Πρόβλημα με nvidia drivers

Μέσω του driver manager σε Linux Mint 19.1 , κάνω εγκατάσταση τους proprietary drivers και στο reboot με πετάει σε fallback session. Μόλις τους επαναφέρω στους open-source ξάνα bootαρει σωστά το μηχάνημα.
Ο kernel που χρησιμοποιώ είναι
4.18.0-18-generic

Πως ενεργοποιείς τους οδηγούς; Έχεις προσθέσει κάποιο “παράξενο” PPA;

Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής :

inxi -G

κατα προτίμηση με τους κλειστούς οδηγούς ενεργούς.

Όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει PPA

 Με τους open source drivers
  Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel 
  Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 
  620M/625M/630M/720M] 
  driver: nouveau v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting,nouveau 
  unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 18.2.8

Με τους κλειστούς

  Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel 
  Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 
  620M/625M/630M/720M] 
  driver: nouveau v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting,nouveau 
  unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: N/A v: N/A ```

Για κάποιο λόγο δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση των κλειστών και κάνει χρήση του nouveau και στις δύο περιπτώσεις. Μπορεί νά να έχει γίνει η εγκατάσταση, αλλά να μην έχει κάνει blacklist τον ανοικτό που παίρνει προτεραιότητα.

Δοκίμασε να αφαιρέσεις τον κλειστό, να δώσεις την εντολή apt install -f να κάνεις επανεκκίνηση και να δοκιμάσεις ξανά. Αν αποτύχει δοκίμασε από γραμμή εντολών μήπως εντοπίσεις το πρόβλημα. Ενημέρωνε το grub πριν κάθε επανεκκίνηση για να φτιαχτεί το ramdisk αν δεν έχει γίνει ήδη.

Θα το τεστάρω όταν βρω λίγο περισσότερο χρόνο.

Για επιδόσεις σε games καλύτερα είναι να έχω τους κλειστούς;

ναι στα παιχνίδια η nvidia είναι πολύ καλύτερα με τούς κλειστούς. Διαφορά μέρας και νύχτας. Αντίθετα σε amd γενικά κρατάει κανείς τούς ανοικτούς.

Από πέρυσι οι ανοικτοί με amd είναι ανταγωνιστικοί με τούς κλειστούς με nvidia οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα «απλά μακρυά από nvidia». Και η nvidia είναι πολύ-πολύ χειρότερη σε λάπτοπ. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ PopOS αλλά από αυτά που έχω ακούσει ίσως είναι το καλύτερο δυνατόν μήπως λειτουργήσει σωστά αυτός ο συνδυασμός “out of the box” για να μην προσπαθείς να λύσεις τον γρίφο.

Σημείωση: οι ανοικτοί nvidia λέγονται nouveau οι κλειστοί λέγονται nvidia
Για να καταλάβεις τι λέει το inxi, δηλαδή και στις δύο βγάζει τούς ανοικτούς και δεν υπάρχουν οι κλειστοί ούτε στο unloaded.

1 «Μου αρέσει»