Πρόβλημα με σύνδεση σε WiFi δίκτυο

Καλησπέρα

Εγκαθιστώντας τα Fedora 30 (όχι απο upgrade παλαιότερης έκδοσης) αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη σύνδεση σε wifi δίκτυα.
Συγκεριμένα πρέπει να περάσει αρκετή ώρα για να συνδεθεί τελικά σε ενα ασύρματο δίκτυο, τόσο σε νέο δίκτυο όσο και σε δίκτυο που έχει συνδεθεί πάλι.
Δοκίμασα κάποια πράγματα ψάχνοντας, όπως να αλλάξω driver αλλά και πάλι το πρόβλημα παραμένει.

To μήνυμα λάθος είναι Connection failed - Activation of network connection failed

Δίνοντας την εντολή lshw -C network, για την ασύρματη κάρτα του laptop δίνει:

description: Wireless interface

  • product: BCM43228 802.11a/b/g/n*
  • vendor: Broadcom Inc. and subsidiaries*
    configuration: broadcast=yes driver=wl0 driverversion=6.30.223.271 (r587334)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα @Panos

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του δικτύου που θες να συνδεθείς και απενεργοποίησε το IPV6 πρωτόκολλο. Σε μερικά wifi έχω αυτό το θέμα και η απενεργοποίηση με συνδέει.

2 «Μου αρέσει»

Αν χρησιμοποισεις το ifconfig σκετο σου βγαζει πιθανα 3 interface: lo ep… & wl… η lo eth0 wlan0

Αυτο με το w ειναι το wifi
Aν θες κανε copy paste το τμημα του wifi μονο και βαλτο εδω, μετετρεψε τα ΙΡ σε xxx αν θες.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @JohnGavr,

Το δοκίμασα αλλά το πρόβλημα παραμένει

Καλησπέρα @obars6

Αυτό βγάζει η εντολή (όσο δεν ειμαι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο ).

iwconfig

@Panos

Δώσε την εντολή : wpa_supplicant -version για να δεις ποια έκδοση έχεις.

Αν δεν είναι η 2.6 τότε κάνε εγκατάσταση το πακέτο από εδώ:
https://rpmfind.net/linux/RPM/fedora/29/x86_64/w/wpa_supplicant-2.6-17.fc29.x86_64.html

Στο Reddit αρκετοί χρήστες λύνουν το πρόβλημα τους με downgrade του πακέτου σε πρηογούμενη έκδοση.

1 «Μου αρέσει»

@JohnGavr, εχει τη 2.8.
Δοκιμάζω τη 2.6 και σου λέω .

Μια απορία , αν παω στη 2.6 σε ενα update του συστήματος θα με πάει πάλι στη 2.8 ;

Λογικά ναι.

Αυτό μπορείς να το λύσεις με τις επιλογές που σου δίνει ο διαχειριστής πακέτων σου.

Αν πας στο .conf αρχείο του dnf που βρίσκεται στο /etc/dnf/dnf.conf (αν κάνω λάθος είναι ότι δεν δουλεύω σε fedora) και κάπου θα υπάρχει μία κατηγορία exlude και προσθέτεις το όνομα του πακέτου. Ουσιαστικά βάζεις το όνομα του πακέτου να μην ελέγχεται από τον διαχειριστή πακέτων.

Μια δεύτερη λύση που είναι πιο προσωρινή(χρειάζεται σε κάθε update) είναι:

sudo dnf update --exclude=<PACKAGE-NAME>

@JohnGavr με τη v2.6 συνδέθηκε αμέσως στο wifi!!
Σε ευχαριστώ πολύ.

Μια ερώτηση ακόμα σε παρακαλώ για το exclude.
Ως package name δίνω wpa_supplicant-2.6-17.fc29.x86_64 ;

Δίνοντας την εντολή rpm -qa | grep wpa, επέστρεψε :
wpa_supplicant-gui-2.8-2.fc30.x86_64
wpa_supplicant-2.6-17.fc29.x86_64

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω το όνομα του πακέτου είναι wpa_supplicant οπότε σαν όνομα βάζεις το wpa_supplicant . Αν θέλεις μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας ενημερώσεις.

Δοκιμάζω ως wpa_supplicant* και ενημερώνω

2 «Μου αρέσει»