Πρόβλημα με καινούργιο υπολογιστή

Αυτές οι υποθέσεις δε νομίζω ότι ευσταθούν ιδιαίτερα. Κατ’ αρχήν δε γνωρίζεις αν το πρόβλημα είναι hardware ή software(που πιθανότατα είναι software και έχει να κάνει κυρίως με τον οδηγό της κάρτας. Εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια δοκιμαστική εγκατάσταση των windows(μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις δοκιμαστικά χωρις πρηρωμή), ώστε να ελέγξεις αν υπάρχουν παρόμοια προβλήματα εκεί. Αν δεν υπάρχουν(που νομίζω ότι δε θα υπάρχουν), θα βεβαιωθείς ότι δεν έχει πρόβλημα η κάρτα σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα.

3 «Μου αρέσει»

Έχεις το τελευταίο bios, είναι σωστά ρυθμισμένο ;
Ο ryzen 5xxx χρειάζεται 5.11+ πυρήνα.
Είναι συμβατές οι μνήμες με την μητρική σου ;

1 «Μου αρέσει»

Το ανάποδο είναι…γρήγορη GPU “φτύνει” πολύ γρήγορα δεδομένα σε μια αργή CPU που δεν προλαβαίνει να τα επεξεργαστεί και έτσι έχεις μειωμένη απόδοσηη.

Αλλά καμία σχέση με την δική σου περίπτωση

2 «Μου αρέσει»

Μακάρι να είναι θέμα software ρε παιδιά. Που τελικά μάλλον είναι κι αρχίζω να χαλαρώνω.
Όπως λέει κι ο Νίκος ο επιθυμητός πυρήνας είναι ο 5.11 κι έχω τον 5.8 .
Επίσης όπως λέω στην αρχή σχετικά με την κάρτα, έβαλα τον κλειστό οδηγό που προτείνει η Nvidia και μου έβγαλε ανάλυση σούπερ χαμηλή και μόνο αυτή. Άρα κάνω την υπόθεση ότι έτυχε να πέσω σε μια ακατάλληλη κάρτα. Παρόλο που τρέχω το nouveau τώρα.
Η κουβέντα του Κωνσταντίνου επίσης ενισχύει και την υπόθεση. Ότι το bottleneck έχει να κάνει με αργό επεξεργαστή και όχι με αργή κάρτα.
Θα το κάνω αυτό με τα windows (αλλά ξενερώνω πολύ στην ιδέα).

Συγνώμη για τα απανωτά ποστ, ειλικρινά. Είναι συνδυασμός αβολεψιας (δεν είμαι σπίτι) και επιθυμίας να το επικοινωνήσω. Θα πρέπει να μετριάσω λίγο για να μη σας κουράζω κιόλας.

Γιώργο φοβάμαι λίγο να συνδέσω εγώ το USB. Θα μου πεις δεν φοβόσουν στην αρχή όταν άνοιξες το κουτί και τα έκανε σαλάτα; Ε από κει έπαθα το τραύμα και φοβάμαι τώρα. Πες μου ρε φίλε ότι δεν είναι τίποτα! Ότι είναι ένα καλώδιο και θα συνδέσω τα πινάκια και τέρμα! Πιστεύω θα είναι λίγο ξεφτίλα να το ξανά τρέχω το μηχάνημα και να ξαναδώσω λεφτά.

Δεν έχεις διευκρινίσει αν δοκίμασες το στικάκι και στα 4 USB. Δεν πιστεύω ότι δεν τα σύνδεσε ο τεχνικός.
Μην ανοίξεις το κουτί αρχικά. Δοκίμασε ένα στικάκι και στις 4 θύρες. Θα πρέπει να δουλέψει στις 2 απ’ αυτές.

Οπότε τα κολλήματα γίνονται με τον nouveau. Η χαμηλή ανάλυση όταν έβαλες τον driver της Nvidia, μάλλον δεν οφείλεται στον driver. Είναι πιθανόν, να αφαιρέθηκε ο nouveau όταν μπήκε ο κλειστός της nvidia, αλλά να μη φορτώθηκε(ίσως να χρειάζεται να γίνει blacklisted ο nouveau), οπότε φορτώθηκε ο βασικός οδηγός VESA που έχει πολύ χαμηλή ανάλυση απ’ όσο ξέρω.

Καλησπέρα φίλοι μου.
Το πρόβλημα μάλλον ήταν ο πυρήνας. Έβαλα την Arch προχθές με πυρήνα 5.12 και πετάει.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις:
Μπουτάρει σε 2-3 δευτερόλεπτα.
Ανοίγει τον firefox σε 1-2 δευτερόλεπτα, τον Dolphin με το που κάνεις κλικ. Με ένα USB 3άρι των 16 γίγα
Αντιγράφω αρχεία από τον παλιό. Το έβαλα δηλαδή στον παλιό και μέχρι να γεμίσει και τα 16 γίγα πέρασαν 20 λεπτά… Το βάζω μετά στον καινούργιο να κάνω επικόλληση και σε 1,5 λεπτό τα είχε περάσει όλα.Εντάξει αυτό μπορεί να είναι μόνο θέμα της έκδοσης 3.0 και όχι του επεξεργαστή ή της γρήγορης μνήμης. Τέλος πάντων ικανοποιημένος.
Πλην κάποιου κουφού προβλήματος που προέκυψε, αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα. Μην ανησυχείς billniakas θα είμαι λιτός και σοβαρός. (Τι λέω μωρέ; Αφού δεν μπορώ να είμαι! :roll_eyes:)

@ dancaer69 Από όσο θυμάμαι στο mint και την ubuntu δεν χρειάζεται να κάνεις blacklist το nouveau γιατί τα ρυθμίζει όλα μόνο του το προγραμματάκι των κλειστών οδηγών.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το΄έχω ξαναδοκιμάσει. Θα το κάνω και θα δω. Τώρα που κατάλαβα ότι δεν πρέπει με την καμiά στις παρούσες συνθήκες να έχω το xmb προφίλ για ταχύτητα 3200 στη μνήμη αλλά το προεπιλεγμένο 2400. Όχι δεν κάνει κολλήματα ακόμα. Αλλά όχι τόσα πολλά όσο με τhν ταχύτητα 3200 όπου ούτε ένa δευτερόλεπτο δεν σε αφήνει να δουλέψεις. Με το προεπιλεγμένο κατάφερα και το έστησα όλο το σύστημα. Περιμένω μόνο να βγει ο πυρήνας 5.10 και πιστεύω ότι μια χαρά θα τρέχει και το mint.

@ Georgie2, έχεις δίκιο. Δουλεύουν οι δύο μόνο μπροτινές υποδοχές USB αλλά με ένα κουφό πρόβλημα. (Όχι δεν είναι το κουφό που ανέφερα στην αρχή και που θα ανοίξω άλλο νήμα γιατί είναι ξεχωριστό θέμα και έχει να κάνει με το ίντερνετ).
Το πρόβλημα εδώ είναι ότι μόλις βάλω το στικάκι η οθόνη σκοτεινιάζει και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα το μηχάνημα. Ούτε σκότωμα του X, ούτε να μπω σε κάποια κονσόλα με CTRL+ALT+F1. Τραβάω το στικάκι να βγει και έχει κάνει επανεκκίνηση το σύστημα. Κανικά δηλαδή, το λογότυπο της μητρικής, τα μηνύματα του BIOS και μετά η οθόνη εισόδου του mint (ή ο grub της Arch γιατί έχω δοκιμάσει διάφορα σενάρια boot). Το ίδιο ακριβώς λοιπόν μου κάνει και στην Arch. Σκοτεινή οθόνη και όταν το βγάλω ξαναμπουτάρει.
Δεν μου το κάνει όμως με όλα τα στικάκια μου έχω. Έχω 7 παλιά με την έκδοση 2.0 (λογικά) και μεγέθη 2, 4, και 8 γίγα. Παλιά ξέρεις. Έχω και ένα καινούργιο 16άρι (που ανέφερα) που είναι έκδοση 3.0 και που και με αυτό μου κάνει το εν λόγω πρόβλημα.
Μόνο ένα, παλιό και μικρό, μόλις το βάζω το προσαρτά μια χαρά. Κάποιο live είναι που έχει ξεμείνει με διανομή MX. Και στο Mint λοιπόν αλλά και στην Arch αυτό παίζει.
Οι άλλες δύο (αριστερές υποδοχές) απλά δεν κάνουν τίποτα μάλλον προφανώς γιατί δεν είναι συνδεδεμένες πουθενά όπως υπέθεσες. Το usb C στη μέση δεν το δοκίμασα, δεν εχω κάτι να το δοκιμάσω.
Από πίσω τώρα έχει 6 υποδοχές.Από ότι είδα οι 4 είναι 3.0 και οι άλλες δυο πιο κάτω είναι 3.2 . Η μία από τις δύο αυτές τις τελευταίες έχει μια πατέντα που όπως το είδα πρέπει να δέχεται και τύπο C αλλά και το κλασικό παραλληλόγραμμο USB (αυτό λέγεται A; Ναι αυτό μάλλον).
Δουλεύουν και οι 4 πάνω (οι 3.0) και η μία από τις κάτω αλλά μόνο με το καινούργιο στικάκι. Τα άλλα που έβαλα δεν είδα ανταπόκριση.
Τέλος, θέλω να σε ρωτήσω. Δεν γίνεται κάποια πατέντα να δουλεύουν όλα; Στον παλιό υπολογιστή είχα πάρει ένα φτηνό κουτί που μου άρεσε ακριβώς επειδή είχε 4 USB μπροστά και 4 πίσω και δουλεύουν όλα. Δεν νομίζω μωρέ η παλιά μητρική να έχει 8 θέσεις. Μήπως έκαναν κάποια πατέντα στο στήσιμο; Με κάποιο σουίτς (Σουίτς δεν λέγεται αυτό που σου βγάζει πολλές υποδοχές;)

2 «Μου αρέσει»

Τα πίσω USB δουλεύουν όλα γιατί -ας πούμε πολύ απλοϊκά- είναι κατευθείαν στην μητρική.
Τα μπροστά (του κουτιού) συνδέονται σε υποδοχές στη μητρική.
Οι υποδοχές έχουν διαφορετικά βύσματα για USB 2, 3 και C.
Η δική σου μητρική έχει 1 υποδοχή για USB C (θέση 13 στη φωτό), 1 για USB 3 (όπου συνδέονται 2 θύρες USB, θέση 9), και 2 για USB 2 (2+2 θύρες USB, θέσεις 24 & 25).


Επειδή τα βύσματα είναι διαφορετικά, δεν μπορούσε να σου συνδέσει έτσι απλά και τα 4 μπροστινά.
Γίνεται, με αντάπτορα αυτού του τύπου :
Adaptor

Οι θύρες που θα είναι συνδεδεμένες μέσω αντάπτορα θα έχουν μικρότερη ταχύτητα από τις άλλες δύο, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτά τα μαντζουνοανταπτοράκια είναι αξιόπιστα. Στη θέση σου, αν δεν είχα απόλυτη ανάγκη από 4 USB μπροστά στο κουτί, δεν θα το έβαζα.

5 «Μου αρέσει»

Γιώργο σ’ ευχαριστώ πολύ. Με έχεις εντυπωσιάσει με τον τρόπο που απαντάς και εξηγείς.
Κερνάω μπύρα με μεζέ και είναι η δεύτερη φορά που βγαίνω οφ τόπικ με το συγκερκιμένο περιεχόμενο.

3 «Μου αρέσει»

Καμιά ιδέα παιδιά, για τις μπροστινές θύρες usb;
Όλα τα παλιά στικάκια εκτός από ένα μαυρίζουν την οθόνη και όταν τα βγάλω έχει κάνει reboot ο υπολογιστής. Ακόμα και το καινούργιο που έχω που είναι έκδοση 3.

@Georgie2 χθες παρατήρησα ότι στην πίσω πλευρά δεν έχει τελικά 6 θύρες usb αλλά 8.
Δουλεύουν όλες εν τω μεταξύ.
Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιες είναι 3.0 και ποιες 2.0.
Αυτές που είναι 3.2 εντάξει φαίνονται.

αυτες με το μπλε χρωμα ειναι 3.0
το μανουαλ του κατασκευαστη λεει οτι ΔΕΝ εχει 2.0
3 USB 3.2 Gen2 (Rear Type A+C, Front Type-C), 8 USB 3.2 Gen1 (2 Front, 6 Rear)
https://www.asrock.com/mb/AMD/X570%20Phantom%20Gaming%20X/index.asp

2 «Μου αρέσει»

Πήρα τηλέφωνο τον τεχνικό. Μου είπε ότι η μητρική βγάζει ένα καλώδιο για πίσω όπου θα λειτουργήσει 2 υποδοχές. Υπάρχουν ανταπτοράκια είπε αλλά του ανέφερα αυτό που είπε ο Γιώργος και συμφώνησε βεβαίως. Ότι δηλαδή θα χάσει ταχύτητα και ότι είναι μαντζούνια όλα αυτά τα κατασκευάσματα. Οπότε το αφήνουμε με δύο μπροστά. Βάζω και δύο καλώδια προεκτάσεις να έρθουν μπροστά και μια χαρά.

Για το ότι σβήνει ο υπολογιστής όταν συνδέω κάποιο στικάκι (στις μπροστά θύρες μόνο) δεν είχε κάποια ιδιαίτερη ιδέα. Του είπα ότι αγόρασα και καινούργιο στικάκι 128gb και το σύνδεσα μπροστά και έπαιξε μία χαρά. Τελικά Τρία είναι τα στικάκια που δεν μου δημιουργούν πρόβλημα στις μπροστά θύρες. Εννοώ όλα μα όλα παίζουν μία χαρά στις πίσω θύρες (και τις 8).
Του είπα και διάφορα σενάρια που διάβασα στο ίντερνετ. Ότι για ασφάλεια κλείνει όταν κάτι παίζει με τα ρεύματα. Οταν κάποιο δηλαδή στικάκι απαιτεί διαφορετικό ρεύμα εκ κατασκευής του. Αλλά αναρωτηθήκαμε γιατί δεν το κάνει και στις πίσω θύρες.
Κατέληξα να μου πει ότι ίσως είναι θέμα μητρικής και bios. Έβαλε με το καινούργιο bios δεν θυμάται την έκδοσή του και ούτε εγώ την θυμάμαι τώρα, αλλά ίσως έχει βγει κάτι πιο καινούργιο όλες αυτές τις μέρες. Με ενημέρωσε δηλαδή ότι είναι κάτι γνώριμο αυτό μπορεί σε λίγες μέρες να βγάλει κάτι καινούργιο κάποια εταιρεία για τη μητρική της. Οπότε με παρέπεμψε στο να ψάξω στο ίντερνετ μπας και υπάρχει κάτι καινούργιο στο site της asrock.

Στο ίντερνετ βρήκα ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει από το 2010 και στα windows και σε διάφορες περιπτώσεις όπως εκτυπωτές, εξωτερικοί σκληροί με ρεύμα και λοιπά.

Το πιστεύετε εσείς ότι μπορεί να είναι θέμα bios;
Μία αισιοδοξία την έχω με την προοπτική ότι θα αγοράζω καινούργια στικάκι από δω και πέρα και ότι όλα θα δουλεύουν. Τα παλιά εντωμεταξύ τα έκανα gpt μπας και παίζει ρόλο αυτό.
Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ένα από τα πέντε που πριν ήταν και αυτό μέσα στα προβλήματα εχθές δεν μου έκανε πρόβλημα. Γιατί θυμάμαι πολύ καλά ότι με όλα αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα και λογικά σίγουρα τα δοκίμασα Όλα εκτός από ένα μικρό των 2 GB. Αγόρασα προχθές και το καινούργιο τον 128 και έτσι νομίζω ότι έχω μόνο δύο που δεν θα μου δημιουργούν πρόβλημα.

Τι περίεργο πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά;

Αν θυμαμαι καλα οι προδιαγραφες του USB2.0 λενε οτι μια συσκευη USB2.0 τραβαει απο το συστημα περιπου 450mA (νομιζω στα 5v) ανα θυρα. Στο USB3 αυτο διπλασιαστηκε (900μΑ ανα θυρα).

Εαν τα μπροστινα USB ειναι το θεμα μας τοτε θα ελεγχα:

  1. τι USB ειναι αυτα που βαζεις; 3.0, 3.1, 3.2? (γιατι και αυτες οι 3 εκδοσεις παρολο που η κυρια εκδοση ειναι 3 σε ολες τις υποεκδοσεις μπορει να εχουν αλλαγες στις προδιαγραφες του ρευματος).

  2. Εαν οι μπροστινες προεκτασεις (γιατι τα μπροστινα USB ειναι οντως απλα καλωδια που φευγουν απο το motherboard και πανε στα μπροστα, ειναι USB3 και μπορουν να ανταπεξερθουν στις αναγκες του συστηματος σε ενεργεια. Σε αυτη την περιπτωση θα εψαχνα για αλλες USB θυρες μπροστινες που να μπαινουν και να κουμπονουν πανω στο motherboard σου.

  3. Μηπως αυτο ειναι θεμα software. Ριξε μια ματια να δεις αν ειναι εγκατεστημενο και τρεχει το USBGuard… ισως να διαβαζει κατι απο τα μπροστα USB που να μην του αρεσουν και για να προστατεψει το συστηιμα το κλεινει.

  4. Ισως ειναι οντως καποιο προβλημα στο BIOS και να χρειαζεται update

Ελπιζω να το λυσεις το προβλημα σου. Μολις βρεις λυση… ριχτην εδω να την δουμε και εμεις.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

Παρατήρησα χτες (ή μάλλον, το "παρατήρησα είναι λάθος. Γιατί δεν έκατσα να το ξανακάνω για να το επιβεβαιώσω. Θα έλεγα καλύτερα “υπέπεσε αμυδρά στην αντίληψή μου”),
ότι έκανε το ίδιο πράγμα χωρίς να βάλω καλά καλά το στικάκι μέσα. και μόνο που ακούμπησε η μπροστινή πλευρά - το μέταλλο από το στικάκι - πάλι έσβησε. Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνομαι κατανοητός. Φαντάσου τη στιγμή που πας να βάλεις το στικάκι σε ψιλοσκοτεινές συνθήκες και παίζεις λίγο το χέρι σου πριν σπρώξεις για τα καλά για να μην κάνεις ζημιά. Ε εκεί στην επαφή με την υποδοχή έσβησε!
Οπότε μου έρχεται στο μυαλο κάποιο θέμα γείωσης ή κάτι που ακουμπάει στα μπροστινά τοιχώματα. Τι να πω;

Ωστόσο είναι αισιόδοξος γιατί είδα στο site της Asrock ότι έχουν κάποια αναβάθμιση τώρα του Ιουνίου και αναφέρονται σαφέστατα σε θέμα USB.

Εδώ!
https://www.asrock.com/support/index.asp?cat=BIOS

Φοβάμαι όμως ακόμα να το κάνω. Θέλω να νιώσω ότι κατάλαβα καλά τις οδηγίες που λένε.
Μέχρι στιγμής μου έμεινε ότι γράφω το αρχείο σε στικάκι, Πάω στο BIOS στην καρτέλα “Tool” και κάνω τη δουλειά. Επίσης αν κατάλαβα καλά νομίζω ότι λέει πως ότι μοντέλο και να έχω, το firmware θα εγκατασταθεί αυτόματα, μόνο ότι αναγκαίο χρειάζεται το συγκεκριμένο μοντέλο.

Βλέπω επίσης ότι βγάλανε καινούργιο χθες/ Εγώ κατέβασα ένα προηγούμενο προχθές.

Α, να πω και ότι έβαλα ubuntu 21.04 και πέταξα το mint. Είδα ότι έρχεται 5.11 και έσπευσα αμέσως.
Ναι ήταν θέμα πυρήνα και είναι η δεύτερη ένδειξη αυτή μετά την arch που έβαλα. Το σύστημα πετάει και δεν έχει κολλήσει πουθενά.

Δυστυχώς θα πρέπει να βάλω και windows :unamused:γιατί υποσχέθηκα τα κορίτσια μου ότι θ πάρουμε το Age of empires 4 τον Οκτώβριο που θα βγει. :wink:

Τα περισσότερα παιχνίδια πλέον λειτουργούν ικανοποιητικά(και αρκετές φορές και καλύτερα) και στο linux με τη χρήση του wine/proton emulator και του dxvk. Ανάλογα με το παιχνίδι βέβαια μπορεί να χρειαστούν πρόσθετες ενέργειες, αλλά η χρήση των steam(για steam games) ή lutris απλοποιεί πολύ τη διαδικασία. Απ’ τη στιγμή βέβαια που το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη είναι άγνωστο το αν θα λειτουργεί, έχει πολλές πιθανότητες όμως.

Ξεκαθαρα προβλημα στη γειωση. Η απο τα καλωδια του usb η απο κατι αλλο. Γενικα θελει τσεκ. Υπαρχει τροπος να δεις αν αυτο ειναι αλλα δεν θα στον προτεινω γιατι μπορει να γινει ζημια. Αν βρεις στικακια με πλαστικο περιβλημα παντως χωρις μεταλο θα μπορουσες να δεις τι παιζει και τι οχι

1 «Μου αρέσει»

Καμμιά φορά το πρόβλημα είναι τόσο απλό και κάτω από την μύτη σου, που δεν μπορείς να το διακρίνεις.

1 «Μου αρέσει»

Εδώ και κάνα δυο χρόνια, για να παίξω το age of empires 2 έπρεπε να απενεργοποιήσω τον οδηγό nvidia και να βάλω το nouveau. Πιο παλιά σε όλες τις εκδόσεις και μέχρι το 2018 έπαιζε κανονικά αυτό το παιχνίδι με το wine. Το έχω μάλιστα γραμμένο σε ένα φάκελο και το παίζω χωρίς cd. Μπορούσα να το παίζω και από άλλο partition.
Στην τελευταία και στην προτελευταία έκδοση του mint και της ubuntu δεν παίζει καθόλου καλά. Στην 21.04 πάει να το φορτώσει και κολλάει η οθόνη γίνεται μεγάλο κάνει γενικά κάτι διάφορα τρελά.
Οπότε αμφιβάλλω αν θα παίξει κάτι καλά με το wine. Το άλλο που είπες δεν το ξέρω.

Μόλις προχθές αξιώθηκα να διαβάσω τι είναι αυτό το steam που το έβλεπα παντού γραμμένο. Ότι είναι της εταιρείας valve και τι βοηθάει το linux να παίξει παιχνίδια. Θα δω τι μπορώ να διαβάσω το βράδυ πιο συγκεκριμένα που θα κάτσω στο PC. Πραγματικά αν βρω λύση και δεν χρειάζεται να βάλω windows, δεν τα βάζω. Δεν μου χρειάζονται καθόλου.

Θα το ανοίξω Κώστα. Αύριο που δεν δουλεύω με την ησυχία μου. Είχα πάρει πριν δυο-τρεις μέρες τον τεχνικό και του ανέφερα κι άλλο ένα ζητηματάκι.
Τα lef από τους δύο προηγούμενους ανεμιστήρες δεν ανάψανε ποτέ. Εγώ νόμιζα ότι δεν ανάβουν επειδή δεν δουλεύουν οι ανεμιστήρες και ότι δεν δουλεύουν επειδή δεν χρειάζεται. Ότι θα ενεργοποιηθούν αυτόματα όταν ανεβάσει θερμοκρασία. Ο λόγος που το νόμιζα αυτό είναι επειδή δεν άκουγα απολύτως τίποτα. Όμως εχθές το κοίταξα Με τη βοήθεια ενός φακού και τελικά γυρίζουνε. Απλά είναι εντελώς αθόρυβοι. Αυτό μου είχε πει και το παλικάρι να το ξανακοιτάξω.
Καταλήξαμε λοιπόν και οι δύο μαζί, ότι κάποιο πινάκι δεν έχει κουμπώσει καλά.
Και ότι είναι εντάξει να το ανοίξω και να το δω εγώ, δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο. Ένα καλώδια εκεί είναι που θα γίνει αντιληπτό. Έτσι δεν είναι;
Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να έχεις σχέση το φως των ανεμιστήρων με τη γενικότερη καλωδιακή διασύνδεση εκεί μπροστά.

Δεν ήξερα βρε συ ότι υπάρχουν και με πλαστικά τοιχώματα στικάκια. Αν είναι να φροντίζω να το ψάχνω αυτό και να παίρνω τέτοια.