οι επιλογές του grub2 που εγκατέστησε η debian, κάνεις edit την επιλογή της arch και στη γραμμή initrd πρέπει να γράφει τα εξής:
initrd /boot/intel-ucode /boot/initramfs-linux.img
Αν χρησιμοποιείς άλλον kernel τότε βάζεις για παράδειγμα /boot/initramfs-linux-lts.img

Δεύτερη λύση
Ξεκινάς το σύστημα με usb archiso, κάνεις mount το root partition του arch και στη συνέχεια chroot στο /mnt
Φαντάζομαι ότι από εκεί και μετά τη συνέχεια την ξέρεις. Αλλιώς διάβασε το archlinux installation guide.

Οριστική λύση όποιον grub και να επιλέξεις είναι η δημιουργία μιας custom επιλογής. Τη δημιουργείς στο /etc/grub.d/40-custom. Αν δεν ξέρεις το γκουκλάρεις.

1 «Μου αρέσει»

Και μια ακόμη λύση, boot από το arch dvd/usb και εγκατάσταση του grub ώστε να εγκατασταθεί η έκδοση του arch που βρίσκει το debian σωστά.
Επίσης, το intel-ucode είναι γα intel επεξεργαστές, αν ο επεξεργαστής είναι amd τοτε είναι amd-ucode

1 «Μου αρέσει»

Σωστά και ευχαριστώ για τη συμπλήρωση.
ΑΝ έχει εγκατασταθεί ucode. Στην αντίθετη περίπτωση παραλείπεται.

Edit
Δεν θυμάμαι αν ο arch grub βρίσκει το debian. Γιαυτό και χρησιμοποιώ custom entries και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για να το λες, υποθέτω ότι το έχεις κοιτάξει. Πάντως θα χρειαστεί εγκατάσταση του os-prober και επέμβαση στο etc/default/grub για να επιτραπεί η χρήση του os-prober.

2 «Μου αρέσει»