Πρόβλημα με grub dual boot

Καλησπερα,
εχω ενα καινουργιο λαπτοπ, εχει πανω m2.
Ειχε θεση για ssd του εβαλα ssd.
Στον m2 ειχα και εχω windows 10. Στον new ssd εβαλα Ubuntu Mate 18.04 LTS.
Λογικα με το update-upgrade κατι εγινε και για να το πω απλα το grub εχει “εγκατασταθει” στο δισκο με τα windows.
Οταν κανω restart και πηγαινω στο boot options τα Ubuntu τα βλεπω στο δισκο με τα windows.
Δεν μπορω να μπω στα Ubuntu. Εχω initramfs.
Στο initramfs εκανα exit > fsck το δισκο που εβγαζε θεμα > reboot μετα αλλα τιποτα.
Αυτο εγινε πολλες φορες.
Επισης πολλες φορες εκανα check με το boot-repair το iso.
Επισης τιποτα.

Ειναι εφικτο να λυθει το προβλημα χωρις να κανω φτου και απο την αρχη με format ;
Γνωριζει κανεις;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Καλώς ήρθες στο linux-user.gr @karmabad

Σε ποιο δίσκο εγκαθιστάτε το grub; Απο που ξεκινάει το BIOS; Έχεις UEFI; Βλέπεις το menu του grub? Μπαίνει στα Windows? Τι σφάλμα βγάζει αν πας να μπείς στο Ubuntu; Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής

sudo lsblk -f
1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα,
Σε ποιο δίσκο εγκαθιστάτε το grub;
δεν ξερω!
Απο που ξεκινάει το BIOS;
Τι εννοεις;;
Έχεις UEFI;
ναι
Βλέπεις το menu του grub?
Ναι
Μπαίνει στα Windows?
ναι
Τι σφάλμα βγάζει αν πας να μπείς στο Ubuntu;
initramfs ανοιγει
Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής sudo lsblk -f ;
δεν μπορω να μπω στα Ubuntu

Πιθανολογώ ότι το live μπέρδεψε τους δίσκους και το sda1 είναι sdb1 κλπ. Στο μενού του grub στην επιλογή uburdu πάτησε e και κοίτα να δεις σε ποιά σημεία λέει hd0,msdos3 (πχ) ή disk@0,msdos3 (το 3 είναι παράδειγμα, δεν ξέρω σε ποιό partition έγινε η εγκατάσταση αλλά αυτό είναι το σωστο) αν είναι 0,msdos2 το 0 το κάνεις 1, αν είναι 1 το κάνεις 0. Πρόσεχε γιατί μπορεί η αναφορά στο msdos μπορεί να είναι και 5 φορές σε ένα grub entry. H αλλαγή που κάνεις δεν γράφεται κάπου, ισχύει μόνο για μια φορά/boot try. Αν κάνει boot και μπεις μέσα σαν root τρέξε την εντολή σε τερμιναλ

# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

και θα σου το διορθώσει. Δυστυχως δεν εχουμε άλλες πληροφορίες να σε βοηθήσουμε. Αν μπορούσες να κάνεις boot κάποιο live linux και μας έδινες αποτελέσματα της εντολής:

# ls -al /dev/disk/by-uuid

να βοηθούσαμε.

Καλησπερα,
εκανα live usb και το αποτελεσμα της εντολης ειναι:
ubuntu-mate@ubuntu-mate:~$ ls -al /dev/disk/by-uuid
total 0
drwxr-xr-x 2 root root 180 Jul 25 2019 .
drwxr-xr-x 8 root root 160 Jul 25 2019 …
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 160D-2570 -> …/…/sdc1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 3d22c8db-3688-4ce0-9b14-0d70673e133b -> …/…/sda2
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 76DE875EDE871611 -> …/…/sdb1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 82C48AD3C48AC93D -> …/…/sdb4
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 8EACBDA7ACBD8A6B -> …/…/sda1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 F087-5B5C -> …/…/sdb2
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Jul 25 18:10 F268D53768D4FAF5 -> …/…/sda3

εαν εχω καταλαβει σωστα το προβλημα ειναι στο /dev/sda2 εκει εχω κανει install το λινουξ αν δε κανω καποιο λαθος.

τωρα που ειμαι με live usb δεν ανοιγει το partition που εχω τα ubuntu, για να δω τα αρχεια πχ.
Δε το κανει mount.

To αποτελεσμα της εντονης ειναι:

ειμαι με live usb

sda                                                            
├─sda1 ntfs    Files       8EACBDA7ACBD8A6B                    
├─sda2 ext2                3d22c8db-3688-4ce0-9b14-0d70673e133b
└─sda3 ntfs    KaliLinux   F268D53768D4FAF5                     /media/ubuntu-ma
sdb                                                            
├─sdb1 ntfs    Recovery    76DE875EDE871611                    
├─sdb2 vfat                F087-5B5C                            
├─sdb3                                                          
└─sdb4 ntfs                82C48AD3C48AC93D                    
sdc                                                            
└─sdc1 vfat    UBUNTU-MATE 160D-2570                            /cdrom

Ο sda δηλαδη οπως φαινετε στο pastebin ειναι ο new ssd.
Του εκανα 3 partitions.
Eνα για αποθηκευση αρχειων, ενα το ubuntu mate, και ενα αλλο που προσπαθησα να βαλω τα kali αλλα θα το κανω αργοτερα.
Ο sda2 ειναι με τα ubuntu

σίγουρα το ubuntu ειναι στο sda2 ενώ το win είναι στο sdb, το στικάκι πρέπει να είναι το sdc

# mount /dev/sda2 /mnt
# chroot /mnt
# mount -a

# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Πριν κάνεις boot πατα το e πάνω στην επιλογή ubuntu και κοιτα αν όντως τώρα λέει 0,msdos2 παντού

mount /dev/sda2 /mnt

mount: /mnt: can’t read superblock on /dev/sda2.
το αποτελεσμα της πρωτης εντολης.
Δεν προχωρησα στις επομενες

δοκιμασα να γινω και root χρηστης αλλα και παλι δεν εγινε

δοκιμασε αυτο που ειπα πριν αλλζοντας τα 1,msdos2 σε 0,msdos2
Mετα πατας Ctrl X

Ο δίσκος είναι κατεστραμμένος. Δοκίμασε να τον φτιάξεις με fsck πριν οτιδήποτε άλλο.

Έγινες δηλαδή root η δεν μπορείς;
$ su
–>pw

Σαν ροοτ
mkdir /tmp/mnt
mount /dev/sda2 /tmp/mnt
chroot /tmp/mnt

Δε ξέρω από ubuntu πιθανά έχουν gvfs και κάποιους άλλους αυτοματισμούς αλλά δεν έχω ξανακούσει να μην μπορεί να κάνει mount ένα device που βλέπει, εκτός κι αν ήταν corrupted … αλλά δεν το νομίζω.

Δούλευε κανονικά ο δίσκος. Έκανα Εγκατάσταση τα Ubuntu Έκανα full update και έβαλα τις εφαρμογές μου κανονικά. Είναι τριών ημερών δίσκος. Έκανα fsck Αλλά δεν λύθηκε κάτι. Το έκανα πολλές φορές.

Αυτή τη στιγμή είμαι Εκεί που μου είπες να πατήσω e.

Βλέπω αυτό. Που να κάνω την αλλαγή που λες;

Εντάξυ, δεν είναι msdos είναι gpt partition table, και υπάρχει περίπτωση όταν κάνει boot χωρίς στικάκι να βλεπει το ssd σαν sdb όχι sda
Άλλαξε το 0,gpt2 σε 1,gpt2 υπάρχει hd0 και ahci0,gpt2 σε ahci1,gpt2 κλπ
Ctrl X

karmabad

δεν μπορώ να κάνω αλλά reply σαν νέος χρήστης μου έβγαλε ειδοποίηση. Γι’ αυτό σου στέλνω μήνυμα.

Ενημέρωση. Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να ξαναφτιάξει partition και να προσπαθεί να σβήσει τα προηγούμενα και μπερδεύτηκε. Χρειάζεται βοήθεια και από κανένα που γνωρίζει και από Win10. Κάτι έχω ακούσει ότι διαβάζει ext partitions αλλά αν μπορεί να φτιάξει και να διαχειριστεί partitions του λίνουξ δεν ξέρω.

Προσωπικά θα εμπιστευόμουνα μόνο το λίνουξ να κάνει τέτοια δουλειά.

Θα έκανα boot απ’το στικάκι και πάλι και θα χρησιμοποιούσα το gparted που είμαι σίγουρος οτι θα υπάρχει στο live. Εκεί θα έσβηνα όλο το partition table και θα εφτιαχνα νέο. Ίσως είναι ιδιαιτερότητα του hw αλλά είναι συχνό φαινόμενο όταν κάνεις boot με στικάκι USB να βλέπει τον ένα δίσκο σαν sda τον δεύτερο σαν sdb και όταν το βγάζεις και κάνει reboot to grub να τα βλέπει αντεστραμμένα. Απ’ότι μας είχες δείξει η 1η εγκατάσταση έβλεπε το ssd σαν πρώτο δίσκο (master) και τον εσωτερικό σαν δεύτερο (slave) ενώ την ώρα που πήγαινες να κάνεις boot η διάταξη να ήταν αντεστραμμένη. Εκεί στηριζόταν τουλάχιστον και η οδηγία μου να αλλάξεις το 0,gpt2 σε 1,gpt2 και αντίστροφα για το windows.

Δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα το ssd γιατί για να κάνει φόρματ το ubuntu και να πάρει και το uuid του partition το έχει ελέγξει και ήταν σωστό. Θα το επεδίωκα ξανά και με καλύτερη επικοινωνία εδώ, όχι μέσω κινητού.

Εδώ είμαστε πάλι.