Πρόβλημα με οθόνη

Καλησπέρα παιδιά.

Έβαλα και εγώ Linux Mint, ομολογώ αν και παιδεύτηκα στο σετάρισμα τώρα όλα δουλεύουν εντάξει.

Το πρόβλημα ή απορία, ίσως να δουλεύει έτσι η διανομή είναι το εξής.

Έχω HDMI και είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση.

Το βράδυ κατεβάζω καμιά ταινία η καμιά σειρά, ξαπλάρω με ποπ κορν και χαζεύω.

Αλλά βλέπει τις 2 οθόνες σαν μία, οπότε τραβάω κάπως τον VLC να βρίσκετε κάπου ενδιάμεσα από τις 2 οθόνες και κάνω διπλό κλικ να ανοίξει σε πλήρη οθόνη.

Κοίταξα στις ρυθμίσεις δεν κατάλαβα πως να του δώσω να παίρνει μόνο την μια οθόνη.

Είχε στις ρυθμίσεις της οθόνης, αντικατοπτρισμός οθονών το κλικαρα, αλλά πάλι τίποτα.

Είναι κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω ή έτσι δουλεύει το Mint;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1 «Μου αρέσει»

Ότι σου γράφω είναι από mate περιβάλλον αλλά δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά :
Άνοιξε το displays και κανε κλικ στην οθόνη που θες και μετά κλικ στο set as primary, μετά κλικ σε αυτήν που δεν θες και κλικ στο off που είναι δεξιά για να την απενεργοποιήσεις και τέλος κλικ στο apply.

Δούλεψε μια χαρά ευχαριστώ.

Να ρωτήσω αν το βράδυ θέλω να μεταφέρω αυτά που βλέπω στην τηλεόραση την ενεργοποιώ πάλι;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

με τον αυτό τρόπο διαχειρίζεσαι τις οθόνες

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

Καλό είναι να κλικάρεις ως Solution το μήνυμα του @stefra που περιγράφει τη λύση (έτσι ώστε να φαίνεται και στην αρχή του τόπικ) και όχι το δικό σου μήνυμα, που απλά περιέχει τις ευχαριστίες. Έτσι θα είναι πιο εύχρηστο το τόπικ για μελλοντικές αναζητήσεις.

2 «Μου αρέσει»