Πρόβλημα με extract zip αρχείων

Το αλλο μ ζηταγε κωδικο κ οταν εβαζα τον κωδικο τ root μ μ ελεγε λα8ωσ κωδικοσ error κ εμπενα μεσα στο zip κ εκανα να τρεξει .exe αλλα μ ειπαν exe δεν τρεχει στα λινουξ ποιο κομμαντ να πατησω για να τρεξει κ τι μπορω να κανω να ανοιξει κ το 2ο zip file ; ευχαριστω

δινεις λαθος κωδικο το πιο πιθανον. το πληκτρολογιο να ειναι στα αγγλικα.

Ναι και ο κωδικοσ επεισησ . Ζηταει αυτο τον κωδικο ομωσ του root δηλαδη ή κατι αλλο ;

τα αρχεια .exe δεν ανοιγουν ετσι και καλο ειναι να μην τα τρεχεις σε linux. αν θελεις ομως να τα τρεξεις πρεπει να βαλεις την εφαρμογη wine ανοιξε το τερματικο και δωσε

sudo apt install wine

θα σου ζητησει κωδικο.

Παρακαλώ οι αναρτήσεις εδώ να είναι σε σωστά ελληνικά, να γραφούν σε αγγλικά όσα πρέπει να γραφτούν στα αγγλικά και να περιγράφουν σωστά το πρόβλημα. Και όχι να είναι σαν να διαβάζουμε δηλώσεις ποδοσφαιρικού παράγοντα.

Αν δεν μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο να γράψεις σωστά το πρόβλημα σου και να μην ταλαιπωρείς τα μάτια σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν, αυτοί γιατί να το κάνουν; Ο συνεχόμενος μη σεβασμός στα μέλη, γιατί έτσι το λαμβάνω, θα έχει συνέπειες.

– Εκ της διευθύνσεως –

1 Like

Το εκανα παλι δεν ανοιγει μ ζηταει κωδικο μαλλον δεν ειναι τ root καποιον αλλον κβδικο ζηταει για να τρεξει δεν ξερω παντωσ κ το αλλο αρχειο πηγα να το τρεξω κ δεν μ το ανοιγει εκανα install το wine δεν ξερω σαν να μη αλλαξε τιποτα

Προσπα8ω να τα αναλυω οσο πιο λεπτομερως γινετε και τα ελληνικα μ ειναι κα8αρα κ σωστα . Δεν εδειξα ποτε ασεβεια σε κανεναν απο που προκηπτει αυτο ;

Προσπαθώ να τα αναλύω όσο πιο λεπτομερώς γίνεται και τα ελληνικά μου είναι καθαρά και σωστά.

το να κάνει κάποιος μια βιαστική ανάρτηση από το κινητό προσωπικά το καταλαβαίνω. Αλλά να μην βλέπει καθόλου το πρόβλημα;

Σημείωση: ήταν από τις πιο καθαρές προτάσεις που έχεις γράψει.

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει καν αν έχεις κάποιο zip αρχείο (στο λίνουξ με unzip ή ark κ.α.) ή αν έχεις exe αρχείο (στο λίνουξ με wine κ.α.)

2 Likes

Ενταξει εχεις καποιο δικιο μπορεις τωρα να μου πεις τι να κανω για να φτιαξω το προβλημα που εχω ; (ειδες αψογα ελληνικα :slight_smile: ) zip αρχεια ειναι και τα 2 μεσα αρχεια exe. Και δεν μου τα ανοιγει να τρεξουν εχω κατεβασει το wine τι αλλο να κανω ; parrot εχω τα εκανα unzip και το ενα μου ζηταει κωδικο το αλλο ανοιξε φακελο αλλα δεν τρεχει το exe. Που εχει μεσα οταν ρο παταω . Το wine απλα το κανω install και μετα απλα παταω στο exe αρχειο ;

πρώτα τα ξεζιπάρεις, να έχεις κανονικά exe στον φάκελο όχι zip. το έκανες αυτό;

μετά τα τα exe μπορείς να δοκιμάσεις να τα τρέξεις με wine.

μού θες και kali :stuck_out_tongue:

Αν είναι κλειδωμένο και δεν ξέρεις τον κωδικό, μην περιμένεις βοήθεια σε κανένα φόρουμ για κανένα λειτουργικό.

Σε εμένα ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο αν τελικά αποσυμπίεσες το αρχείο (το έκανες extract) ή απλά βλέπεις το περιεχόμενο μέσα από το ark.

Ιδανικά ναι, απλά το κλικάρεις και τρέχει, αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις εξίσου εύκολες (πχ μπορεί να χρειάζεσαι winetricks ή κάποια DLL αρχεία ή δεν ξέρω ή κάποια μπορεί να μην γίνεται να δουλέψουν)

2 Likes

1ον μην κάνεις αποσυμπίεση με sudo. Δεν χρειάζεται και επίσης μπορεί το zip να περιέχει κακόβουλο κώδικα ο οποίος άμα τον τρέξεις με root θα καταστρέψει το σύστημα.

2ον το .exe για να το τρέξεις χρησιμοποιείς wine. Για να το ανοίξεις πας στο τερματικό, πας στον φάκελο με το .exe και λες:
wine <όνομα_αρχείου>.exe

3ον για να ανοίξεις το 2ο .zip δοκίμασε αποσυμπίεση χωρίς sudo. αν και πάλι ζητάει κωδικό τότε είναι κωδικός του αρχείου. Αν ζητάει κωδικό χρήστη και ξέρεις ότι δεν κάνεις αποσυμπίεση με sudo τότε διέγραψέ το άμεσα.

3 Likes